Ashxobod, 10-oktyabr. OʻzA maxsus muxbiri Ziyodulla JONIBEKOV xabar qiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun 10-oktyabr kuni Ashxobod shahriga keldi.
Ashxobod xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisi oʻrinbosari Esenmurat Orazgeldiyev kutib oldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashdi.
Suhbatda davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidentini Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligiga samarali raislik qilgani bilan tabriklab, tashkilot sammiti muvaffaqiyatli oʻtishini tiladi.
Uchrashuvda oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikka doir dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Shu kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahrida Moldova Respublikasi Prezidenti Igor Dodon bilan uchrashdi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz oʻrtasida uzoq muddatli ishbilarmonlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish va amaliy hamkorlikni rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Oʻzaro almashinuvlarni faollashtirish hamda turli tarmoqlar uchun istiqbolli loyihalarni birgalikda ishlab chiqishga kelishib olindi.
Xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
MDH sammitining asosiy tadbirlari 11-oktyabr kuni boʻlib oʻtadi.
Jahon miqyosida jadal oʻzgarishlar roʻy berayotgan, global xatar va tahdidlar kuchayib borayotgan bugungi kunda Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligining ahamiyati naqadar dolzarb ekanini davrning oʻzi isbotlamoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev taʼkidlaganidek, koʻp qirrali hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim boʻlgan ushbu platforma bugungi kunda aʼzo davlatlarning oʻzaro manfaatlaridan kelib chiqqan holda, toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot olib borish va dolzarb mavzular muhokamasi jarayonida fikr almashish singari imkoniyatlarni taqdim etmoqda.
Majlisda Hamdoʻstlik doirasida koʻp tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaratilgan kompleks masalalarni muhokama qilish, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
Sammit yakunida bir qator hujjatlar, jumladan, 2020-yilda MDHda raislikning Oʻzbekiston Respublikasiga oʻtishi toʻgʻrisida qaror, Strategik iqtisodiy hamkorlik toʻgʻrisida deklaratsiya, 1941-1945-yillarda Ulugʻ Vatan urushida qozonilgan Gʻalabaning 75 yilligi munosabati bilan MDHga aʼzo davlatlar rahbarlarining Hamdoʻstlik mamlakatlari xalqlari va xalqaro hamjamiyatga murojaati, 2020-2022-yillarda terrorizm, ekstremizm hamda zoʻravonlikning boshqa koʻrinishlariga qarshi kurashish boʻyicha hamkorlik dasturini qabul qilish koʻzda tutilgan.

Плодотворные встречи накануне саммита
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 октября прибыл в Ашхабад для участия в очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств.
В Ашхабадском международном аэропорту высокого гостя встретил заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Эсенмырат Оразгелдиев.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Глава нашего государства искренне поздравил лидера Туркменистана с результативным председательством в Содружестве Независимых Государств и пожелал успешного проведения саммита организации.
На встрече обсуждались дальнейшее расширение многогранного сотрудничества наших стран в рамках реализации соглашений, достигнутых на высшем уровне, и перспективы укрепления отношений стратегического партнерства.
Также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального сотрудничества.
В тот же день Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в городе Ашхабаде встретился с Президентом Республики Молдова Игорем Додоном.
photo5257996962488233245.jpg
На встрече особо отмечалась важность налаживания долгосрочных деловых связей и развития практического сотрудничества между двумя странами.
Достигнута договоренность об активизации взаимных обменов, совместной проработке перспективных проектов в различных отраслях.
Основные мероприятия саммита СНГ состоятся 11 октября.
На заседании глав государств СНГ будет обсужден ряд комплексных вопросов по развитию и укреплению многостороннего сотрудничества и состоится обмен мнениями по интересующим стороны международным проблемам.
По итогам саммита планируется принять пакет документов, в том числе Решение о переходе председательства в СНГ в 2020 году к Республике Узбекистан, Декларацию о стратегическом экономическом сотрудничестве, Обращение глав государств-участников СНГ к народам стран Содружества и мировой общественности в связи с 75-летием Победы советского народа в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов, Программу сотрудничества в борьбе с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма на 2020-2022 годы.
В эпоху ускоренных преобразований, усиления в мире глобальных угроз и вызовов само время подтверждает актуальность такой международной структуры, как Содружество Независимых Государств.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, эта платформа, важная для укрепления всестороннего сотрудничества, сегодня, исходя из взаимных интересов государств-членов, предоставляет возможность для прямого диалога и обмена мнениями в процессе обсуждения актуальных проблем.