O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning taklifiga binoan joriy yil 2-3 may kunlari tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturida Berlin shahrida Federal Prezident Frank-Valter Shtaynmayer va Federal Kansler Olaf Shols bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi, xalqaro kun tartibining turli jihatlari yuzasidan fikr almashiladi.
Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan innovatsion-texnologik sheriklikni kengaytirishga qaratilgan istiqbolli loyiha va dasturlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratiladi. Shu maqsadda davlatimiz rahbari ushbu mamlakat biznesining yetakchilari bilan alohida uchrashuv o‘tkazadi.
Tashrif chog‘ida Jeyms Simons galereyasida “O‘zbekistonning arxeologik xazinalari. Makedoniyalik Iskandardan Kushonlar imperiyasigacha” nomli ko‘rgazmaning ochilishi ham rejalashtirilgan.

По приглашению Федерального Президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2-3 мая текущего года посетит эту страну с визитом.
В соответствии с программой пребывания предусмотрено проведение в городе Берлине двусторонних встреч с Федеральным Президентом Франком-Вальтером Штайнмайером и Федеральным Канцлером Олафом Шольцем.
Будут рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-германских многоплановых отношений, состоится обмен мнениями по разным аспектам международной повестки.
Особое внимание будет уделено реализации перспективных проектов и программ, направленных на расширение инновационно-технологического партнерства с ведущими компаниями Германии. В этих целях глава нашего государства проведет отдельную встречу с лидерами немецкого бизнеса.
В ходе визита также предусматривается открытие выставки «Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи» в галерее Джеймса Симона.