Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
Bugun, 27-mart kuni, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov telefon orqali muloqot qildi.
Ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari, jumladan, koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olish boʻyicha ikki mamlakatda koʻrilayotgan birinchi navbatdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Tegishli idora va tashkilotlarning yaqindan hamkorligida oʻzaro amaliy koʻmaklashish hamda avvalo chegaraoldi hududlardagi epidemiologik vaziyatni nazorat qilish borasida olib borilayotgan ishlar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Pandemiyaning savdo-iqtisodiy, energetik, transport-kommunikatsiya, madaniy gumanitar va boshqa sohalardagi Oʻzbekiston-Turkmaniston aloqalariga salbiy taʼsirini kamaytirish boʻyicha faol qoʻshma chora-tadbirlarni davom ettirish muhimligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Prezidentlar birgalikdagi saʼy-harakatlar yuzaga kelayotgan barcha qiyinchiliklar va yangi xatarlarni muvaffaqiyatli yengish, Oʻzbekiston va Turkmaniston oʻrtasidagi doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik rishtalari, strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdilar.
Davlat rahbarlari mintaqaviy hamkorlikka doir va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан с Президентом Туркменистана
Сегодня, 27 марта, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Были обсуждены актуальные аспекты двустороннего сотрудничества, в том числе принимаемые в странах первоочередные меры по недопущению распространения коронавирусной инфекции.
С удовлетворением отмечена проводимая в тесной координации работа соответствующих ведомств и организаций по оказанию взаимного практического содействия и контролю за развитием эпидемиологической ситуации, прежде всего в приграничных территориях.
Особое внимание уделено важности продолжения активных совместных мер по минимизации негативного влияния пандемии на узбекско-туркменские связи в торгово-экономической, энергетической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Лидеры выразили уверенность, что совместные действия будут способствовать успешному преодолению всех возникающих трудностей и новых вызовов, позволят еще больше укрепить узы дружбы и добрососедства, стратегическое партнерство и многоплановое сотрудничество между Узбекистаном и Туркменистаном.
Главы двух государств также обменялись мнениями по вопросам регионального взаимодействия и международной повестки.