Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan 8-oktyabr kuni rasmiy tashrif bilan Fransiyaga joʻnab ketdi.
Tashrif davomida ikki davlat rahbarlari oʻrtasida muzokaralar, Fransiya parlamenti rahbariyati, yetakchi kompaniyalari va moliya institutlari vakillari bilan uchrashuvlar oʻtkazish rejalashtirilgan.
Uchrashuv va muzokaralar yakunida 10 dan ortiq hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolanishi koʻzda tutilgan.
Shuningdek, Prezidentimiz BMTning Taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha tashkiloti Bosh direktori Odri Azule bilan uchrashadi. Unda Oʻzbekiston va YUNЕSKO oʻrtasidagi sheriklikni kengaytirish istiqbollari muhokama etiladi hamda 2018-2021-yillarga moʻljallangan qoʻshma Harakatlar rejasi qabul qilinadi.

Президент Шавкат Мирзиёев отбыл во Францию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8-9 октября по приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона отбыл во Францию с официальным визитом.
В ходе визита запланированы переговоры глав двух государств, встречи с руководством парламента, представителями ведущих компаний и финансовых институтов Франции.
По итогам встреч и переговоров предусматривается подписание более 10 межправительственных и межведомственных документов.
Состоится также встреча главы нашего государства с Генеральным директором Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры Одри Азуле, в ходе которой будут обсуждены перспективы углубления партнерства между Узбекистаном и ЮНЕСКО, а также принят совместный План действий на 2018-2021 годы.