Prezident Shavkat Mirziyoyev 2021 yil 17 iyun kuni Andijon tumanidagi adirlikda Yangi Andijon shaharchasi qurilishiga poydevor qo‘ygan edi. bugungi kunda ko‘p qavatli uylar, maktab va bog‘chalar qad ko‘tarmoqda.
1 fevral kuni bu yerda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ommalashtirish va aholi bandligini ta’minlash choralari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Mamlakat iqtisodiyoti va aholi o‘sishi bilan elektr iste’moli ham kundan-kunga oshmoqda. So‘nggi besh yilda yurtmizda xonadonlar 1 million 200 mingtaga ko‘paydi, korxonalar soni esa 260 mingtaga yetgan. Bular elektr energiyasiga bo‘lgan talabni 35 foizga oshirdi. Xususan, Andijon, farg‘ona va Namangan viloyatlarida elektrga talab 40 foizga ko‘paygan.
– Bunday sharoitida eng to‘g‘ri yechim qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘paytirish, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois yig‘ilishda quyosh va shamol stansiyalari loyihalariga e’tibor qaratildi.
Bu yil Pop va Farg‘ona tumanlarida 600 Megavattli 2 ta quyosh stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. Andijonda 41 ta, Namanganda 32 ta va Farg‘onada 27 ta mikro gidroelektr stansiya qurish imkoniyati bor.
Davlatimiz rahbari yirik korxonalarda ham qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish, umuman, ularni elektr bilan o‘zini o‘zi ta’minlashga o‘tkazish kerakligini ta’kidladi.
Ijtimoiy ob’ektlarda quyosh energiyasidan foydalanish uchun alohida kompaniya tashkil etiladi. Unga 200 million dollar mablag‘ beriladi. Kompaniya quyosh panellari va suv isitish qurilmalarini o‘zi o‘rnatadi hamda byudjet korxonasiga “yashil energiya” sotadi. Shuningdek, ijtimoiy ob’ektlardagi 3 mingta eskirgan qozonlarni zamonaviy uskunaga almashtirish zarurligi qayd etildi.
Energiya resurslarini iqtisod qilish choralari ko‘rsatib o‘tildi. Aholining quyosh energiyasidan foydalanishi uchun jozibador tizim yaratish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilish kun tartibidagi ikkinchi masala kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash haqida bo‘ldi.
Ma’lumki, bu borada viloyatlarga zarur sharoitlar yaratilmoqda. Xususan, 31 yanvar kuni imzolangan Prezident qaroriga ko‘ra, oilaviy tadbirkorlik uchun imtiyozli kreditlarga Andijon viloyatiga 1,1 trillion so‘m ajratiladi.
So‘nggi ikki yilda aholiga dehqonchilik uchun 8 ming gektar hosildor ekin yerlari berilgan, 2023 yilda yana 10 ming gektar yer tarqatiladi. Mahallalarda sanoatni rivojlantirish uchun 36 ta mikromarkaz tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari ishbilarmon va mehnatsevar odamlar yurti bo‘lgan Andijonni ishsizlikdan xoli hududga aylantirish mumkinligini ta’kidladi.
Darhaqiqat, bu yil viloyatda 800 million dollarlik 235 ta investitsiya loyihasi yakunlanib, 40 ming kishi ish bilan ta’minlanadi. Aholiga ajratiladigan 10 ming gektarda 75 mingta doimiy va 200 mingta mavsumiy ish joyi ochiladi.
Ishsiz odamlarni kasb-hunarga o‘qitish, mahallalarda ijtimoiy va tadbirkorlik infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ham vazifalar belgilandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 17 июня 2021 года дал старт строительству городка Новый Андижан на холмистой местности Андижанского района. Сегодня здесь возводятся многоэтажные дома, школы и детские сады.
1 февраля в строящемся городке состоялось совещание по вопросам расширения использования возобновляемых источников энергии и обеспечения занятости населения.
С развитием экономики и ростом населения увеличивается потребность в электроэнергии. За последние пять лет домашних хозяйств в нашей стране стало больше на 1 миллион 200 тысяч, а количество предприятий достигло 260 тысяч. Это увеличило потребление электроэнергии на 35 процентов. В частности, в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях спрос на электроэнергию вырос на 40 процентов.
— В таких условиях самым правильным решением является наращивание использования возобновляемых источников энергии, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим основное внимание на совещании уделено реализации проектов по строительству солнечных и ветряных станций.
В этом году планируется построить 2 фотоэлектрические станции мощностью 600 мегаватт в Папском и Ферганском районах. Имеется возможность построить 41 микроГЭС в Андижане, 32 в Намангане и 27 в Фергане.
Глава государства подчеркнул, что необходимо использовать возобновляемые источники энергии на крупных предприятиях и в целом перевести их на самообеспечение электроэнергией.
Будет создана отдельная энергия по внедрению солнечной энергетики на социальных объектах, которой будет выделено 200 миллионов долларов. Компания займется установкой солнечных панелей и водонагревателей и будет продавать выработанную «зеленую» энергию бюджетному учреждению. Также отмечена необходимость замены 3 тысяч старых котлов в социальных объектах на современное оборудование.
Определены меры по экономии энергоресурсов. Поставлена задача создать привлекательную для населения систему использования солнечной энергии.
Вторым вопросом повестки дня стало сокращение бедности и обеспечение занятости населения.
Как известно, в регионах создаются необходимые условия в этом направлении. В частности, согласно постановлению Президента, подписанному 31 января, Андижанской области будет выделено 1,1 триллиона сумов на льготные кредиты для семейного предпринимательства.
За последние два года жителям области выделено для земледелия 8 тысяч гектаров плодородных земель, в 2023 году будет выдано еще 10 тысяч гектаров га земли. Для развития промышленности в махаллях создается 36 микроцентров.
Глава государства подчеркнул, что Андижан, являющийся краем предприимчивых и трудолюбивых людей, можно превратить в регион, свободный от безработицы.
Действительно, в этом году в области будет завершено 235 инвестиционных проектов на сумму 800 миллионов долларов с трудоустройством 40 тысяч человек. На выделенных для населения 10 тысячах гектаров будет создано 75 тысяч постоянных и 200 тысяч сезонных рабочих мест.
Также обозначены задачи по профессиональному обучению безработных, улучшению социальной и деловой инфраструктуры махаллей.