O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8 sentyabr kuni Butunjahon etnosport konfederatsiyasi raisi Najmiddin Bilol Erdog‘an boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Milliy sport turlari va xalq o‘yinlarini yanada rivojlantirish va ommalashtirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv avvalida Bilol Erdog‘an O‘zbekiston yetakchisiga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ilk bor Xiva shahrida dunyoning 60 dan ziyod mamlakatidan qariyb 2 ming nafar sportchi ishtirokida o‘tkazilayotgan Xalqaro etnosport festivali qo‘llab-quvvatlangani va yuksak darajada tashkil etilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirildi.
Suhbatda qo‘shma “yo‘l xaritasi” asosida ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, tajriba almashish, mutaxassislar, murabbiy va hakamlarni tayyorlash, yoshlarni etnosportga keng jalb qilish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 сентября принял делегацию Всемирной конфедерации этноспорта во главе с председателем этой организации Наджметтином Билалом Эрдоганом.
Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития и популяризации национальных видов спорта и народных игр.
В начале встречи Билал Эрдоган передал лидеру Узбекистана приветствия и наилучшие пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Выражена также искренняя признательность за поддержку и организацию на высочайшем уровне Международного фестиваля этноспорта, впервые проводимого в городе Хиве с участием около 2 тысяч спортсменов из более 60 государств мира.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы углубления взаимодействия в разработке образовательных программ, обмене опытом, подготовке специалистов, тренеров и арбитров, широком вовлечении молодёжи в этноспорт на основе «дорожной карты».