Нукус шаҳридаги 1-болалар ва ўсмирлар спорт мактабида ташкил этилган дзюдо, бадиий гимнастика, енгил ва оғир атлетика, таэквандо WTF, эркин кураш, каратэ-до, мини футбол, волейбол, ўзбек жанг санъати каби 18 тўгаракда 1 минг 450 нафар ўғил-қиз спорт билан мунтазам шуғулланмоқда.
Жорий йилда спорт мактабининг 25 нафар иқтидорли тарбияланувчиси Ўзбекистон терма жамоаси таркибига қабул қилинди. Шунингдек, маскан ёшлари халқаро турнир, мамлакат чемпионати мусобақаларида 4 та олтин, 8 та кумуш ва 3 та бронза медалини қўлга киритди. Қорақалпоғистон Республикаси биринчилиги мусобақаларида эса 244 нафар тарбияланувчи совринли ўринларга сазовор бўлди. Мусобақаларда қўлга киритилган медалларнинг 47 таси мактабнинг дзюдо тўгараги тарбияланувчилари ҳисобига тўғри келди.
Айни пайтда дзюдо тўгарагида 110 нафар ёш спортчи Борлиқбой Жиемуратов, Низматдин Хўжабоев, Аноргул Утеева, Омангул Алланазарова, Комил Алланазаров каби тажрибали мураббийлар қўл остида маҳорат оширмоқда.
–Дзюдо билан шуғулланаётганимга унча кўп вақт бўлгани йўқ, – дейди Оксана Турғунбоева. – Шунга қарамай, мураббийларимнинг самарали машғулотлари самараси Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилган бир қанча мусобақаларда ғолиб ва совриндор бўлдим. Келгусида Осиё ва жаҳон чемпионати мусобақалари ҳамда Олимпия ўйинларида иштирок этиб, юртимиз шарафини юксакларга кўтаришни мақсад қилганман.

Кузница будущих чемпионов
В действующих в Детско-юношеской спортивной школе № 1 города Нукуса спортивных секциях по 18 видам спорта, таким, как дзюдо, художественная гимнастика, легкая и тяжелая атлетика, таэквондо (WTF), вольная борьба, карате-до, мини-футбол, волейбол, узбекские единоборства, регулярно занимаются 1 450 юношей и девушек.
В этом году 25 талантливых воспитанников спортивной школы вошли в состав сборных команд Узбекистана. Кроме того, юные спортсмены школы завоевали 4 золотых, 8 серебряных и 3 бронзовых медали на различных международных турнирах и национальных чемпионатах. 244 воспитанника школы заняли призовые места в первенстве Республики Каракалпакстан. 47 из этих медалей выиграли воспитанники секции дзюдо.
В настоящее время в секции дзюдо спортшколы 110 юных спортсменов тренируются под руководством таких опытных тренеров, как Борликбой Жиемуратов, Низматдин Хужабоев, Аноргуль Утеева, Омангуль Алланазарова, Комил Алланазаров, Перида Жумабаева.
– Занимаюсь дзюдо относительно недавно, – говорит Оксана Тургунбоева. – Несмотря на это, благодаря эффективным занятиям под руководством опытных тренеров стала победительницей и призером в ряде соревнований, организованных в Республике Каракалпакстан. Приложу все усилия, чтобы в будущем принимать участие в чемпионатах Азии, мира и Олимпийских играх и достойно защищать честь Родины.