2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурига мувофиқ, шунингдек, олий таълим муассасалари ҳузуридаги техникумларни ўз йўналишлари бўйича турдош олий таълим ҳамда тармоқ ташкилотларига бириктириш, ўрта махсус ва профессионал таълим муассасаларида ўқув жараёнини янада такомиллаштириш мақсадида:
1. 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб:
а) олий таълим муассасалари ҳузурида 24 та техникум 1-иловага мувофиқ ташкил этилсин.
Белгилансинки, негизида техникумлар ташкил этилаётган таълим муассасаларида бугунги кунда таҳсил олаётган ўқувчилар тегишли касблар ва мутахассисликлар бўйича ўқув жараёнини амалдаги дастурларга мувофиқ ушбу техникумларда якунлайди.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) Молия вазирлиги (Т.Ишметов) ва тизимида техникумлар бўлган вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмалари билан биргаликда 2021 йил 1 октябрга қадар ҳудудларга чиққан ҳолда, ташкил қилинаётган техникумларнинг жойлашуви, ўқув биноларининг қувватлари, ўқув аудиторияларининг ҳолати, адабиётлар, замонавий асбоб-ускуналар ва ахборот-коммуникация технологиялари билан таъминланганлик даражасини ўргансин ҳамда белгиланган меъёрларда уларни тўлиқ шакллантириш чораларини кўрсин.
Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича давлат комиссияси (А.Арипов) икки ҳафта муддатда
ташкил қилинаётган техникумларга ўқишга қабул қилиш бўйича қабул параметрларини тасдиқласин;
б) турдош олий таълим муассасалари ҳамда асосий йўналишлари бўйича тармоқ ташкилотларига 213 та техникум 2-иловага мувофиқ бириктирилсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимида техникумлар бўлган вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмалари билан биргаликда:
техникум битирувчиларининг ишлаб чиқариш амалиётини ташкил этиш бўйича тармоқ ташкилотларида зарур шарт-шароитлар яратилиши устидан назорат ўрнатсин ва амалиёт ўташ графикларини ишлаб чиқиб, тасдиқланишини таъминласин;
ҳар йили 1 майга қадар техникум битирувчиларининг бандлигини таъминлашга қаратилган дастурларни ишлаб чиқишни ташкил этсин ҳамда улар ижроси бўйича назорат тизимини яратсин;
ҳар йили июль-август ойларида техникум битирувчилари учун ҳар бир туман ва шаҳарда иш берувчиларни жалб қилган ҳолда ярмаркалар, шу жумладан “Карьера куни” тадбирларини ўтказсин, ўқув йили давомида ишлаб чиқариш ташкилотларида тасдиқланган режа-графиклар асосида
“Очиқ эшиклар куни”ни ташкил қилсин.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳамда тизимида техникумлар бўлган вазирлик, идора
ва хўжалик бирлашмаларининг таклифлари асосида мазкур қарорнинг
2-иловасида келтирилган олий таълим муассасалари ҳамда тармоқ ташкилотларига бириктирилган техникумлар рўйхатига ўзгартириш
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимида техникумлар бўлган вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмалари билан биргаликда ҳар йили
1 декабрга қадар техникум ўқувчилари амалиёт ўтказадиган ташкилотлар, улардаги иш ўринлари ва яратилган шарт-шароитлар бўйича маълумотлар базасини шакллантиришни йўлга қўйсин;
в) техникумлар бир олий таълим муассасаси тизимидан бошқа олий таълим муассасаси тизимига 3-иловага мувофиқ ўтказилсин;
г) Тошкент давлат педагогика университети ҳузуридаги Жиззах хизмат кўрсатиш ва сервис техникуми фаолияти тугатилсин ва унинг барча мол-мулки, бино ва иншоотлари тегишли ҳудуди билан биргаликда Тошкент ахборот технологиялари университети ҳузуридаги Жиззах ахборот технологиялари техникумига ўтказилсин. Бунда:
Жиззах вилояти, Фориш тумани, Файзобод кўчаси, 25-уй манзилида жойлашган Тошкент ахборот технологиялари университети ҳузуридаги Жиззах ахборот технологиялари техникумига тегишли бино ва иншоотлар, ҳудуди билан биргаликда Жиззах давлат педагогика институтига
кўп тармоқли ўқув маркази ва амалиёт полигонини ташкил этиш учун берилади;
Жиззах хизмат кўрсатиш ва сервис техникумида таҳсил олаётган ўқувчилар амалдаги таълим дастурлари асосида Жиззах ахборот технологиялари техникумида ўқишни белгиланган тартибда тугатади.
