Президент Шавкат Мирзиёев маҳаллабай тизимда йўлга қўйилган ислоҳотларнинг одамлар ҳаётидаги ифодасини кўриш, навбатдаги режаларни белгилаш, қишлоқ хўжалиги ва саноат корхоналари фаолияти билан танишиш мақсадида 12-13 декабрь кунлари Хоразм вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Урганч шаҳрида вилоят фаоллари ва тармоқлар мутасаддилари иштирокида йиғилиш ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш аввалида хоразмлик деҳқон ва фермерларни, бутун меҳнаткаш халқимизни Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни билан яна бир бор табриклади.
Давлат раҳбари «маҳалла раиси – ислоҳотчи» тамойили асосида ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш бўйича янги тизим жорий этилишини таъкидлади.
Йиғилишда вилоятдаги ижтимоий-иқтисодий масалалар танқидий кўриб чиқилди. Қишлоқ хўжалиги, ишлаб чиқариш ва хизматларни ривожлантириш, иш ўринлари яратиш, кам таъминланганларни камбағалликдан чиқариш, маҳаллалардаги ижтимоий шароитларни яхшилаш каби долзарб ижтимоий-иқтисодий масалалар муҳокама қилинди. Ҳар бир шаҳар ва туман, маҳаллаларда мавжуд имкониятлардан келиб чиқиб, «ўсиш нуқталари» белгиланди.
Хусусан, Урганч шаҳрида тўқимачилик ва туризм, Хива шаҳрида туризм ва қурилиш материаллари, Гурлан туманида тўқимачилик ва иссиқхона хўжалиги, Янгибозор туманида иссиқхона ва мева-сабзавотни қайта ишлаш, Тупроққалъа туманида машинасозлик ва электр техникаси каби йўналишларни ривожлантириш мумкинлиги қайд этилди. Шу йўналишларда ишлаб чиқилган лойиҳаларни амалга ошириш учун ҳар бир ҳудудга вазирлик ва банклар раҳбарлари бириктирилди. Барча лойиҳалар 16 мингдан зиёд иш ўрни ташкил этиш имконини беради.
2021 йилда вилоятда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, ёшлар ва аёллар бандлигини ошириш мақсадларига 500 миллиард сўм кредит ресурси ажратилиши маълум қилинди.
Хоразм учун драйвер соҳалардан бири – туризм. Шу боис вилоятда меҳмонхона ўринларини кўпайтириш, салоҳиятли мамлакатлардан Урганчга доимий ва чартер рейслар ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Ички туризмни ривожлантириш учун транспорт хизматларини яхшилаш, хусусан, Фарғона водийсидан авиа ва темир йўл қатновини йўлга қўйиб, бунинг дастлабки даврида 30 фоизлик чегирма қўллаш бўйича кўрсатма берилди. Кейинчалик бу тажриба Термиз, Самарқанд ва Бухоро шаҳарлари бўйича ҳам қўлланилади.
Амударё устида Хоразмни Қорақалпоғистон билан боғлайдиган 413 метрлик кўприк, Қораўзак туманидан Шовот туманигача 79 километрлик темир йўл қурилиши айтилди. Яқин уч йилда 2 минг 370 километр ички йўлларни таъмирлаш вазифаси қўйилди.
Ижтимоий масалаларга алоҳида эътибор қаратилди. Келгуси йили вилоят бўйича 2 минг хонадонли 100 та кўп қаватли уй-жой барпо этиш, ичимлик суви таъминотини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди.
Таълим, тиббиёт, маданият соҳаларини ривожлантиришга доир чора-тадбирлар белгиланди.
Президент йиғилишда хоразмлик ёшлар билан алоҳида суҳбатлашди. Ҳар бирини эшитиб, таклифлари бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
– Қийин даврда, мураккаб шароитда яшаяпмиз. Ана шу шароитда ҳар бир туман, ҳар бир маҳалланинг ўз ўрни, марралари бор. Хоразмнинг марраси баланд бўлиши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Шу куни Президент Шавкат Мирзиёев Урганч шаҳрининг Хонқа кўчасида бунёд этилаётган янги уйларни бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбарининг эҳтиёжманд аҳолини турар жойлар билан таъминлашга оид фармон ва қарорларига мувофиқ, “Ўзшаҳар қурилиш инвест” инжиниринг компанияси буюртмаси асосида мамлакатимизда кейинги тўрт йилда 46 минг 980 хонадондан иборат 1 минг 103 та кўп қаватли арзон уй қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Уйларни салоҳиятли қурилиш-пудрат ташкилотлари бунёд этмоқда. Хусусан, уйлардан бирини қураётган “Шиддат монолит” хусусий корхонасининг ишлари ҳам диққатга сазовор. Корхона раҳбари Темур Норбоевнинг таъкидлашича, хонадонлар тайёр ҳолда, ҳамма шарт-шароитлари билан бирга топширилади. Қулай томони, ушбу уйларни 7 фоизлик имтиёзли ипотека кредити асосида, 20 йилда тўлаш шарти билан олиш мумкин.

