O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-noyabr kuni “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzuidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan nufuzli delegatsiyaga boshchilik qilayotgan AQSh Prezidenti maslahatchisi o‘rinbosari, Milliy xavfsizlik kengashining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha katta direktori Liza Kyortisni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, hozirgi vaqtda O‘zbekiston – Amerika muloqoti amaliy hamkorlik ruhida barqaror rivojlanib borayotganini qayd etdi. Sentabr oyida O‘zbekiston delegatsiyasining AQShga safari hamda AQSh Prezidenti Donald Tramp va Amerika biznes doiralari vakillari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlar yakunlari tomonlarning o‘zaro hamkorlikni, avvalo, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalardagi aloqalarni amaliy jihatdan kengaytirish va mustahkamlash bo‘yicha intilishlari qat’iy ekanini namoyish qildi.
Uchrashuvda xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash maqsadida Afg‘oniston va butun mintaqadagi vaziyat bo‘yicha fikr almashildi.
Tomonlar Markaziy Osiyo teng huquqli va o‘zaro hamkorlik hududi bo‘lib qolishidan manfaatdor ekanini ta’kidladi. Shu ma’noda, O‘zbekiston rahbariyatining yaxshi qo‘shnichilik aloqalarini kengaytirish va mintaqa mamlakatlari o‘rtasida o‘zaro ishonchni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslari va amaliy qadamlari muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Liza Kyortis AQSh rahbariyati O‘zbekistonning mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlashda tutgan o‘rnini yuksak qadrlashini ta’kidladi. Amerika Qo‘shma Shtatlari O‘zbekiston bilan uzoq istiqbolga mo‘ljallangan munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarishdan manfaatdor ekanini qayd etdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 ноября принял заместителя советника Президента США, старшего директора по Южной и Центральной Азии Совета национальной безопасности Лизу Кёртис, прибывшую в нашу страну во главе представительной делегации для участия в международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».
Глава нашего государства, приветствуя гостью, отметил, что в настоящее время узбекско-американский диалог приобрел конструктивный и стабильный характер. Сентябрьский визит в США делегации Узбекистана и встречи с Президентом США Дональдом Трампом, представителями американского бизнеса продемонстрировали решительный настрой сторон на практическое расширение и углубление двусторонних отношений, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Как отмечалось, совпадение и схожесть подходов к решению ряда ключевых международных проблем и противодействию современным вызовам и угрозам позволяют существенно укрепить взаимодействие в указанных актуальных направлениях.
На встрече состоялся обмен мнениями и оценками развития ситуации в Афганистане и регионе в целом в контексте обеспечения безопасности и стабильности.
Стороны подтвердили заинтересованность в том, чтобы Центральная Азия оставалась территорией равноправного и взаимовыгодного сотрудничества. В этом плане важное значение имеют, как подчеркивалось, инициативы и конкретные шаги руководства Узбекистана, направленные на расширение добрососедских связей и укрепление взаимного доверия между странами региона.
Лиза Кёртис отметила, что руководство США высоко оценивает роль Узбекистана в обеспечении региональной безопасности и стабильности, а также подтвердила заинтересованность американской стороны в придании новой динамики долгосрочным отношениям с нашей страной.