2021/2022 ўқув йилидан бошлаб техникумлар ва академик лицейларда малака талаблари, ўқув режа ва дастурлар, ўқув-меъёрий ҳужжатлар таянч олий таълим муассасалари томонидан тажрибали профессор-ўқитувчилар ва тегишли мутахассисларни жалб этган ҳолда ишлаб чиқилади ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан тасдиқланади;
олий таълим муассасалари ўзларига бириктирилган техникумларни ўқув-методик ҳужжатлар (ўқитиш материаллари тўпламлари, дидактик материаллар, практикумлар, технологик хариталар, электрон ресурслар, хорижий ўқув, илмий ва бадиий адабиётлар, даврий нашрлар, луғатлар, энциклопедиялар, ахборотномалар ҳамда бошқалар) билан таъминлайди;
олий таълим муассасалари ўзларига бириктирилган техникумларда таълим сифатини таъминлашга қаратилган комплекс чора-тадбирларни амалга оширади ҳамда бунга техникум директори ва олий таълим муассасаси ректори (директори) шахсан масъул ҳисобланади;
олий таълим муассасалари ўзига бириктирилган техникумлар педагог кадрлари учун ўз бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан хорижий профессорлар ва мутахассисларни жалб қилган ҳолда қисқа муддатли ўқув-семинарларни ташкил этади;
техникум директори бир вақтнинг ўзида тегишли олий таълим муассасасининг Илмий кенгаши аъзоси ҳисобланади;
техникумлар тегишли олий таълим муассасалари билан биргаликда техникум ҳамда хорижий давлатлардаги таълим муассасалари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш орқали техникумларда қўшма дастурлар асосида ўрта бўғин мутахассисларини тайёрлашни ташкил этади;
техникумларда халқаро стандартлар (шу жумладан, Worldskills) асосида ўқув-устахоналарини ташкил этиш ва ўқувчиларни мазкур стандартларга мувофиқ тайёрлаш ҳамда келгусида ишчи касблар мусобақаларида уларнинг иштирок этишини таъминлаш тегишли олий таълим муассасаларининг бевосита кўмаги асосида амалга оширилади.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) тизимида техникумлар бўлган вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмалари билан биргаликда мазкур бандда кўрсатилган вазифалар ижроси устидан тизимли мониторинг ўрнатсин ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан тегишли олий таълим муассасалари ҳамда вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмаларига тақдимномаларни киритиб борсин.
3. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) Молия вазирлиги (Т.Ишметов), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (И.Норқулов) икки ой муддатда қуйидаги масалаларни пухта ўрганиб, Вазирлар Маҳкамасига таклифларни киритсин:
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб техникумларга қабул параметрларини шакллантиришда меҳнат бозорида ўрта бўғин кадрларига бўлган реал эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда қурилиш, транспорт, қишлоқ хўжалиги, енгил саноат, хизмат кўрсатиш ва ахборот технологиялари каби соҳаларда ўрта бўғин кадрларини тайёрлашнинг давлат буюртмасини асосланган ҳисоб-китобларга кўра босқичма-босқич кўпайтириш;
техникумлар ва коллежларни ўқув адабиётлари, гуруҳ журналлари
ва бошқа давлат намунасидаги ҳужжатлар билан таъминлашни Олий
ва ўрта махсус таълим вазирлигига ажратилган бюджет маблағлари ҳисобидан амалга ошириш;
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасаларига ўқишга кирмаган умумтаълим мактабларининг 11-синф битирувчилари бандлигини таъминлаш мақсадида уларни техникумлар ва коллежларда биринчи касб ёки мутахассисликлар бўйича бепул ўқитиш;
2022 йил 1 январдан бошлаб техникумлар ва коллежлар молиявий ҳолатини яхшилаш мақсадида маъмурий бошқарув ходимларининг
иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар ҳамда коммунал хизматлар билан боғлиқ бўлган харажатларни, шу жумладан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириш.
