O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 iyul kuni qator xorijiy mamlakatlarning davlat rahbarlari va nufuzli siyosatchilari bilan telefon orqali muloqot qildi.
Xorijiy hamkorlar davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, Prezidentimizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat hamda aholi turmush darajasini tubdan oshirish, demokratik jamiyat institutlarini mustahkamlash, mamlakat iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va xalqaro mavqeini yuksaltirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohot va yangilanishlar strategiyasini amalga oshirishda katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zbekiston yetakchisining qisqa muddatda yurtimizning jahon mamlakatlari va ko‘p tomonlama tuzilmalari bilan sheriklik darajasini sezilarli oshirish, uni amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilgan pragmatik va faol tashqi siyosati alohida qayd etildi.
Bundan tashqari, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi, bo‘lajak sammitlar, shu jumladan SHXT, Turkiy davlatlar tashkiloti va boshqa tuzilmalarning yig‘ilishlariga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin O‘zbekiston Prezidentimiz rahbarligida iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyot yo‘lidan muvaffaqiyatli borayotgani, xalqaro masalalarda konstruktiv rol o‘ynayotganini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, u kuni kecha Shavkat Mirziyoyevni do‘stlik va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashdagi katta xizmatlari uchun Rossiyaning yuksak davlat mukofoti – Aleksandr Nevskiy ordeni bilan mukofotlash to‘g‘risida farmon imzolanganini xabar qildi.
Muloqot chog‘ida Oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi ko‘rib chiqildi. Hukumatlararo darajada yo‘lga qo‘yilgan samarali hamkorlik mexanizmlari doirasida, shu jumladan savdo-iqtisodiy hamkorlikning yuqori sur’atini ta’minlash va ustuvor kooperatsiya loyihalarini ilgari surish maqsadida birgalikdagi faol ishlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari hududlar o‘rtasidagi samarali aloqalar va almashinuvlarni ham mamnuniyat bilan qayd etib, ularni yanada kengaytirish lozimligini ta’kidladilar.
Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an telefon orqali muloqotda Prezident Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va izchil rivojlanishni ta’minlash borasidagi qat’iy sa’y-harakatlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi.
O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklikni rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Oliy darajada erishilgan, shu jumladan o‘zaro savdo hajmini oshirish, energetika, qishloq xo‘jaligi, qurilish sohalarida, turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha investitsiya loyihalarini jadallashtirish hamda gumanitar almashinuvni faollashtirish borasidagi kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston, Turkiya va Ozarbayjonning tashqi ishlar, savdo va transport vazirlari darajasida ko‘p tomonlama maslahatlashuvlarni yo‘lga qo‘yish tashabbusining amaliy ahamiyati qayd etildi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan keng ko‘lamli islohotlarning hayotga muvaffaqiyatli tatbiq etilishi barqaror o‘sish kafolati bo‘lib xizmat qilishi, Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha yuksak maqsad va vazifalar tez fursatda ro‘yobga chiqishiga ishonch bildirdi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo va logistika, sanoat va agrosanoat sohalarida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish muhimligi qayd etildi. O‘zbekiston va Qozog‘iston hukumatlari darajasida yaqindan aloqalarni davom ettirishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, mintaqada yirik infratuzilma loyihalarini tez fursatda tayyorlash va amalga oshirishni boshlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
«Yangi O‘zbekistonning barpo etilishi va rivojlanishi, mamlakatda bugun amalga oshirilayotgan tub islohotlar Prezident Shavkat Mirziyoyevning faoliyati bilan chambarchas bog‘liq», dedi Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov.
Muloqotda bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarning kun tartibini tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat hukumatlari savdo shartnomalari va sanoat kooperatsiyasi bitimlarining yangi to‘plamini, shuningdek, O‘zbekiston-Qirg‘iziston strategik sherikligining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha boshqa ikki tomonlama hujjatlarni tayyorlashi muhimligi qayd etildi.
