O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 sentyabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasi doirasida Jahon savdo tashkiloti (JST) bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuv o‘tkazdi.
chrashuvda O‘zbekistonning tez fursatda JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz o‘z oldiga o‘rta va uzoq muddatli rivojlanish bo‘yicha qo‘ygan maqsadlardan kelib chiqqan holda tashkilotga qo‘shilish muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti Ishchi guruhning navbatdagi yig‘ilishini tayyorlash, shuningdek, jarayonda ishtirok etayotgan mutaxassislar salohiyatini kuchaytirish va malakasini oshirish masalalariga to‘xtaldi.
JST bosh direktori O‘zbekiston tomonidan tashkilotga a’zo bo‘lish borasida ko‘rilayotgan choralarni yuqori baholadi.
Ngozi Okonjo-Iveala JST Kotibiyati O‘zbekistonning sa’y-harakatlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini hamda mamlakatimiz yaqin kelajakda tashkilotga qo‘shilishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuv yakunida Ishchi guruhining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlikni jadallashtirish, mutaxassislarning malakasini oshirish hamda qonunchiligimizni JST bitim va qoidalariga uyg‘unlashtirish yuzasidan kelishuvga erishildi.

19 сентября на полях 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконджо-Ивеалой.
В ходе встречи обсуждены принимаемые меры по скорейшему вступлению Узбекистана в ВТО.
Глава нашего государства особо отметили важность вступления в организацию, в том числе с учётом поставленных целей средне- и долгосрочного развития.
Президент Узбекистана остановился на вопросах подготовки очередного заседания Рабочей группы, а также усиления потенциала и повышения квалификации вовлеченных в процесс специалистов.
Генеральный директор ВТО дала высокую оценку принимаемым Узбекистаном мерам по вступлению страны в организацию.
Нгози Оконджо-Ивеала выразила полную поддержку Секретариата ВТО усилиям Узбекистана, а также уверенность во вступлении страны в ближайшем будущем.
По итогам встречи достигнута договоренность об ускорении проведения следующего заседания Рабочей группы, повышении квалификации специалистов и содействии в гармонизации законодательства соглашениям и правилам ВТО.