4. Ҳузурида техникумлар ва академик лицейлар бўлган олий таълим муассасалари ҳар йили 1 декабрга қадар таълимнинг кейинги босқичини давом эттирмаётган техникум ва академик лицей битирувчилари рўйхатини уларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, вилоятлар
ва Тошкент шаҳар бандлик бош бошқармаларига тақдим қилсин.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳар йили 1 февралга қадар республикада энг кўп талаб этиладиган ўрта бўғин кадрлари ишлаши мумкин бўлган касблар ва лавозимлар рўйхатини шакллантирсин ҳамда ушбу касблар ва лавозимлар тўғрисидаги маълумотларни эълон қилиб борсин.
5. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул
ва шахсий жавобгар этиб олий ва ўрта махсус таълим вазири А.Ҳ. Тошкулов, бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Н.Б. Хусанов ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Б.А. Мусаев ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

В соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения», а также в целях закрепления техникумов при высших образовательных учреждениях за профильными высшими образовательными учреждениями и отраслевыми организациями соответствующего направления, дальнейшего совершенствования учебного процесса в средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях:
а) создать при высших образовательных учреждениях 24 техникума согласно приложению № 1.
Определить, что учащиеся, обучающиеся на сегодняшний день
в образовательных учреждениях, на базе которых создаются техникумы, завершают учебный процесс в данных техникумах по действующим программам соответствующих профессий и специальностей.
Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.), а также министерствами, ведомствами и хозяйственными объединениями, в системе которых имеются техникумы, в срок до 1 октября 2021 года изучить
с выездом в регионы месторасположение, мощность учебных зданий, состояние учебных аудиторий, уровень обеспеченности литературой, современным оборудованием и информационно-коммуникационными технологиями создаваемых техникумов, принять меры для полного формирования данных техникумов по установленным нормам.
Государственной комиссии по приему на учебу в образовательные учреждения Республики Узбекистан (Арипов А.в двухнедельный срок утвердить параметры приема на учебу в создаваемые техникумы;
б) закрепить 213 техникумов за профильными высшими образовательными учреждениями и отраслевыми организациями
по основным направлениям согласно приложению № 2.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству занятости и трудовых отношений совместно
с министерствами, ведомствами и хозяйственными объединениями,
в системе которых имеются техникумы:
установить контроль за созданием в отраслевых организациях необходимых условий для организации производственной практики выпускников техникумов, разработать и обеспечить утверждение графиков прохождения практики;
ежегодно до 1 мая организовывать разработку программ, направленных на обеспечение занятости выпускников техникумов,
и создать систему контроля их исполнения;
ежегодно в июле – августе в каждом районе и городе проводить ярмарки, включая «День карьеры», для выпускников техникумов
с привлечением работодателей, на основе утвержденных планов-графиков в течение учебного года организовывать «День открытых дверей»
в производственных организациях.
Предоставить Министерству высшего и среднего специального образования право на внесение изменений и дополнений в перечень техникумов, закрепленных за высшими образовательными учреждениями и отраслевыми организациями, указанный в приложении № 2 к настоящему постановлению, на основе предложений Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, а также министерств, ведомств и хозяйственных объединений,
в системе которых имеются техникумы.