Energetika va transport sohalaridagi yirik mintaqaviy loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston yetakchisi Qirg‘iziston Prezidentini joriy yil 20-21 iyul kunlari Cho‘lponota shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan yana bir bor tabrikladi.
Telefon orqali muloqotda Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon davlatimiz rahbarining O‘zbekiston-Tojikiston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini mustahkamlash va kengaytirishdagi alohida xizmatlarini qayd etdi.
Joriy yil 2-3 iyun kunlari Tojikiston Prezidentining mamlakatimizga rasmiy tashrifi yakunida erishilgan kelishuvlarni bajarish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni o‘z vaqtida amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Eng avvalo energetika sohasidagi kooperatsiya loyihalarini jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yil sentyabr oyida o‘tkaziladigan Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammitiga tayyorgarlik masalalari ham muhokama qilindi.
Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasida ko‘p yillardan buyon jadal rivojlanib kelayotgan do‘stlik va birodarlik munosabatlari keyingi paytlarda yangi mazmun bilan boyiganini alohida ta’kidladi. Uning fikricha, bu O‘zbekiston Prezidentining ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga qaratayotgan alohida e’tibori va ulkan shaxsiy hissasi tufaylidir.
Joriy yil 14-15 iyul kunlari Turkmaniston Prezidenti mamlakatimizga amalga oshirgan davlat tashrifining samarali yakunlari yuqori baholandi. Qabul qilingan “yo‘l xaritasi” asosida erishilgan kelishuvlarni, shu jumladan Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha o‘rta muddatli dasturni, Chegaraoldi savdo zonasini tashkil etish loyihasini, birinchi Hududlar forumi va Ishbilarmonlar kengashi yakunida imzolangan savdo shartnomalari va bitimlarini amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Samarali yo‘lga qo‘yilgan parlamentlararo muloqot doirasida olib borilayotgan faol aloqalar va almashinuvlar alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
«O‘zbekiston ravnaq topayotgan, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyot yo‘lidan dadil borayotgan, xalqaro maydonda hurmat-e’tibor qozongan mamlakatga aylandi. Birodar O‘zbekistonning muvaffaqiyatlaridan Ozarbayjon Respublikasi chin dildan xursand», dedi Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev.
Prezidentlar joriy yil 21-22 iyun kunlari mamlakatimizda o‘tgan oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuv va tadbirlarning sermahsul natijalarini yuqori baholadilar.
O‘zbekiston-Ozarbayjon muzokaralari yakunida qabul qilingan bitim va kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Hukumatlar va idoralar darajasida faol muloqotlar va almashinuvlar davom etayotgani, o‘zaro tovar ayirboshlashning o‘sish sur’atlari yuqori va barqaror ekani, kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha birgalikda samarali ishlanayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko “milliy xavfsizlikka tahdid va xatarlar misli ko‘rilmagan darajada bo‘lgan bugungi davrimizda kuchli va dono rahbarlikka ehtiyoj ayniqsa dolzarbdir. Davlat manfaatlariga sodiqlik, mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga tayyorlik O‘zbekistonning haqiqiy yetakchisiga xos fazilatlardir”, deb alohida ta’kidladi.
Suhbat chog‘ida Prezidentlar keyingi yillarda ko‘p qirrali O‘zbekiston-Belarus munosabatlari jadal rivojlanib, aniq mazmun bilan boyib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
O‘zaro savdo hajmi ortmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida muvaffaqiyatli kooperatsiya loyihalari soni oshmoqda, ta’lim va madaniy-gumanitar sohalardagi almashinuv kengaymoqda.
Hukumatlar rahbarlari darajasida muntazam va samarali muloqot yo‘lga qo‘yilgani yuqori baholandi. Mashinasozlik, agrosanoat majmui, kimyo, farmatsevtika va elektrotexnika tarmoqlarida, amaliy hamkorlikning boshqa yo‘nalishlarida istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko bilan telefon orqali muloqotda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Yaqin va samarali parlamentlararo hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani, bu O‘zbekiston-Rossiya do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini izchil mustahkamlashga xizmat qilayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mintaqaviy hamkorlik doirasida joriy yil may oyida Ashxobod shahrida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiyaning parlamentlararo forumi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Oktyabr oyida Toshkent shahrida MDH Parlamentlararo assambleyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston yetakchisi ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida yaqin va sermahsul hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi.
Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti Nursulton Nazarboyev davlatimiz rahbari birodar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shganini ta’kidladi.
Suhbatda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib, O‘zbekiston-Qozog‘iston yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mintaqadagi vaziyatning rivojlanishi yuzasidan fikr almashildi. Shu yilning 20-21 iyul kunlari Qirg‘izistonda o‘tkazilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvining yakunlariga yuksak baho berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga nufuzli global tashkilotlar rahbarlari va xorijiy yetakchilardan qutlovlar kelgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish ta’kidlaganidek, “O‘zbekiston Prezidenti rahbarligida mamlakat muhim islohotlar jarayonini amalga oshirish bilan bir qatorda iqlim o‘zgarishi, atrof-muhitni muhofaza qilish va mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik borasidagi xalqaro sa’y-harakatlarga hissa qo‘shmoqda».
Bosh kotib O‘zbekiston BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi a’zosi sifatida inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilish bo‘yicha o‘z zimmasiga alohida majburiyat olganini qayd etdi.
«Birlashgan Millatlar Tashkiloti bundan buyon ham BMT nizomida mustahkamlab qo‘yilgan qadriyat va prinsiplarni ilgari surishda O‘zbekiston Respublikasiga tayanadi», deyiladi eng nufuzli global institut Bosh kotibining maktubida.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin o‘z tabriknomasida «Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekistonda turli sohalardagi yangilanishlar dadil amalga oshirilmoqda va Yangi O‘zbekistonni barpo etish ishlari keng quloch yozmoqda, bundan esa Xitoy tomoni juda mamnun», deb ta’kidlagan.
«Joriy yilda Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanmoqda. O‘ttiz yil davomida Xitoy-O‘zbekiston munosabatlari uzluksiz rivojlanib, davlatlar o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro manfaatli hamkorlikka namuna bo‘lib xizmat qilmoqda.
Joriy yil fevral oyida Pekinda sermahsul uchrashuv o‘tkazdik va ikki tomonlama munosabatlarni yangi tarixiy voqelik sharoitlarida ilgari surish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishdik.
Men Xitoy-O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirishga katta e’tibor qaratmoqdaman va Siz bilan o‘rtamizdagi mustahkam do‘stlikni qadrlayman. Ikki mamlakat va xalq farovonligi yo‘lida ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga birgalikda harakat qilishga tayyorman», deb ta’kidlagan Rais Si Szinpin.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 июля провел ряд телефонных разговоров с главами государств и авторитетными политиками зарубежных стран.
Иностранные партнеры тепло поздравили главу нашего государства с днем рождения, адресовав Президенту искренние пожелания доброго здоровья, благополучия и больших успехов в деле реализации стратегии масштабных реформ и преобразований, направленных на кардинальное повышение уровня жизни населения, усиление институтов демократического общества, модернизацию экономики и укрепление международного авторитета страны.
Особо отмечалась прагматичная и проактивная внешняя политика лидера Узбекистана, позволившая в короткие сроки заметно поднять уровень партнерства нашей страны со странами мира и многосторонними структурами, наполнить его конкретным содержанием.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке, обсуждены вопросы подготовки к предстоящим саммитам, в том числе ШОС, Организации тюркских государств и других.
Президент Российской Федерации Владимир Путин особо отметил, что под руководством Президента Узбекистана страна успешно продвигается по пути экономического и социального развития, играет конструктивную роль в международных делах.
Он также сообщил о подписанном накануне указе о присвоении Президенту Шавкату Мирзиёеву высокой государственной награды России – ордена Александра Невского, за большие заслуги в укреплении дружбы и двустороннего сотрудничества.
