Мукофотланганлар юксак эътибор учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг қатор фармонларига мувофиқ, мустақиллигимизнинг 29 йиллиги арафасида бир гуруҳ юртдошларимиз фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
Бугун, 28 декабрь куни Кўксаройда мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Давлатимиз раҳбари мукофотланганларни табриклаб, уларга ўзининг юксак эҳтиромини билдирди.
– Биз кейинги йилларда яхши анъанани йўлга қўйиб, юртдошларимизга мукофотларни байрам кунида топшириб келаётган эдик. Афсуски, бу йилги пандемия шароитида одамларимизнинг соғлиғини асраш учун ушбу хайрли тадбирни бироз кейинга суришга тўғри келди. Эзгуликнинг кечи йўқ, дейдилар. Насиб этган экан, мана бугун сизлар билан Янги йил байрами арафасида юзма-юз кўришиб, дийдорлашиб турибмиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳаётда хурсандчилик билан турли синов ва қийинчиликлар ёнма-ён юради. Бу йил коронавирус пандемияси бутун инсоният бошига катта ташвишлар солди. Халқимиз бу касалликка қарши курашиш билан бирга бошқа синовларга ҳам дуч келди. Бухоро ва Сирдарё вилоятларида кутилмаган офатлар рўй берди.
– Эл-юртимиз бу муаммолар қаршисида саросимага тушиб қолгани йўқ. Аксинча, қийинчиликлар бизни янада бирлаштирди, бир-биримизга меҳримиз ортди. Мураккаб вазиятга қарамасдан, кўпни кўрган, азму шижоатли халқимизнинг фидокорона меҳнати билан бу синовларни мардона енгиб ўтяпмиз. Барака ҳамжиҳатликда, деган гап ҳаётимизда яна бир бор ўз тасдиғини топди. Пандемия ва глобал инқироз оқибатларини камайтириш бўйича кўраётган чора-тадбирларимиз ўз самарасини беряпти, – деди Президент.
Аҳоли соғлиғини асраш, иқтисодиётни ривожлантириш ва бунёдкорлик ишлари жадал давом этаётгани таъкидланди. Юқори технологияларга асосланган замонавий корхоналар, янги транспорт тизимлари барпо этилмоқда. Биргина шу ойда Тошкент металлургия заводи, янги метро йўналиши ишга туширилди. Жорий йилда пойтахтимизда Болалар миллий тиббиёт маркази, Ғалаба боғи, Адиблар хиёбони бунёд этилди. Барча вилоят ва туманларда замонавий уй-жойлар, йўл ва кўприклар, янги-янги боғчалар, мактаблар, маданият ва санъат ҳамда спорт масканлари қад ростламоқда.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка кенг йўл очилмоқда. Давлат дастурлари асосида шаҳар ва қишлоқларимиз, юртимиз қиёфаси тобора обод бўлиб бормоқда. Миришкор деҳқон ва фермерларимиз пахта, ғалла ва бошқа экинлардан мўл ҳосил етиштирдилар.
– Биз бугунги натижаларга эришиш учун пандемия шароитида – ғоят мураккаб бир вазиятда иш олиб бордик, – деди Шавкат Мирзиёев. – Бунинг учун 2-3 карра кўпроқ меҳнат қилишга, изланиш, янги имконият ва ресурсларни қидириб топишга тўғри келди. Аввало, фидойи шифокорларимиз ўз жонини гаровга қўйиб, халқимиз соғлиғини асраш учун беқиёс жасорат ва матонат кўрсатдилар. Бу борада Қуролли Кучлар, Миллий гвардия, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги мард ва жасур ходимларининг хизматларини алоҳида қадрлаймиз. Айни вақтда, бунёдкор қурувчилар, саховатли тадбиркорлар, маҳалла фаоллари, муҳтарам нуронийларимиз, навқирон ёшларимиз, илм-фан, маданият ва спорт соҳаси вакиллари эл-юртимизга ҳақиқий таянч ва суянч бўлиб майдонга чиқдилар. Ҳар қандай синовни бирдамлик билан енгиб ўтадиган халқимиз мана шундай оғир кунларда қудратли кучга айланди. Фурсатдан фойдаланиб, сабр-матонатли, заҳматкаш, олижаноб ва фидойи халқимизга, унинг буюк қаҳрамонлиги учун яна бир бор бош эгиб, таъзим қиламан.
