O‘zbekiston Respublikasi bilan Latviya Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 3-noyabr kuni 25 yil to‘lishi munosabati bilan ikki davlat rahbarlari bir-birlarini qutladilar.
Latviya Prezidenti Raymonds Veyonisning tabrik maktubida bunday deyiladi: “O‘zbekiston Markaziy Osiyo mintaqasidagi eng yaqin hamkorlarimizdan biri hisoblanadi. So‘nggi 25 yil ichida faol amalga oshirilgan oliy siyosiy darajadagi tashriflar davlatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv va do‘stlikdan dalolatdir”.
“Fursatdan foydalanib, Latviya Siz Janobi Oliylari tomonidan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli davlat islohotlari dasturini qo‘llab-quvvatlashini bildirishga ijozat bergaysiz, – deyiladi Latviya rahbarining maktubida. – Ishonamanki, qonun ustuvorligini mustahkamlash, iqtisodiyot va boshqaruv sohalarini modernizatsiya qilish yo‘lidagi sa’y-harakatlar O‘zbekistonning ulkan rivojlanish salohiyatini yuzaga chiqaradi”.
Raymonds Veyonis Latviya va O‘zbekiston o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlari bundan buyon ham rivojlanib boraverishiga qat’iy ishonch bildirgan.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z maktubida “tarixan qisqa davrda davlatlarimiz o‘rtasida mustahkam do‘stlik aloqalari, yuksak darajadagi o‘zaro anglashuv va ishonchga asoslangan sheriklik shakllandi. Hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida jadal va samarali muloqot rivojlanib bormoqda”, deb ta’kidlagan.
Davlatimiz rahbari “siyosiy, savdo-iqtisodiy, innovatsion, transport va madaniy-gumanitar sohalardagi o‘zaro manfaatli, ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish va chuqurlashtirish tarafdorimiz”, deb qayd etgan hamda O‘zbekiston va Latviya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan bundan buyon ham yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirgan.

По случаю исполняющейся 3 ноября 25-й годовщины со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Латвийской Республикой главы двух государств обменялись поздравительными посланиями.
В послании Президента Латвии Раймондса Вейониса говорится: «Узбекистан является одним из самых близких партнеров в регионе Центральной Азии. Активный обмен визитами на самом высоком политическом уровне за последние 25 лет является доказательством нашего взаимопонимания и дружбы».
«Позвольте мне воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить поддержку Латвии впечатляющей программы государственных реформ в Узбекистане, инициированной Вашим Превосходительством, – отмечается в послании латвийского лидера. – Считаю, что усилия, предпринимаемые для укрепления верховенства закона, модернизации экономики и управления, раскроют огромный потенциал развития Узбекистана».
Раймондс Вейонис подчеркнул с уверенностью, что дружеские отношения между Латвией и Узбекистаном будут и далее процветать.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем послании особо отметил: «За короткий исторический период между нашими государствами сформировалось надежное партнерство, основанное на крепких узах дружбы, высоком уровне взаимопонимания и обоюдного доверия. Развивается интенсивный и продуктивный диалог по всей повестке взаимоотношений».
Глава нашего государства подтвердил «твердую приверженность дальнейшему расширению и углублению взаимовыгодного двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инновационной, транспортной и культурно-гуманитарной сферах» и выразил уверенность, что совместными усилиями будет и далее продолжено укрепление узбекско-латвийских многоплановых отношений.