Ўзбекистон ва Жанубий Корея Президентларининг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 октябрь куни Корея Республикаси Президенти Мун Чже Ин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари суҳбат аввалида Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқи номидан ва шахсан ўз номидан Президент Мун Чже Инни ва дўст корейс элини Корея ташкил топган кун ва анъанавий Чусок байрами билан самимий табриклаб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея етакчилари мамлакатларимиз ўртасидаги алоҳида стратегик шериклик мақомидаги икки томонлама муносабатларнинг ҳолати ва уларни янада ривожлантириш истиқболларини батафсил кўриб чиқдилар, шунингдек, халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Коронавирус глобал миқёсда тарқалишининг кенг кўламли Ўзбекистон-Корея алоқалари учун оқибатларини камайтириш мақсадида турли даражаларда фаол ҳамкорлик ва мунтазам самарали мулоқотни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти пандемияга қарши самарали курашни ташкил этиш, ушбу касалликни профилактика қилиш ва даволаш бўйича илғор тажрибани жорий этишга Корея Республикаси томонидан кўрсатилган амалий кўмак учун ҳамкасбига миннатдорлик билдирди.
Соғлиқни сақлаш вазирликлари ва бошқа манфаатдор ташкилотлар даражасида яқиндан ўзаро мувофиқлашувни, шу жумладан, даволаш методикасини такомиллаштириш, вакциналар ишлаб чиқиш ва улардан фойдаланишни таъминлаш борасида давом эттиришга келишиб олинди.
Суҳбат чоғида бўлажак олий даражали учрашувларнинг кун тартибини тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, Президентлар савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик, ўзаро товар айирбошлашни кенгайтириш ва кооперацияни кучайтириш учун қулай шарт-шароитларни шакллантириш, шу жумладан, зарур ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш ва ишбилармонлик ташаббусларини илгари суришга кўмаклашиш масалаларини кўриб чиқдилар.
Давлат раҳбарлари икки мамлакат ҳукуматларига инвестициявий, молиявий-техник ва гуманитар ҳамкорлик доирасида амалга оширилаётган 65 та қўшма лойиҳани, энг аввало, Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги ва Иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик жамғармаси доирасида соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларидаги ижтимоий аҳамиятга эга дастурларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашни давом эттириш бўйича топшириқ бердилар.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Жанубий Кореянинг етакчи компаниялари ва банк-молия институтлари иштирокидаги ҳозирги кунда умумий қиймати 4 миллиард доллардан ортиқ бўлган истиқболли лойиҳалар портфелини кенгайтириш юзасидан ўзаро мувофиқлашган чоралар қабул қилинади.
Мулоқот сўнгида Президентлар икки халқ ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ришталарига асосланган серқирра муносабатларни янада мустаҳкамлаш ҳамда кенг кўламли амалий ҳамкорликни илгари суриш борасида қатъий эканликларини яна бир бор тасдиқладилар.

6 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Корея Мун Чжэ Ином.
В начале беседы глава нашего государства от имени многонационального народа Узбекистана и от себя лично сердечно поздравил Президента Мун Чжэ Ина и дружественный корейский народ с Днем образования Кореи и традиционным праздником Чусок, выразив теплые пожелания мира, благополучия и процветания.
Лидеры Узбекистана и Южной Кореи предметно рассмотрели состояние и перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений особого стратегического партнерства, а также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики.
Подчеркнута важность продолжения активного взаимодействия и регулярного продуктивного диалога на разных уровнях в целях минимизации последствий глобального распространения коронавируса для узбекско-корейского многопланового сотрудничества.
Президент Узбекистана также искренне поблагодарил своего коллегу за оказанное Южной Кореей практическое содействие в организации эффективной борьбы с пандемией, во внедрении передового опыта профилактики и лечения этого заболевания.
Достигнута договоренность о дальнейшей тесной координации на уровне министерств здравоохранения и других заинтересованных организаций, в том числе в области совершенствования лечебной методики, разработки и обеспечения доступа к вакцинам.
В ходе разговора особое внимание было уделено подготовке повестки предстоящих встреч на высшем уровне.
В частности, Президенты рассмотрели вопросы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, формирования благоприятных условий для роста товарооборота и усиления кооперации, включая расширение необходимой правовой базы и содействие в продвижении деловых инициатив.
Поручили правительствам двух стран продолжить всемерную поддержку реализуемых 65 совместных проектов инвестиционного, финансово-технического и гуманитарного сотрудничества, прежде всего социально значимых программ в области здравоохранения и образования по линии Корейского агентства международного сотрудничества и Фонда экономического развития и сотрудничества.
Кроме того, будут предприняты скоординированные меры по наращиванию портфеля перспективных проектов с участием ведущих компаний и банковско-финансовых институтов Узбекистана и Южной Кореи, который в настоящее время уже превышает 4 миллиарда долларов.
В завершение телефонного разговора главы государств вновь подтвердили решительную приверженность дальнейшему укреплению многогранных отношений, основанных на прочных узах многовековой дружбы, и продвижению полномасштабного практического взаимодействия.