В ходе телефонного разговора был рассмотрен ход реализации договоренностей встреч на высшем уровне. Подчеркнута важность продолжения активной работы в рамках налаженных эффективных механизмов сотрудничества для поддержания высокой динамики торгово-экономического сотрудничества и продвижения приоритетных проектов кооперации.
Лидеры Узбекистана и России также с удовлетворением отметили плодотворные контакты и обмены на межрегиональном уровне, и выступили за их дальнейшее расширение.
В телефонном разговоре Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган вновь подтвердил полную поддержку решительным действиям Президента Шавката Мирзиёева по обеспечению стабильности и устойчивого развития в стране и регионе Центральной Азии.
Были рассмотрены актуальные вопросы развития узбекско-турецкого всеобъемлющего стратегического партнерства.
Важное внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне, в том числе по наращиванию объёмов взаимной торговли, ускорению инвестиционных проектов в энергетическом секторе, области сельского хозяйства, промышленности, строительства, модернизации туристической инфраструктуры, а также активизации гуманитарного обмена.
Отмечена практическая значимость инициативы по запуску многосторонних консультаций на уровне министров иностранных дел, торговли и транспорта Узбекистана, Турции и Азербайджана.
Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев выразил уверенность, что успешное претворение в жизнь масштабных реформ, инициированных главой нашего государства, будет служить залогом устойчивого роста, способствовать скорейшему достижению высоких целей и задач по построению Нового Узбекистана.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
Подчеркнута важность ускорения проектов кооперации в сфере торговли и логистики, промышленности, агропромышленного комплекса. Достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия на уровне правительств Узбекистана и Казахстана.
Помимо этого, особое внимание было уделено вопросам скорейшей подготовки и начала практической реализации крупных инфраструктурных проектов в регионе.
«Построение и развитие Нового Узбекистана, а также сегодняшние кардинальные реформы в стране неразрывно связаны с деятельностью Президента Шавката Мирзиёева», подчеркнул Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров.
В ходе разговора были обсуждены вопросы подготовки повестки дня предстоящих встреч на высшем уровне.
Отмечена важность проработки правительствами двух стран нового пакета торговых контрактов и соглашений промышленной кооперации, а также других двусторонних документов по приоритетным направлениям узбекско-кыргызского стратегического партнерства.
В ходе телефонной беседы Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон отметил особые заслуги лидера Узбекистана в укреплении и углублении узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и многогранного сотрудничества.
Отмечена важность своевременной практической реализации «дорожной карты» по выполнению договоренностей, достигнутых по итогам официального визита Президента Таджикистана в нашу страну 2-3 июня этого года.
Особое внимание уделено ускорению проектов кооперации, прежде всего в энергетической сфере.
Обсуждены также вопросы подготовки к предстоящему в сентябре этого года Самаркандскому саммиту Шанхайской организации сотрудничества.
Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов особо отметил, что динамично развивающиеся на протяжении многих лет отношения дружбы и братства между Республикой Узбекистан и Туркменистаном за последние годы обогатились новым содержанием. По его словам, это стало возможным благодаря постоянно уделяемому особому вниманию и огромному личному вкладу Президента Узбекистана в укрепление двустороннего сотрудничества.
Высоко оценены плодотворные итоги государственного визита Президента Туркменистана в нашу страну, состоявшегося 14-15 июля этого года. Подчеркнута важность практической реализации достигнутых договоренностей на основе «дорожной карты», в том числе среднесрочной Программы промышленной кооперации, проекта создания Зоны приграничной торговли, контрактов и соглашений по итогам первого Форума регионов и Делового совета.
С особым удовлетворением отмечены активные контакты и обмены по линии налаженного эффективного межпарламентского диалога.
«Узбекистан стал процветающий страной, уверенно идущей по пути социально-экономического прогресса, завоевав авторитет на международной арене. Азербайджанская Республика искренне радуется успехам братского Узбекистана», заявил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Президенты высоко оценили плодотворные результаты двусторонних встреч и мероприятий на высшем уровне, прошедших в нашей стране 21-22 июня этого года.
