O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20 sentyabr kuni Nyu-York shahrida Jahon banki guruhi prezidenti Ajay Banga bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Jahon banki o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikni kengaytirishning asosiy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ajay Bangani Jahon banki guruhi prezidenti lavozimida ish boshlagani bilan tabrikladi hamda uning rahbarligida bank rivojlanayotgan mamlakatlarning barqaror iqtisodiy rivojlanishiga faol ko‘maklashishni davom ettirishiga ishonch bildirdi.
Xususiylashtirish va samarali davlat boshqaruvi sohalarida bankning ekspertlik va texnik ko‘magini kengaytirish, karbonsizlashtirish, muqobil energetika, infratuzilma va kommunikatsiyalar, suv ta’minoti bo‘yicha loyihalarni moliyalashtirish va ularga xususiy investitsiyalar, shu jumladan davlat-xususiy sheriklik asosida jalb qilish hamda Transafg‘on temir yo‘lini qurish kabi strategik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Ajay Banga, o‘z navbatida, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlar dasturini yuqori baholab, o‘zaro manfaatli sheriklikni bundan buyon ham rivojlantirishga tayyorligini bildirdi.
Bankning dunyo biznesi yetakchi vakillaridan iborat Maslahat kengashi O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar oqimini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishda ishtirok etishi to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston bankning eng yirik hamkor-benefitsiarlaridan biri hisoblanadi, so‘nggi olti yilda qo‘shma loyihalar portfeli besh barobardan ziyodga kengaydi.
2026 yilga qadar davrga mo‘ljallangan va jami 4 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutuvchi Hamkorlik dasturi Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining barcha ustuvor yo‘nalishlarini qamrab olgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 сентября провел в городе Нью-Йорке встречу с президентом Группы Всемирного банка Аджаем Бангой.
В ходе встречи были рассмотрены ключевые аспекты расширения полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком.
В начале беседы глава нашего государства поздравил Аджая Бангу с началом работы на посту президента Группы Всемирного банка и выразил уверенность, что под его руководством банк продолжит активно содействовать устойчивому экономическому росту развивающихся стран.
Обсуждены вопросы наращивания экспертного и технического содействия банком в сферах приватизации и эффективного государственного управления, финансирования и привлечения частных инвестиций, в том числе на основе государственно-частного партнерства, в проекты по декарбонизации, альтернативной энергетике, инфраструктуре и коммуникациям, водоснабжению, а также поддержки таких стратегических инициатив, как строительство Трансафганской железной дороги.
В свою очередь, Аджай Банга высоко оценил проводимую в нашей стране программу необратимых реформ и выразил готовность далее развивать взаимовыгодное партнерство.
Достигнута договоренность об участии Консультативного совета банка из числа ведущих мировых лидеров бизнеса в разработке мер по увеличению притока прямых инвестиций в Узбекистан.
Следует отметить, что Узбекистан является одним из крупнейших партнеров-бенефициаров банка, портфель совместных проектов вырос более чем в пять раз за последние шесть лет.
Текущая Программа сотрудничества до 2026 года, предусматривающая реализацию проектов на сумму 4 миллиарда долларов, охватывает все приоритеты Стратегии развития Нового Узбекистана.