Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida mahallalarda tizimli muammolarni hal qilish bo‘yicha o‘tkazilayotgan videoselektor yig‘ilishida ma’lum qilindi.
Umuman, kelgusi yildan boshlab mahallalardagi infratuzilma uchun mablag‘lar faqatgina “Tashabbusli byudjet” orqali aholi ovoz bergan loyihalarga ajratilishi belgilandi. Bunda “Tashabbusli byudjet” loyihalari uchun mablag‘lar 3,5 baravarga oshirilib, 8 trillion so‘mga yetkaziladi.
–Shunda adolat bo‘ladi, odamlar o‘zlari hissa qo‘shgan loyihalarni, albatta asrab-avaylaydi, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari mutasaddilar e’tiborini respublika bo‘yicha 1,5 mingta mahalla aholisi birorta loyihaga ovoz bermaganiga qaratdi. Yaqinda mahallalarda raislar saylovi bo‘lib o‘tgani, yangidan saylangan raislar odamlarga va’dalar bergani, lekin taqdim etilayotgan bu imkoniyatdan foydalanmayotganini ko‘rsatib o‘tdi. “Mudrab o‘tirgan” raislarni faollikka chaqirish, kerak bo‘lsa o‘qitish kerakligi ta’kidlandi.

Об этом было сказано на проводимом под председательством Президента Шавката Мирзиёева видеоселекторном совещании, посвященном решению системных проблем в махаллях.
Начиная со следующего года средства на развитие инфраструктур махаллей будут выделять только на проекты «Инициативный бюджет», за которые проголосовало население. Средства на проекты «Инициативный бюджет» будут увеличены в 3,5 раза и доведены до 8 триллионов сумов.
– Так будет справедливо, люди обязательно будут беречь то, во что сделали свой вклад, — сказал Президент.
Глава государства обратил внимание должностных лиц на следующий факт: в масштабах страны население 1,5 тысячи махаллей не проголосовало ни за один проект. Указал на то, что недавно в махаллях состоялись выборы председателей, вновь избранные председатели дали обещания людям, но не пользуются предоставляемыми возможностями. Отмечалась необходимо призвать к активности «дремлющих» председателей, если нужно организовать их обучение.