Были обсуждены вопросы практической реализации соглашений и договоренностей, принятых по итогам узбекско-азербайджанских переговоров.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и обмены на межправительственном и межведомственном уровнях, устойчиво высокие темпы роста взаимного товарооборота, эффективная совместная работа по продвижению проектов кооперации.
Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко особо отметил, что «в наше время с его беспрецедентным уровнем угроз и вызовов национальной безопасности особенно актуален запрос на сильное и мудрое руководство. Преданность интересам государства, готовность взять ответственность на себя характеризуют настоящего лидера Узбекистана».
В ходе беседы Президенты двух стран с удовлетворением отметили наблюдаемое в последние годы динамичное развитие узбекско-белорусских многоплановых отношений и их наполнение конкретным содержанием.
Растут объемы взаимной торговли, увеличивается число успешных проектов кооперации в различных отраслях экономики, расширяется образовательный и культурно-гуманитарный обмен.
В телефонном разговоре с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и углубления многогранного сотрудничества между двумя странами.
С большим удовлетворением отмечено налаженное тесное и эффективное межпарламентское взаимодействие, способствующее последовательному укреплению узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
В рамках регионального взаимодействия в мае этого года в городе Ашхабаде успешно проведен Межпарламентский форум стран Центральной Азии и России. В октябре в городе Ташкенте состоится очередное заседание Межпарламентской ассамблеи СНГ.
Лидер Узбекистана еще раз подтвердил свою поддержку развитию тесного и плодотворного сотрудничества между парламентами двух стран.
Первый Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев отметил весомый вклад главы нашего государства в развитие двусторонних связей между братскими странами.
В ходе беседы были с удовлетворением отмечены динамичное развитие многопланового сотрудничества, последовательное укрепление узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Состоялся обмен мнения по развитию ситуации в регионе. Были высоко оценены плодотворные итоги очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, проведенной 20-21 июля этого года в Кыргызстане.
*****
На имя Президента Республики Узбекистан также поступили поздравительные послания руководителей авторитетных глобальных организаций и зарубежных лидеров.
Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш отметил, что «под руководством Президента Узбекистана страна вносит вклад в международные усилия, связанные с изменением климата, охраной окружающей среды и региональной взаимосвязанностью, осуществляя при этом значительный процесс реформирования».
Он подчеркнул, что Узбекистан в качестве члена Совета ООН по правам человека взял на себя особое обязательство продвигать и защищать права человека.
«Организация Объединенных Наций будет и впредь рассчитывать на Республику Узбекистан в продвижении ценностей и принципов, закрепленных в уставе ООН», заявил Генеральный секретарь этого самого авторитетного глобального института.
В своем поздравительном послании Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин подчеркнул, что«под руководством Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане уверенно продвигаются преобразования в различных сферах и бурно развертывается строительство Нового Узбекистана, чему китайская сторона искренне радуется».
«В этом году отмечается 30-летие со дня установления дипломатических отношений между Китаем и Узбекистаном. На протяжении 30 лет китайско-узбекские отношения непрерывно развиваются и служат примером добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества между государствами.
В феврале текущего года мы провели плодотворную встречу в Пекине и достигли важных договоренностей по продвижению двусторонних отношений в новых исторических реалиях.
Уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений и ценю сложившуюся с Вами глубокую дружбу. Готов прилагать совместные усилия по дальнейшему углублению многопланового сотрудничества на благо двух стран и народов», отметил Председатель Си Цзиньпин.
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян;
Президент Монголии Ухаагийн Хурэлсух;
Вице-президент, Премьер-министр Объединенных Арабских Эмироатов, правитель Эмирата Дубаи Мухаммад бин Рашид аль Мактум;
заместитель Председателя Совета безопасности Российской Федерации Дмитрий Медведев;
заместитель Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, министр внутренних дел Сейф бин Заид Аль Нахаян;