Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 33 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан байрам табриги
1352
Сиз, азизларни, кўпмиллатли бутун халқимизни Ўзбекистон Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 33 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни билан самимий муборакбод этаман.
Барчамиз учун шон-шараф тимсолига айланган мана шу қутлуғ айёмда ўз ҳаётини Ватан ҳимоясидек улуғ ишга бағишлаган ботир ва довюрак ўғлонларимизни, муҳтарам фахрийларимизни табриклаб, уларнинг шаънига энг эзгу тилакларимизни изҳор этамиз.
Сизларнинг азму шижоатингиз, эл-юртга садоқатингиз туфайли халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаёти таъминланмоқда, мамлакатимизнинг мудофаа салоҳияти мустаҳкамланмоқда, миллий армиямизнинг жанговар қобилияти юксалмоқда.
Юртимиз бўйлаб жасорат мадҳиялари янграётган бугунги улуғ кунларда Ватан олдидаги бурчини адо этиш чоғида ҳалок бўлган қаҳрамон ҳарбийларимизнинг сўнмас хотираси олдида барчамиз ҳурмат бажо келтирамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, мард ва баҳодир юрт посбонларини тарбиялаган барча ота-оналарга, ҳарбий хизмат давомида Ватан ҳимоячиларига тоғдек таянч бўлиб келаётган уларнинг оила аъзоларига чин қалбимдан миннатдорлик билдираман.
Кейинги йилларда олиб бораётган кенг кўламли ислоҳотларимиз туфайли Қуролли Кучларимиз мамлакатимиз мустақиллиги, чегараларимиз дахлсизлиги, халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини таъминлашнинг чинакам кафолатига айланиб бормоқда.
Барча қўшин турлари замонавий қурол-яроғ ва техника билан таъминланмоқда. Ҳарбий хизматчиларнинг жанговар ва маънавий тайёргарлиги узлуксиз ошиб бормоқда. Миллий армиямиз улар учун, ёшларимиз учун мардлик ва шон-шараф мактабига айланмоқда.
Энг муҳими, халқ билан армия тобора яқин бўлиб бораётгани ҳарбий соҳа ривожига янгича куч ва сифат бағишламоқда.
Бугунги кунда навқирон авлодимиз ўртасида ҳарбий хизматга қизиқиш кучайиб, минглаб йигит-қизларимиз Ватан ҳимоясига дадил бел боғлаётгани барчамизни чексиз қувонтиради. Биз ана шундай ўтюрак фарзандларимиз тимсолида бўлғуси қаҳрамонларимиз, Қуролли Кучларимизнинг бўлажак офицер ва генераллари, моҳир қўмондонларни кўрамиз.
Айни вақтда барчамиз яхши англаймизки, ҳозирги вақтда, дунё миқёсида турли хавф-хатарлар, қуролли тўқнашувлар тобора авж олиб бораётган ўта мураккаб вазиятда Қуролли Кучларимизнинг жанговар салоҳиятини, ҳарбий хизматчиларнинг жисмоний ва маънавий шайлигини ошириш ҳар қачонгидан ҳам долзарб аҳамият касб этмоқда.
Шу муносабат билан “Ўзбекистон – 2030” стратегияси асосида бу борада бошлаган ишларимизни мутлақо янги сифат босқичига кўтаришимиз шарт. Хусусан, Қуролли Кучларимизни янги, модернизация қилинган ўт очиш тизимлари ва техника билан таъминлашни ҳарбий ҳаракатлар театри хусусиятларини, қўшинларни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини ҳисобга олган ҳолда давом эттирамиз.
Ҳарбий хизматчиларнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, мактабларда бошланғич ҳарбий таълим сифатини ошириш, ўқувчи ёшларни ҳарбий хизматга тайёрлаш ишларини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратамиз.
Аскар ва офицерларнинг профессионал маҳорати, ҳарбий билим юртларида таълим-тарбия самарадорлигини ошириш, малакали ҳарбий кадрлар захирасини яратиш доимо устувор вазифамиз бўлиб қолади.
Ҳарбий хизматчилар, уларнинг оила аъзолари, Қуролли Кучларимиз фахрийларини ижтимоий ҳимоя қилиш, ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бундан буён ҳам диққатимиз марказида бўлади.
Ана шу муҳим вазифаларни бажаришда, ҳеч шубҳасиз, ҳарбий-маъмурий секторлар, давлат ва жамоат ташкилотлари ҳамда кенг жамоатчиликнинг фаол иштироки ғоят муҳим аҳамиятга эга. Чунки, халқ билан мулоқот ва маслаҳат асосида, унинг иштирокида амалга оширилган иш албатта қудратли ижобий кучга эга бўлади.
