Prezident faxriylarni bayram bilan tabrikladi
Gʻalaba bogʻidagi amfiteatrda 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan bayram tadbiri boʻlib oʻtdi. Marosimda urush va mehnat faxriylari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, harbiy xizmatchilar jam boʻldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Xotira va qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan Gʻalabaning 75 yilligi bilan barcha faxriylarni, butun xalqimizni tabrikladi.
– Bugungi qutlugʻ ayyomda barchamiz, avvalo, oʻz jonini ona yurt uchun qurbon qilgan vatandoshlarimizning ruhi poklari oldida bosh egib taʼzim qilamiz. Sizlar kabi minglab urush va mehnat fronti qatnashchilarini – azmu shijoatli, dovyurak ota-bobolarimiz, sabr-matonatli onalarimiz, momolarimizning nomlarini hurmat bilan tilga olamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Bu yil karantin tufayli urush va mehnat faxriylarining aksariyati bayramni oʻz uylarida nishonladi. Ular televideniye orqali bugungi tantanali marosimni toʻgʻridan-toʻgʻri kuzatib bordi.
– Siz azizlarning barchangizni gʻoyibona bagʻrimga bosib, bugungi erkin va ozod hayotni taʼminlash yoʻlida koʻrsatgan mardligingiz, Vatanga sadoqatingiz uchun oʻz nomimdan, xalqimiz nomidan rahmatlar aytib, eng ezgu va samimiy tilaklarimni izhor etaman.
Biz sizlarning timsolingizda oʻzining dono maslahatlari, boy hayotiy tajribasi bilan hammamizga ustoz va duogoʻy boʻlib yurgan moʻtabar insonlarni koʻramiz. Sizlarning har biringiz bilan haqli ravishda faxrlanamiz. Hayot yoʻllarida duch kelayotgan turli qiyinchilik va muammolarni, hozirgi kunda boshimizga tushgan sinovlarni yengib oʻtishda biz sizlarning mislsiz sabot va matonatingizdan, qatʼiyatingizdan doimo kuch va ibrat olamiz. Yosh avlodimizni Vatanga, xalqqa sadoqatli, jasur insonlar etib tarbiyalashda biz sizlarni doimo oʻrnak deb bilamiz va kelgusida ham shunday boʻlib qoladi, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari bayram tadbiriga kelgan urush va mehnat faxriylarining har biri bilan salomlashib, hol-ahvol soʻradi. Ularga sihat-salomatlik, uzoq umr tiladi. Nuroniylar yurtimizga tinchlik-osoyishtalik, elimizga farovonlik tilab duolar qildi.
Tadbir Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar markazlari, harbiy okruglardagi bayram ishtirokchilariga namoyish qilindi.
Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi Raisi va viloyatlar hokimlari bilan videoaloqa tizimi orqali muloqot qildi.
Prezidentimiz Gʻalaba bogʻining faxriy mehmonlar kitobiga dastxat yozdi.
Bogʻda Ikkinchi jahon urushi davridagi kompozitsiyalar installyatsiyasi, jumladan, temir yoʻl vokzali, okoplar barpo etilgan, harbiy texnikalar, qurol-aslahalar koʻrgazmaga qoʻyilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu texnikalarni ham koʻzdan kechirdi.
Gʻalaba bogʻida aholining tarix bilan hamnafas boʻlib, oʻtganlar xotirasini yod etishi, ularga hurmat bajo keltirishi, mazmunli dam olish, ommaviy madaniy tadbirlar, ijodiy uchrashuvlar, adabiy kechalar oʻtkazish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Mazkur bogʻ Vatanga sadoqat, oʻz hayotini tinchlik va ozodlik uchun fido qilgan insonlarning oʻlmas jasorati va yorqin xotirasi oldidagi yuksak hurmat-ehtiromning amaliy namunasi boʻlib qoladi.

Президент поздравил ветеранов с праздником
В амфитеатре Парка Победы состоялось праздничное мероприятие, посвященное 9 мая – Дню памяти и почестей. В церемонии приняли участие ветераны войны и труда, представители государственных и общественных организаций, военнослужащие.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил всех ветеранов и народ Узбекистана с Днем памяти и почестей и 75-й годовщиной Победы во Второй мировой войне.
— В этот праздничный день мы прежде всего склоняем голову перед светлой памятью наших соотечественников, отдавших жизнь за Родину. С чувством безграничной благодарности и скорби мы вспоминаем имена тысяч участников войны и трудового фронта, наших смелых и отважных отцов и дедов, стойких и терпеливых матерей и бабушек – всех узбекистанцев разных национальностей, внесших вклад в Великую Победу, — сказал глава государства.
В этом году из-за карантинного режима большая часть ветеранов войны и труда отмечают праздник дома. Они смотрели сегодняшнюю церемонию в прямом эфире по телевизору.
— Мысленно обнимая всех вас, уважаемые ветераны, выражаю вам огромную благодарность за мужество и преданность Родине, за ваш подвиг во имя сегодняшней мирной, свободной и благополучной жизни.
Мы видим в вас мудрых наставников, пользующихся большим уважением и авторитетом в обществе, дорожим вашими советами, богатым жизненным опытом. Мы гордимся каждым из вас, вы являетесь для нас образцом беззаветного служения Родине, и так будет всегда. Присущие вам смелость и отвага, самоотверженность – неиссякаемый источник силы и энергии, пример в преодолении многих проблем, с которыми мы сталкиваемся сегодня в жизни, — отметил Президент.
Глава государства тепло поприветствовал каждого из присутствующих на мероприятии ветеранов войны и труда, пообщался с ними. Он пожелал им крепкого здоровья и долгих лет жизни. Ветераны в своих молитвах попросили у Всевышнего мира и процветания нашей стране.
Мероприятие транслировалось по видеосвязи участникам праздника в Республике Каракалпакстан и областных центрах, военных округах.
Шавкат Мирзиёев по видеоконференцсвязи пообщался с Председателем Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и командующими войсками военных округов.
Президент оставил запись в Книге почетных гостей Парка Победы.
В парке организованы инсталляции на тему Второй мировой войны, в том числе сооружены железнодорожная станция, окопы, выставлена военная техника и вооружение.
Глава государства ознакомился с выставкой.
Словом, в парке созданы все условия для того, чтобы мы знали историю, помнили о прошлом, чтили героев, а также для содержательного досуга населения, проведения культурных мероприятий, творческих встреч и литературных вечеров.
Парк Победы станет практическим воплощением глубокой преданности Родине, бессмертного подвига и светлой памяти тех, кто пожертвовал своей жизнью ради мира и свободы.