O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasida Yaponiyaning mamlakatimizdagi elchixonasi bilan “Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘quv media markazini tashkil etish” loyihasi bo‘yicha almashinuv notalarini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasida shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda vazirlik va idoralar, Yaponiyaning mamlakatimizdagi elchixonasi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining (JICA) O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari qatnashdi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi o‘zaro ishonchga asoslangan hamkorlik munosabatlari barcha sohalarda izchil rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik munosabatlarida savdo-iqtisodiy, sayyohlik, ta’lim, ekologik va madaniy aloqalar muhim o‘rin tutadi. Shuningdek, axborot texnologiyalarini jamiyatimizning barcha sohalariga keng joriy etish, axborot texnologiyalari samaradorligini oshirish bo‘yicha dastur va loyihalarni amalga oshirishda Yaponiya yaqindan ko‘mak berib kelmoqda.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining mamlakatimizdagi vakolatxonasi o‘rtasida “Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘quv media markazini tashkil etish” loyihasi doirasida imzolangan grant shartnomasi ana shunday loyihalardan biri bo‘ldi.
– O‘zbekiston bilan ko‘p yillik hamkorlik doirasida jamiyatni axborotlashtirish, telekommunikatsiya sohasidagi loyihalarni amalga oshirishda faol qatnashib kelmoqdamiz, – deydi Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Fushimi Katsutoshi. – Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga taqdim etilayotgan grant ham telekommunikatsiya texnologiyalari sohasida malakali kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlashga qaratilgan sa’y-harakatlarni yanada faollashtirishga imkon beradi.
Qiymati 1,5 million dollar miqdoridagi mazkur grant mablag‘lari universitetda ilmiy-tadqiqot va o‘quv laboratoriyalarini tashkil etish uchun sarflanadi. Ushbu o‘quv media markaz tele va radioeshittirishdagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishning zamonaviy tendensiyalarini hisobga olgan holda komputer texnologiyalari, multimedia va tarmoq uskunalari bilan jihozlanadi.
Loyihaning amaliyotga joriy etilishi maxsus va amaliy fanlarni o‘qitish sifatini yaxshilash, “Kinoteleoperatorlik” va “Maxsus yoritish texnologiyalari” yo‘nalishida tahsil olayotgan mutaxassislar, talabalarning nazariy va amaliy jihatdan professional malakasini oshirish, interfaol o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazish, shuningdek, ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarishga xizmat qiladi.

В Государственном комитете Республики Узбекистан по инвестициям состоялась церемония подписания обменных нот с посольством Японии в нашей стране по проекту “Создание учебного медиа-центра Ташкентского университета информационных технологий”.
В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, посольства Японии и представительства Японского агентства по международному сотрудничеству (JICA) в Узбекистане, работники средств массовой информации.
Участники мероприятия отметили, что основанное на взаимном доверии сотрудничество Узбекистана и Японии последовательно развивается по всем направлениям. Важное место в отношениях двух стран занимают торгово-экономические, туристические, образовательные, экологические и культурные связи. Япония оказывает активное содействие широкому внедрению информационных технологий во все сферы жизни нашего общества, реализации программ и проектов по повышению эффективности информационных технологий.
В их числе проект “Создание учебного медиа-центра Ташкентского университета информационных технологий” в рамках грантового соглашения, подписанного между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и представительством Японского агентства по международному сотрудничеству.
— В рамках многолетнего сотрудничества с Узбекистаном мы принимаем активное участие в реализации проектов в сфере информатизации общества, телекоммуникаций, — говорит руководитель представительства Японского агентства по международному сотрудничеству в нашей стране Кацутоши Фусими. — Грант, предоставляемый Ташкентскому университету информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, позволит активизировать работу по подготовке и переподготовке квалифицированных кадров в сфере коммуникационных технологий.
Средства гранта в размере 1,5 миллиона долларов будут направлены на организацию научно-исследовательской и учебной лаборатории в университете. Учебный центр будет оснащен компьютерными технологиями, мультимедийным и специальным оборудованием с учетом современных тенденций развития информационно-коммуникационных технологий в теле- и радиовещании.
Реализация проекта послужит улучшению качества преподавания специальных и прикладных предметов, повышению профессиональных теоретических и практических знаний специалистов, студентов, обучающихся по направлению “Кинотелеоператор” и “Технология специального освещения”, проведению интерактивных учебных занятий, а также научно-исследовательской работы.