– Дунёда инсон ўзини қачон бахтли деб билади? Буюклик нимада? Элга ҳалол, пок меҳнат қилиб, натижаси мана шундай мукофот бўлганда. Бу ерда ўтирганлар бугунги куннинг қаҳрамонлари, мардона халқимизнинг буюк вакиллари, – дея таъкидлади Президент.
Тадбирда айтиб ўтилганидек, юртдошларимизнинг фидокорона хизматларини муносиб эътироф этиш мақсадида бу йил “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган геолог” фахрий унвони, “Олий Даражали Дўстлик”, биринчи ва иккинчи даражали “Саломатлик” ҳамда “Фахрий мураббий” орденлари, “Соғлом турмуш” медали каби янги давлат мукофотлари таъсис этилди.
Бундан ташқари, “Меҳр-саховат” кўкрак нишони жорий қилиниб, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини қўллаб-қувватлашга ҳисса қўшган қарийб 25 минг ватандошимиз ушбу мукофот билан тақдирланди.
Айни кунларда жойларда юзлаб ҳамюртларимизга ана шу фахрий унвон, орден ва медаллар тантанали равишда топширилди.
Давлатимиз раҳбари мукофотланган барча ватандошларимизга йиғилганлар номидан табрик йўллади.
Шундан сўнг мукофотлар тантанали равишда топширилди.
Маълумки, Ўқитувчи ва мураббийлар байрами арафасида жадидчилик ҳаракати намояндалари – Абдулла Авлоний, Маҳмудхўжа Беҳбудий ва Мунавварқори Абдурашидхонов “Буюк хизматлари учун” ордени билан тақдирланган эди.
Маросим аввалида ана шу мукофотлар маърифатпарвар боболаримизнинг невараларига топширилди. Бундай эҳтиром улуғ аждодларимизнинг ўлмас мероси бугунги кунда ҳам қадрли эканидан, халқимизга беқиёс маънавий куч бағишлаб келаётганидан далолат беради. Айни вақтда, эл-юртимизнинг миллий уйғониш ва тараққиётга интилиши барқарор эканини намоён этади.
Шунингдек, тиббиёт, иқтисодиёт, фан, таълим, адабиёт ва бошқа соҳалар намояндалари, давлат ва жамоат ишлари фаолларига мукофотлар топширилди. Самарали фаолияти, ватанпарварлиги ва ташаббускорлиги билан ёшларга ибрат бўлаётгани учун Президент уларга миннатдорлик билдириб, эзгу тилакларини изҳор этди.
– Ҳаммамиз бугун яхши орзулар ва улуғ мақсадлар билан, янги йил остонасида турибмиз. Биз барчамиз аҳил ва ҳамжиҳат бўлиб, халқимизга садоқат билан меҳнат қилиб, янги Ўзбекистон пойдеворини яратаётганимиз билан фахрланамиз. Дунёмиз тинч бўлсин, бағрикенг ва олижаноб халқимизни, жонажон Ватанимизни Оллоҳ таоло ҳамиша ўз паноҳида асрасин, – дея сўзини якунлади Президент.
Маросимда давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари, меҳнат фахрийлари, зиёлилар, ёшлар иштирок этди.

В соответствии с рядом указов Президента Шавката Мирзиёева в преддверии 29-летия независимости страны группа соотечественников была награждена орденами и медалями, почетными званиями.
Церемония вручения этих наград состоялась сегодня, 28 декабря в комплексе «Куксарой».
Глава нашего государства поздравил награжденных и выразил им свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
— В последние годы у нас сложилась добрая традиция вручения наград в праздничной атмосфере Дня независимости. К сожалению, в этом году из-за пандемии, и чтобы защитить здоровье людей, нам пришлось отложить это мероприятие. Как говорится, никогда не поздно творить добро. Нам выпала возможность встретиться с вами сегодня, в преддверии Нового года, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В жизни боль и радость всегда идут рука об руку. Пандемия коронавируса в этом году обрушила большие невзгоды на человечество. Наряду с борьбой с этой болезнью, народ Узбекистана столкнулся и с другими испытаниями. Произошли бедствия в Бухарской и Сырдарьинской областях.