Министерству высшего и среднего специального образования совместно с министерствами, ведомствами и хозяйственными объединениями, в системе которых имеются техникумы, ежегодно
до 1 декабря наладить формирование базы данных по организациям,
в которых учащиеся техникумов проходят практику, имеющимся в них рабочим местам и созданным условиям;
в) перевести техникумы из системы одного высшего образовательного учреждения в систему другого высшего образовательного учреждения согласно приложению № 3;
г) упразднить Джизакский техникум услуг и сервиса
при Ташкентском государственном педагогическом университете
и передать все его имущество, здания и сооружения вместе
с соответствующей территорией Джизакскому техникуму информационных технологий при Ташкентском университете информационных технологий. При этом:
здания и сооружения вместе с территорией, принадлежащие Джизакскому техникуму информационных технологий при Ташкентском университете информационных технологий, расположенные по адресу: Джизакская область, Фаришский район, улица Файзобод, 25, передаются Джизакскому государственному педагогическому институту
для создания многопрофильного учебного центра и полигона прохождения практики;
учащиеся, обучающиеся в Джизакском техникуме услуг и сервиса, завершат обучение в Джизакском техникуме информационных технологий на основе действующих образовательных программ
начиная с 2021/2022 учебного года квалификационные требования, учебные планы и программы, учебно-нормативная документация техникумов и академических лицеев разрабатываются базовыми высшими образовательными учреждениями с привлечением опытных профессоров-преподавателей и соответствующих специалистов
и утверждаются Министерством высшего и среднего специального образования;
высшие образовательные учреждения обеспечивают закрепленные за ними техникумы учебно-методической документацией (комплектами обучающих материалов, дидактическими материалами, практикумами, технологическими картами, электронными ресурсами, зарубежной учебной, научной и художественной литературой, периодическими изданиями, словарями, энциклопедиями, ведомостями и другими);
высшие образовательные учреждения осуществляют комплекс мер, направленных на обеспечение качества образования в закрепленных
за ними техникумах, при этом на директоров техникумов и ректоров (директоров) высших образовательных учреждений возлагается персональная ответственность за их реализацию;
высшие образовательные учреждения организуют краткосрочные учебные семинары для педагогических кадров закрепленных за ними техникумов с привлечением зарубежных профессоров и специалистов
за счет собственных внебюджетных средств;
директор техникума одновременно является членом Ученого совета соответствующего высшего образовательного учреждения;
техникумы совместно с соответствующими высшими образовательными учреждениями организуют подготовку в техникумах специалистов среднего звена на основе совместных программ путем установления сотрудничества между техникумами и образовательными учреждениями зарубежных государств;
создание в техникумах учебных мастерских на основе международных стандартов (включая Worldskills), а также подготовка учащихся в соответствии с данными стандартами и обеспечение их участия в соревнованиях по рабочим профессиям в будущем, осуществляются
при непосредственном содействии соответствующих высших образовательных учреждений.
Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) совместно с министерствами, ведомствами
и хозяйственными объединениями, в системе которых имеются техникумы, установить системный мониторинг за исполнением задач, указанных в данном пункте, а также вносить в соответствующие высшие образовательные учреждения, министерства, ведомства и хозяйственные объединения представления по устранению выявленных недостатков.
3. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.), Министерством экономического развития и сокращения бедности (Норкулов И.в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения с тщательным изучением вопросов по:
поэтапному увеличению с 2022/2023 учебного года государственного заказа на подготовку кадров среднего звена в таких сферах, как строительство, транспорт, сельское хозяйство, легкая промышленность, услуги и информационные технологии,
при формировании параметров приема в техникумы, по обоснованным расчетам исходя из фактической потребности в кадрах среднего звена
на рынке труда;
обеспечению техникумов и колледжей учебной литературой, групповыми журналами и другими документами государственного образца за счет бюджетных средств, выделенных Министерству высшего
и среднего специального образования;
бесплатному обучению с 2022/2023 учебного года первой профессии или специальностям в техникумах и колледжах выпускников 11-х классов общеобразовательных школ, не поступивших на учебу в высшие образовательные учреждения, в целях обеспечения их занятости;
финансированию с 1 января 2022 года, в том числе за счет средств Государственного бюджета, расходов, связанных с оплатой труда
и приравненными к ней выплатами административно-управленческому персоналу, а также коммунальными услугами, в целях улучшения финансового положения техникумов и колледжей.
4. Высшим образовательным учреждениям, в ведении которых имеются техникумы и академические лицеи, ежегодно до 1 декабря представлять Министерству занятости и трудовых отношений Республики Каракалпакстан, главным управлениям занятости областей и города Ташкента списки выпускников техникумов и академических лицеев,
не охваченных следующим этапом обучения, в целях обеспечения их занятости.
Министерству занятости и трудовых отношений ежегодно
до 1 февраля формировать перечни наиболее востребованных
в республике профессий и должностей, на которых могут работать кадры среднего звена, а также регулярно публиковать сведения о данных профессиях и должностях.
5. Возложить на министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х., министра занятости и трудовых отношений Хусанова Н.Б.Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его реализацию, возложить на заместителя
Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.