Умуман, бугунги кунда барчамиз – қайси соҳа ёки тармоқда, қандай лавозимда ишламайлик, Ватан ҳимоячиси бўлишимиз зарур. Бу талабни даврнинг ўзи олдимизга қатъий вазифа қилиб қўймоқда ва халқимиз ҳам биздан айнан шуни кутмоқда.
Қадрли Ватан ҳимоячилари!
Она юрт қалқонлари, тинчлик посбонлари шарафланадиган мана шу қувончли кунда сиз, азизларни шонли байрамингиз билан яна бир бор чин дилдан қутлайман.
Барчангизга муқаддас қасамёдингизга содиқ қолиб, хизмат бурчингизни юксак даражада адо этишда мустаҳкам соғлиқ, улкан муваффақиятлар, оилавий бахт, хонадонларингизга тинчлик, файзу барака тилайман.

Искренне поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с 33-й годовщиной образования Вооруженных Сил Узбекистана и Днем защитников Родины.
В этот знаменательный день, ставший для всех нас символом чести и доблести, мы поздравляем наших отважных сыновей, почтенных ветеранов, посвятивших жизнь великому делу защиты Родины, и выражаем им свое уважение и самые добрые пожелания.
Благодаря вашей решимости и мужеству, преданности родной стране обеспечиваются мир и спокойствие нашего народа, укрепляется оборонный потенциал государства, повышается боеспособность национальной армии.
В эти дни, когда по всей стране прославляется воинский подвиг, все мы отдаем дань уважения немеркнущей памяти наших воинов-героев, погибших при исполнении долга перед Родиной.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность родителям, воспитавшим отважных защитников Родины, членам их семей, являющимся для них опорой и поддержкой в военной службе.
В результате масштабных реформ, реализуемых в последние годы, наши Вооруженные Силы на деле являются гарантом независимости страны, неприкосновенности ее границ, мирной и спокойной жизни народа.
Все виды войск оснащаются современным вооружением и техникой. Непрерывно повышается боевая и морально-психологическая подготовка военнослужащих. Национальная армия становится для нашей молодежи школой мужества и славы.
Самое важное, наши народ и армия – едины, что придает новые силу и качество развитию военной сферы.
Всех нас очень радует, что сегодня у подрастающего поколения повышается интерес к военной службе, тысячи юношей и девушек выбирают почетную профессию защитника Родины. В лице такой молодежи с пламенными сердцами мы видим будущих героев, офицеров и генералов наших Вооруженных Сил, искусных командующих.
В то же время все мы хорошо понимаем, что в нынешней чрезвычайно сложной обстановке, когда во всем мире усиливаются различные вызовы и угрозы, вооруженные конфликты и противостояния, как никогда актуальное значение приобретает повышение боевого потенциала наших Вооруженных Сил, физической и моральной подготовки военнослужащих.
В этой связи мы должны поднять на качественно новый уровень начатую нами в данном направлении работу на основе Стратегии «Узбекистан – 2030». Мы продолжим оснащение Вооруженных Сил новыми, модернизированными огневыми системами и техникой с учетом особенностей театра военных действий, приоритетных направлений развития войск.
Особое внимание уделим повышению интеллектуального потенциала военнослужащих, патриотическому воспитанию молодежи, улучшению качества начального военного образования в школах, усилению работы по подготовке учащейся молодежи к военной службе.
Нашей приоритетной задачей всегда останутся рост профессионального мастерства солдат и офицеров, эффективности образования и воспитания в военных училищах, создание резерва квалифицированных военных кадров.
В центре нашего внимания и впредь будут находиться вопросы социальной защиты и всесторонней поддержки военнослужащих, членов их семей, ветеранов Вооруженных Сил.
Несомненно, большое значение имеет активное участие в выполнении этих важных задач военно-административных секторов, государственных и общественных организаций, широкой общественности. Ведь работа, осуществляемая на основе диалога с народом и с его участием, обязательно даст огромный положительный результат.
В целом сегодня все мы, независимо от сферы деятельности или статуса, должны быть защитниками Родины. Само время выдвигает перед нами это требование как приоритетную задачу, именно этого ждет от нас наш народ.
Уважаемые защитники Родины!
В этот радостный день, когда мы чествуем защитников родной страны, надежно охраняющих наш мир и спокойствие, еще раз от всего сердца поздравляю вас со славным праздником.
Желаю всем вам новых достижений в выполнении своего служебного долга, крепкого здоровья, мира и благополучия вашим семьям.