Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 4 март куни олий ўқув юртлари талабалари бандлигини таъминлаш бўйича устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакат келажаги, барча соҳалар ва лойиҳалар муваффақияти билимли, замонавий фикрлайдиган, ўз соҳасининг усталари бўлган инсонларга боғлиқ. Шу боис мамлакатимизда айнан таълим соҳасини, инсон капиталини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Қайд этилганидек, ҳозирги кунда олийгоҳларимизда 510 минг нафар талаба кундузги таълим шаклида ўқимоқда (жами 820 минг нафар). Давлатимиз раҳбари топшириғига мувофиқ, талабалар билан суҳбат ва сўровномалар ўтказилди. Талабаларнинг 100 минг нафарга яқини ишлаш ва қўшимча даромад топишга эҳтиёжи борлигини билдирган. Айниқса, улар орасида 7,5 минг чин етим ёки ногиронлиги бўлган ҳамда 4,5 минг нафар турли “дафтарлар”га киритилган талабалар бор.
– Олийгоҳ катта оила. Бу оилани раҳбари – ректор. Ота-оналар энг катта бойлигини, фарзандини сизларга топширган. Шунинг учун ректорлар ҳар бир талаба билан шахсан учрашиши шарт. Бу борада ҳақиқий ҳолатни билиб, талабаларнинг оилавий аҳволи, шароити, қандай ўқияпти, муаммолари ва таклифлари, хуллас, ҳаммаси ҳақида ҳар ойда ҳисобот беради ва бу масалага шахсан масъул бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Қайд этилганидек, бугунги кунда талабалар ишлаши мумкин бўлган 105 мингта вакант иш ўрни мавжуд.  Таълим ва хизмат кўрсатиш соҳаларида – 22 мингтадан, саноатда – 17 минг, соғлиқни сақлашда – 9 минг, қурилиш ва қишлоқ хўжалигида – 6 мингтадан, молия соҳасида – 3 минг, алоқа ва IT соҳасида – 2,5 минг иш ўрни бор.
– Мутасаддилар ишлашга эҳтиёжи бор талабаларга ёрдам бериб, уларнинг бандлигини таъминлаши шарт, – деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда бу ишларни тизимли ташкил этиш учун Бош вазир раҳбарлигида республика комиссияси тузилиши маълум қилинди. Шунингдек, вилоят ҳокимлари бошчилигида ҳудудларда ҳам шундай комиссиялар ташкил этилади.
Комиссия вилоят ҳокимлари ва ректорлар билан бирга вакант ўринларни таҳлил қилиб, ҳар бир вилоят бўйича биринчи, иккинчи ва учинчи курс талабаларининг камида 30-40 фоизини ишга жойлаш чораларини кўради. Бундан ташқари, битирувчи курслар талабаларининг келгусидаги иш жойини белгилаб олади ва уларни ҳақ тўланадиган 3-4 ойлик стажировкага юборади.
Давлатимиз раҳбари олийгоҳлардаги бўш хона ва иншоотларни талабаларга бепул ажратиш орқали уларда пуллик курслар, тўгараклар ва бошқа хизматлар ҳамда ишлаб чиқаришлар ташкил этиш орқали иш ўринлари яратиш мумкинлигини таъкидлади.
Ректорлар олийгоҳларнинг йўналишига қараб, аҳоли ва тадбиркорларга пуллик хизматлар кўрсатиб, 5 минг нафар талабага қўшимча даромад олиш имкониятини яратиши шартлиги қайд этилди.
Мутасаддиларга ҳар бир олийгоҳда бир ой муддатда бандлик марказлари, шунингдек, ўн кун муддатда бу ердаги бўш хона ва иншоотларни талабаларга бепул ажратиб, камида 10 тадан пуллик курслар, маиший ва бошқа хизматларни ташкил этиш вазифаси топширилди. Бу орқали 5 минг нафар талаба даромад келтирадиган иш билан банд бўлади.
Ушбу ишларни қўллаб-қувватлаш бўйича давлат томонидан барча шароитлар яратиб берилади. Жумладан, олийгоҳлар ҳудудида пуллик ўқув курслари, спорт тўгараклари ва бошқа хизматларни ташкил этган талабалар даромад солиғидан озод қилинади. Умуман, талабаларнинг олийгоҳлар ҳудудидаги лойиҳалари учун 100 миллиард сўм кредит ресурслари ажратилиши кўрсатиб ўтилди.
Бундан ташқари, ректорлар бир ой муддатда ўз ҳудудида талабалар бўш вақтида ишлаб, даромад топиши учун биттадан коворкинг марказини ташкил этишни бошлаши кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Яна бир масала – олий ўқув юртларидаги бошқарув, техник, хизмат кўрсатувчи ва ўқув-ёрдамчи лавозимлари бўйича мавжуд вакант жойларда 3 мингдан зиёд талаба бандлигини таъминлаш мумкин.
