O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya Imperatori bilan uchrashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-dekabr kuni Tokio shahrida Yaponiya Imperatori Naruxito bilan uchrashdi.
Imperator oliy martabali mehmonni samimiy qutlar ekan, ushbu tashrif Oʻzbekiston-Yaponiya doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda muhim voqea boʻlgani, ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqqanini qayd etdi.
Davlatimiz rahbari Imperator Naruxitoga chuqur hurmat-ehtiromini bildirib, “Reyva” deb nomlangan yangi davrda Yaponiya uygʻun rivojlanishda davom etishi, mamlakat nufuzi va aholi farovonligi yanada oshishini taʼkidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va uning rafiqasi Ziroat Mirziyoyeva tashrifi sharafiga Yaponiya Imperatori Naruxito va uning rafiqasi Masako xonim tomonidan qabul marosimi oʻtkazildi. Shuningdek, ular birgalikda suratga tushdilar.

20 декабря в Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Императором Японии Нарухито.
Император, искренне приветствуя высокого гостя, особо отметил, что настоящий визит стал важным событием в укреплении узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства, вывел двусторонние отношения на качественно новый уровень.
Глава нашего государства выразил глубокое уважение Императору Нарухито и подчеркнул, что в новой эре «Рэйва» продолжится гармоничное развитие, рост международного авторитета страны и благосостояния ее населения.
В честь Президента Шавката Мирзиёева и его супруги Зироат Мирзиёевой состоялся прием от имени Императора Нарухито и императрицы Масако. Также состоялось совместное фотографирование.