Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida mamlakatimiz hayoti uchun g‘oyat muhim masala – davlat xizmatini isloh qilish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi davom etmoqda.
Qayd etilganidek, beshinchi yo‘nalish – davlat xizmatchilarini tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha mutlaqo yangi tizim yo‘lga qo‘yiladi.
–Hozirgi tez o‘zgarayotgan dunyoda har kuni yangi muammolar va masalalar kelib chiqmoqda. Shunday ekan, har bir mutaxassis o‘z ustida ishlab, yangi bilimlarni egallab borishi kerak, – dedi Prezident.
Shu paytgacha davlat xizmatchilarining atigi 20 foizi malaka oshirgan, bu – rahbarlar kesimida 1 foizga, o‘rinbosarlar bo‘yicha esa 5 foizga ham yetmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, malaka oshirganlarning 50 foizdan ortig‘i o‘qitish sifatidan norozi.
Bu borada tayanch muassasa bo‘lgan Davlat boshqaruvi akademiyasi eng ilg‘or xorijiy tajribalar asosida transformatsiya qilinadi.
Yig‘ilishda Prezident maslahatchisi Suma Chakrabarti videoaloqa orqali bu boradagi takliflarini bayon qildi.
Mutasaddilarga bir oy muddatda:
– xorijiy hamkorlar va nufuzli o‘quv markazlari bilan birga qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
– xorijiy mutaxassislarni jalb qilib, yangi o‘quv dasturlarini ishlab chiqish va yil yakuniga qadar 5 ming nafar davlat xizmatchisini o‘qitish topshirildi.
Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda vazirliklar tizimidagi 110 ta malaka oshirish markazi faoliyatini qayta ko‘rib chiqib, o‘qitish dasturlari va metodikalarini yangilash, ularga malakali mutaxassislarni jalb qilish bo‘yicha manzilli dasturni tasdiqlaydi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева продолжается видеоселекторное совещание, посвященное особо важному для страны вопросу – реформированию государственной службы.
Как было отмечено в качестве пятого направления, будет налажена кардинально новая система подготовки и повышения квалификации государственных служащих.
– В нашем быстро изменяющемся мире ежедневно возникают новые проблемы и вопросы. Поэтому каждый специалист должен работать над собой и приобретать новые знания, – сказал Президент.
Было указано, что до нынешнего времени только 20 процентов государственных служащих повысили квалификацию, это 1 процент в разрезе руководителей, и менее 5 процентов – среди заместителей.
Вместе с тем, более 50 процентов повысивших квалификацию не удовлетворены обучением.
Теперь опорное учреждение – Академия государственного управления будет трансформирована на основе передового зарубежного опыта.
На совещании консультант Президента Сума Чакрабарти посредством видеосвязи изложил свои предложения в этом направлении.
Должностным лицам дано указание в месячный срок:
– совместно с зарубежными партнерами и престижными учебными центрами разработать совместные образовательные программы;
– разработать программы на новый учебный год при привлечении зарубежных специалистов и до конца года обучить 5 тысяч государственных служащих.
Кабинет Министров в течение двух месяцев пересмотрит деятельность 110 центров повышения квалификации в системе министерств и утвердит адресную программу по обновлению учебных программ и методик и привлечению в них квалифицированных специалистов.