Тошкент тиббиёт академиясида 70 нафар талаба иш юритувчи, кафедра лаборанти, кутубхоначи, омборчи каби лавозимларда ишламоқда. Лекин ҳозир олийгоҳлардаги кўп лавозимларга олий маълумот бўлиши талаб этилади. Шу боис истисно тариқасида ректорларга ўз тизимидаги лавозимларга талабани билим ва салоҳиятидан келиб чиқиб ишга жойлаштиришга рухсат этилиши белгиланди.
Бундан ташқари, барча давлат ташкилотлари ва муассасаларида талабалар учун ишлашга рухсат бериладиган бўлди.
Масалан, олийгоҳлар атрофидаги шаҳар мактаблари ва боғчаларида 13 минг вакант иш ўрни мавжуд. Мутасаддиларга бир ой муддатда камида 10 минг нафар талабани улар учун жойлашуви қулай бўлган мактаб ва боғчаларга ишга жойлаштириш чораларини кўриш вазифаси қўйилди.
Марказий банк тажрибаси асосида талабаларнинг ҳақ тўланадиган стажировкаларини ташкил этиш ва уларнинг якунида энг яхши стажерларга иш таклиф этиш тизими иқтисодиёт, молия, қурилиш, энергетика, қишлоқ ва сув хўжалиги вазирликлари, солиқ, кадастр идоралари ҳам жорий этилиши белгиланди.
Ушбу янги тизим орқали, ҳар йили 3 минг нафар талабанинг бандлиги таъминланади.
Йиғилишда давлат грантлари ҳисобидан амалга ошириладиган илмий лойиҳаларга 2022 йилда камида 3 минг нафар талабани жалб қилиш лозимлиги айтилди. Шу мақсадда олийгоҳлардаги илмий лойиҳа гуруҳлари таркибининг камида 40 фоизини талабалар ҳисобидан шакллантириш вазифаси белгиланди.
Давлатимиз раҳбари вилоят ва шаҳар ҳокимлари ректорлар билан биргаликда олийгоҳлар ва хусусий сектор ўртасида ҳамкорликни тизимли йўлга қўйиб, 30 минг нафар талабани иш билан банд қилиши лозимлигини таъкидлади. Бунда вилоят ҳокимлари иш берувчилар билан ҳамкорликда вакансия ва амалиёт ярмаркалари, талабалар учун бизнес учрашувлар ташкил этиши белгиланди.
Вилоят ҳокимлари икки ой муддатда олийгоҳлар билан йирик компания, кластер ва бошқа корхоналар ўртасида ҳамкорлик тизимини яратиб, йил якунига қадар 10 минг нафар талабанинг бандлигини таъминлаши белгиланди.
Йиғилишда 2021 йилда талабалар ётоқхонаси бўйича тизим яратилгани таъкидланди.  Лекин, барча ҳудудларда ҳам ишлар бир хилда олиб борилмаётгани кўрсатиб ўтилди. Бир ой ичида бу борада ўзгариш қилмаган ҳудуд раҳбари ва олийгоҳ ректори ишдан олиниши маълум қилинди.
Қайси олийгоҳ ректори ётоқхона қурилишининг 50 фоизини ўзи раҳбарлик қилаётган ОТМ маблағи ҳисобидан амалга ошириш ташаббусини билдирса, қолган 50 фоизи бюджетдан қоплаб берилиши белгиланди.
– Яна бир долзарб масала. Бугунги кунда Украина олийгоҳларида 370 дан зиёд ёшларимиз таълим олмоқдалар ва шундан 200 га яқини ватанга қайтарилди. Қолганларини ҳам яқин бир ҳафтада қайтариш учун барча чораларни кўряпмиз, – деди Президентимиз.
Тегишли комиссия ташкил этилиб, бир ҳафта муддатда Украинадан қайтган талабаларнинг мамлакатимиз олийгоҳларида ўқишини давом эттириши учун барча шароит яратиб бериши кўрсатиб ўтилди.
Мутасаддилар йиғилишда муҳокама қилинган вазифалар ижроси бўйича қилинадиган ишлар юзасидан ахборот берди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 4 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам обеспечения занятости студентов высших образовательных учреждений.
Будущее страны, успех всех реформ и проектов зависят от людей образованных, современно мыслящих, профессионалов своего дела. Поэтому в нашей стране особое внимание уделяется развитию образования и человеческого капитала.
На совещании отмечено, что в настоящее время в отечественных вузах в очной форме обучаются 510 тысяч студентов. В соответствии с поручением Президента были проведены беседы и опросы среди них. Около 100 тысяч студентов заявили о желании работать и получать дополнительный доход. В их числе также 7,5 тысячи студентов-сирот и студентов с инвалидностью, а также 4,5 тысячи студентов, включенных в различные «тетради».
— Университет — это большая семья. Глава этой семьи — ректор. Родители доверили вам свое самое большое богатство, своего ребенка. Поэтому ректоры должны лично встретиться с каждым студентом. Изучат реальную ситуацию, семейное положение, успеваемость, проблемы и предложения студентов, будут ежемесячно отчитываться об этом и нести персональную ответственность, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в настоящее время существует 105 тысяч вакансий, которые могут быть заняты студентами. В частности, в сферах образования и услуг имеется 22 тысячи, в промышленности — 17 тысяч, в здравоохранении — 9 тысяч, в сельском хозяйстве и строительстве — по 6 тысяч, в финансовой сфере — 3 тысячи, в сфере связи и IT — 2,5 тысячи свободных рабочих мест.