— Наша страна не пала духом перед этими проблемами. Напротив, трудности еще больше сплотили нас, мы стали сильнее заботиться друг о друге. Несмотря на сложную ситуацию, мужественно преодолеваем эти вызовы самоотверженным трудом нашего народа, который многое повидал и полон решимости. Поговорка о том, что сила в единстве, нашла свое очередное подтверждение. Наши меры по смягчению последствий пандемии и глобального кризиса дают свои плоды, — подчеркнул Президент.
Отмечалось, что меры по охране здоровья населения, развитию экономики и созидательная работа ускоренно продолжаются. Строятся современные предприятия, основанные на высоких технологиях, новые транспортные системы. В одном только текущем месяце были запущены Ташкентский металлургический завод и новая линия метро. В этом году в столице построены Национальный детский медицинский центр, Парк Победы и Аллея литераторов. Во всех областях и районах возводятся современные дома, дороги и мосты, новые детские сады, школы, учреждения культуры и искусства, спортивные объекты.
Для малого бизнеса и частного предпринимательства создаются широкие возможности. На основе государственных программ благоустраиваются города и села, становится еще краше облик страны. Наши трудолюбивые фермеры вырастили богатый урожай хлопка, зерна и других культур.
— Чтобы добиться сегодняшних результатов, мы все работали в очень тяжелых условиях пандемии, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Потребовалось трудиться не покладая рук, изыскивать новые возможности и ресурсы. Наши самоотверженные врачи, рискуя своими жизнями, проявили беспримерное мужество и стойкость, чтобы защитить здоровье народа. Вместе с тем воздаем должное заслугам храбрых и отважных сотрудников Вооруженных Сил, Национальной гвардии, Министерства внутренних дел и Министерства по чрезвычайным ситуациям. В то же время настоящей опорой народа были умелые строители, щедрые предприниматели, активисты махалли, уважаемые представители старшего поколения и инициативная молодежь. Наши люди, сплоченно преодолевающие любые испытания, в эти тяжелые дни превратились в мощную силу. Пользуясь случаем, хочу вновь подчеркнуть, что я преклоняюсь перед нашим терпеливым, трудолюбивым, благородным и самоотверженным народом за его великий героизм.
— Когда человек чувствует себя счастливым? В чем заключается величие? Когда честно и добросовестно служишь стране и в ответ получаешь такую вот награду. Сидящие здесь сегодня — герои нашего времени, выдающиеся представители мужественного народа, — заявил Президент.
На церемонии отмечалось, что в этом году в целях достойной оценки заслуг наших соотечественников были учреждены почетное звание «Заслуженный геолог Узбекистана», Орден «Олий даражали Дустлик», ордена «Здоровье» и «Фахрий мураббий» первой и второй степени, медаль «Соглом турмуш».
Кроме того, учрежден нагрудный знак «Мехр-саховат», которым награждены около 25 тысяч наших соотечественников, внесших вклад в поддержку нуждающегося в социальной защите населения.
В эти дни на местах сотни наших граждан получили почетные звания, ордена и медали в торжественной обстановке.
От имени собравшихся сегодня на церемонии глава государства адресовал поздравления всем нашим согражданам, получившим награды на местах.
Как известно, в преддверии Дня учителей и наставников представители джадидского движения – Абдулла Авлони, Махмудходжа Бехбуди и Мунавваркори Абдурашидхонов были посмертно награждены орденом «Буюк хизматлари учун».
В начале церемонии эти награды вручены внукам наших выдающихся просветителей. Эта дань уважения памяти свидетельствует о том, что бессмертное наследие великих предков ценится и поныне, оно придает нашему народу огромную духовную силу. Вместе с этим это говорит о неуклонном движении нашей страны к национальному возрождению и прогрессу.
Награды также были вручены представителям медицины, экономики, науки, образования, литературы и других сфер, отличникам государственной и общественной деятельности. Глава государства поблагодарил их за то, что они вдохновляют молодежь своим плодотворным трудом, патриотизмом и инициативностью, выразил свои наилучшие пожелания.
— Все мы с добрыми надеждами и высокими целями стоим на пороге нового года. Гордимся тем, что все мы, сплотившись, преданно служим народу и закладываем фундамент нового Узбекистана. Пусть царит мир во всем мире, пусть Всевышний всегда оберегает наш великодушный и благородный народ, нашу родную страну, — отметил Президент в завершение.