Президент Шавкат Мирзиёев в целях изучения в разрезе махаллей того, как проводимые реформы отражаются на жизни людей, определения дальнейших планов, а также ознакомления с деятельностью сельскохозяйственных и промышленных предприятий, 12-13 декабря посетил Хорезмскую область.
Во второй день поездки состоялось совещание с участием актива Хорезмской области и ответственных лиц отраслей.
В начале совещания Президент Шавкат Мирзиёев вновь поздравил хорезмских дехкан и фермеров, весь наш трудолюбивый народ с Днем работников сельского хозяйства.
— Это вторая наша поездка в Хорезм в этом году. Цель — встретиться с глазу на глаз, обсудить актуальные вопросы в области, поговорить о том, какие еще есть возможности, какая поддержка нужна, каков будет результат. Невозможно развивать экономику высокопарными словами. Если мы глубоко вникнем в проблемы, тогда и решения будут правильными и справедливыми, — сказал Президент.
Глава государства отметил, что будет внедрена новая система решения социальных проблем на основе принципа «председатель махалли – реформатор».
— Одним приездом Президента раз в год результата не добиться. Каждый хоким, руководитель экономического комплекса должен планомерно работать над проблемами региона. Никто не придет со стороны и не сделает. Как раз вчера я разговаривал с хокимами городов и районов Хорезмской области. Сколько бы средств они ни запросили, я дал. Не потому, что у нас много денег, а потому что они смогли правильно поставить вопрос. Люди тоже не должны быть равнодушными. Местные Кенгаши, махалли должны требовать, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Исходя из имеющихся возможностей в каждом городе, районе и махалле определены «точки роста» региона.
В частности, указано на наличие перспектив для развития текстильного производства и туризма в городе Ургенче, туризма и индустрии стройматериалов – в городе Хиве, текстильного производства и тепличного хозяйства – в Гурленском, тепличного хозяйства и переработки плодоовощной продукции – в Янгибазарском, машиностроения и электротехники – в Тупраккалинском районах. Для осуществления проектов в указанных направлениях за каждым районом закреплены руководители министерств и банков. Реализация всех проектов позволит создать более 16 тысяч рабочих мест.
В 2021 году на развитие семейного предпринимательства, рост занятости молодежи и женщин в области будут направлены кредитные ресурсы на 500 миллиардов сумов.
Один из «драйверов» экономики Хорезма — туризм. В связи с этим подчеркнута важность увеличения номерного фонда гостиниц, организации из-за границы постоянных и чартерных рейсов в Ургенч. В целях развития внутреннего туризма дано указание улучшить транспортное обслуживание, в частности, наладить авиа- и железнодорожное сообщение с Ферганской долиной, применять 30-процентную скидку на билеты на начальном этапе. В дальнейшем этот опыт будет применен в Термезе, Самарканде и Бухаре.
В тот же день Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства домов на улице Хонка в Ургенче.
В соответствии с указами и постановлениями Президента страны по обеспечению нуждающихся слоев населения жильем на основе заказа инжиниринговой компаниии «Узшахар курилиш инвест» в нашей стране за последние четыре года было построено и сдано в эксплуатацию 1 103 многоэтажных дома, состоящих из 46 980 квартир.
В частности, в этом году возводятся многоэтажные дома на 4 256 квартир. Это значит, что сбудется заветная мечта многих семей.
В Хорезмской области также строительство жилых домов для малообеспеченных семей осуществляется на основе соответствующих планов и программ. В 2020-2021 годах в области запланировано строительство многоэтажных домов на 300 квартир. В этом году сдано в эксплуатацию 2 многоэтажных дома на 84 квартиры.
В настоящее время на улице Хонка Ургенча проводятся строительно-монтажные работы четырех девятиэтажных жилых домов на 216 квартир. В ранее заброшенной местности за короткое время – 4 месяца – построены новые дома. С завершением строительных работ количество построенных за последние четыре года жилых домов в Хорезмской области составит 31, а квартир — 1 617. И этот показатель является ярким примером огромных преобразований в сфере.
Строительством домов занимаются опытные строительно-подрядные организации. Одна из них — частное предприятие «Шиддат монолит», которое построило один дом. Как отмечает руководитель предприятия Темур Норбоев, квартиры будут сдаваться «под ключ» со всеми удобствами. Квартиру можно получить на основе 7-процентного льготного ипотечного кредита, с условием выплаты в течение 20 лет. Эти дома строятся монолитным способом, с использованием энергоэффективных строительных материалов. Снаружи стены покрыты базальтовым слоем, что обеспечивает тепло зимой и прохладу летом.
Весной после заселения домов район превратится в современный квартал.
– Необходимо улучшить управление многоэтажными домами. Вместе с отоплением, канализацией нужно обеспечить и пожарную безопасность. Ранее не уделялось внимание этому вопросу. Исходя из требований сегодняшнего дня, условий обязательно нужно учитывать эти вопросы при строительстве новых массивов, — сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация по запланированной в Хорезмской области созидательной работе, в частности, строительству нового здания для Международного университета «Binary» в Ургенче, ремонту автомобильных дорог, возведению мостов, улучшению коммунального обслуживания.