— Должностные лица должны помочь желающим работать студентам и обеспечить их трудоустройство, — сказал глава государства.
На совещании определено, что для планомерной организации этой работы будет создана республиканская комиссия во главе с Премьер-министром. Аналогичные комиссии будут созданы и в регионах под руководством хокимов.
Комиссия совместно с хокимами и ректорами проведет анализ вакансий и примет меры по трудоустройству не менее 30-40 процентов студентов первого, второго и третьего курсов в каждом регионе. Кроме того, будут приняты меры по подготовке рабочих мест для студентов выпускного курса и направлению их на 3-4-месячные оплачиваемые стажировки.
Глава нашего государства отметил, что, бесплатно выделив студентам пустующие помещения и сооружения в вузах, можно создать рабочие места на основе открытия платных курсов, клубов, оказания иных услуг и организации производства.
Ректорам указано на необходимость создания 5 тысячам студентов возможностей оказывать платные услуги населению и предпринимателям в зависимости от направленности вуза.
Ответственным лицам поручено организовать в месячный срок центры занятости в каждом вузе, бесплатно предоставить студентам комнаты и помещения для организации не менее 10 видов платных курсов, бытовых и иных услуг. Благодаря этому 5 тысяч студентов будут трудоустроены и начнут получать дополнительный доход.
Государством будут созданы условия для поддержки этой работы. В частности, студенты, организующие платные курсы, спортивные секции и другие услуги на территории вузов, будут освобождены от подоходного налога. В целом на студенческие проекты такого рода будет выделено 100 миллиардов сумов кредитных ресурсов.
Ректорам дано указание в месячный срок приступить к созданию коворкинг-центров на территории своих вузов, чтобы студенты могли работать и зарабатывать в свободное от учебы время.
Еще более 3 тысяч студентов могут быть трудоустроены на   руководящие, технические, сервисные и преподавательские должности в высших учебных заведениях.
Так, в Ташкентской медицинской академии 70 студентов работают делопроизводителями, лаборантами, библиотекарями и кладовщиками. Но сейчас многие должности в вузах требуют наличия высшего образования. Поэтому в виде исключения ректорам будет разрешено назначать студентов на должности в своей системе исходя из их знаний и потенциала.
Кроме того, студентам будет разрешено работать во всех государственных органах и учреждениях.
Например, в городских школах и детских садах, расположенных рядом с университетами, есть 13 тысяч вакансий. Ответственным лицам поручено принять меры по трудоустройству не менее 10 тысяч студентов в школах и детских садах.
На основе опыта Центрального банка в системе министерств экономики, финансов, строительства, энергетики, сельского и водного хозяйства, налоговых и кадастровых органов будет внедрена система организации оплачиваемой стажировки для студентов с дальнейшим трудоустройством лучших стажеров.
Благодаря этой новой системе ежегодно будут обеспечиваться работой 3 тысячи студентов.
На совещании отмечено, что в 2022 году в научно-исследовательских проектах, финансируемых за счет государственных грантов, должно быть задействовано не менее 3 тысяч студентов. С этой целью поставлена задача формировать не менее 40 процентов состава научно-исследовательских групп в вузах из числа студентов.
Глава государства подчеркнул, что хокимам областей и городов совместно с ректорами следует наладить системное сотрудничество вузов с частным сектором и трудоустроить 30 тысяч студентов. Отмечалось, что хокимы регионов совместно с работодателями организуют ярмарки вакансий и стажировок, деловые встречи для студентов.
В течение двух месяцев хокимы регионов наладят систему взаимодействия вузов с крупными компаниями, кластерами и другими предприятиями, что позволит до конца года обеспечить работой 10 тысяч студентов.
На совещании отмечалось, что в 2021 году была создана система по обеспечению студентов общежитиями. Однако работа в этом направлении не во всех регионах ведется системно. Главы регионов и ректоры вуза, которые не достигнут положительных изменений в течение месяца, предупреждены о том, что будут сняты с должности.
Определено внедрение порядка, по которому 50 процентов расходов на строительство общежитий будут покрыты бюджетом в случае, если вуз выразит готовность покрыть остальные 50 процентов за счет собственных средств.
— Еще один актуальный вопрос. Сегодня в вузах Украины обучается более 370 наших молодых людей, около 200 из них возвращены на родину. Принимаем все меры, чтобы вернуть остальных в течение ближайшей недели, — сказал Президент.
Поручено создать соответствующую комиссию и в недельный срок создать все условия для того, чтобы студенты, возвращающиеся из Украины, продолжили обучение в вузах нашей страны.
Ответственные лица проинформировали о предстоящей работе по реализации задач, обсужденных на совещании.