Давлат бюджети муҳокамасига бағишланди
Тошкентдаги “Пойтахт” бизнес марказида Давлат бюджетини тайёрлаш ва фуқароларга эълон қилиш концепцияси муҳокамасига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбир БМТ Тараққиёт дастури ҳамда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг “Ўзбекистонда давлат молиясини бошқариш ислоҳотларига кўмаклашиш” қўшма лойиҳаси ижроси доирасида ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикасининг 2013 йилда қабул қилинган Бюджет кодексига мувофиқ ошкоралик мамлакатимиз бюджет тизимининг муҳим тамойилларидан бири ҳисобланади. Ушбу тамойил жамият ва оммавий ахборот воситалари учун Давлат бюджетини тайёрлаш, кўриб чиқиш ва қабул қилиш жараёнлари, тасдиқланган бюджет, давлат мақсадли жамғармалари бюджетлари, уларнинг ижросига доир маълумотларни эълон қилиш бўйича ошкораликни назарда тутади.
Мазкур тамойилни рўёбга чиқариш жорий йилда Ҳаракатлар стратегиясининг қабул қилингани ҳамда 2017 йилнинг Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилингани билан ҳам аҳамиятлидир. Янги ташаббуслар ахборотни маълум қилиш ҳамда Давлат бюджети, давлат мақсадли жамғармалари бюджетларини кўриб чиқиш, қабул қилиш ва уларнинг ижросини таъминлаш жараёнига фуқароларни жалб қилиш механизмини жорий этишни тақозо этмоқда.
Учрашувда таъкидланганидек, қабул қилинаётган қарор ва чора-тадбирлар давлат бошқаруви органлари ва фуқаролар ўртасидаги ўзаро муносабатларни тубдан ўзгартирди. Янгича ёндашув давлат бошқаруви органлари ва фуқаролар ўртасидаги мулоқот ҳукуматга бўлган ишончнинг ортишига хизмат қилади, деган тушунчага асосланган. Бунда фуқаролар ҳокимият органларининг мамлакатни ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракат ва чора-тадбирларини қўллаб-қувватлайди, чунки аҳоли қабул қилинаётган чоралар уларнинг манфаати йўлида эканини тушунади.
Фуқаролар билан мулоқотни йўлга қўйиш нафақат бюджет жараёни самарадорлигини оширишга хизмат қилади, балки бюджет тизими, барча даражадаги бюджетлар, давлат мақсадли жамғармалари бюджетларини шакллантириш ва уларнинг ижроси ҳақида кенг жамоатчилик хабардор қилинишини ҳам таъминлайди. Бу фуқароларнинг бюджет сиёсатининг мақсади ва устувор йўналишларини яхши тушуниши ҳамда уларни бюджетни муҳокама қилиш ва унинг ижросини назорат қилиш жараёнига жалб қилишни осонлаштириш имконини беради.
Фуқароларга Ўзбекистон Республикаси бюджет сиёсатининг устувор йўналишлари, бюджет тизимининг параметрлари, бюджет маблағларини сарфлаш натижалари ҳақида тушунарли шаклда ахборот тақдим этишга мўлжалланган Бюджет концепцияси айнан шу мақсадда ишлаб чиқилган.
Таъкидлаш жоизки, ушбу концепция – бюджет ҳужжатининг соддалаштирилган кўриниши бўлиб, у бюджет тушунчаси барча учун тушунарли бўлиши учун норасмий тилда ёзилган ҳамда кўникмаси бўлмаган фойдаланувчиларнинг кенг доирасига мўлжалланган ахборот-таҳлилий материалларни ўз ичига олади. Бюджет ва бюджет жараёни асослари, бюджет ижроси, бюджет лойиҳаси, давлат дастурлари, фуқаролар учун оммавий эшитувлар ва бошқа маълумотлар шулар жумласидандир.
Тадбирда иштирокчиларга Бюджетни тайёрлаш ва фуқароларга эълон қилиш концепциясининг асосий қоидалари ҳақида сўзлаб берилди. Хусусан, “фуқаролик бюджети”нинг асосий мақсадли гуруҳлари, унинг мазмуни ва тузилмаси, уни тақдим этиш шакллари, усуллари ва воситалари ҳамда уни эълон қилиш муддатлари ва тарқатиш каналлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Жонли мулоқот тарзида ўтган давра суҳбатида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олди ва тақдим этилган ҳужжат юзасидан ўз фикр ва таклифларини билдирди. Мазкур таклифлар 2018 йилда тайёрланиши режалаштирилаётган фуқаролар бюджетини ишлаб чиқиш жараёнида эътиборга олинади.

Бюджет будет доступен и понятен всем
В бизнес-центре «Пойтахт» состоялся «круглый стол» по обсуждению Концепции подготовки и публикации Государственного бюджета для граждан. Мероприятие организовано в рамках реализации совместного проекта Программы развития ООН и Министерства финансов Республики Узбекистан «Содействие реформе управления государственными финансами в Узбекистане».
Согласно Бюджетному кодексу Республики Узбекистан, принятому в 2013 году, открытость является одним из основных принципов бюджетной системы нашей страны. Данный принцип предусматривает открытость для общества и средств массовой информации процедур подготовки, рассмотрения и принятия Государственного бюджета, публикацию информации об утвержденном бюджете, бюджетах государственных целевых фондов и ходе их исполнения.
Реализация данного принципа особенно актуальна в контексте принятой в этом году Стратегии действий и объявления 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека. Новые инициативы подчеркивают необходимость раскрытия информации и внедрения механизмов вовлечения граждан в процесс рассмотрения, принятия и исполнения Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов.
Отмечено, что принимаемые руководством нашей страны решения и меры кардинально меняют механизмы взаимодействия органов государственного управления с гражданами. Новое взаимодействие строится на основе понимания, что диалог между органами государственного управления и гражданами является ценным инструментом повышения доверия правительству. При развитии такого диалога граждане более склонны поддерживать усилия и меры органов власти по развитию страны, так как понимают, что принимаемые меры – в их интересах.
Налаживание диалога с гражданами будет не только способствовать повышению эффективности бюджетного процесса, но, прежде всего, обеспечит широкое информирование граждан о бюджетной системе, формировании и исполнении бюджетов всех уровней, бюджетов государственных целевых фондов. Это позволит улучшить понимание целей и приоритетов бюджетной политики, а также упростить вовлечение граждан в процесс обсуждения бюджета и контроля за его исполнением.
В этих целях разработана Концепция бюджета для граждан, направленная на предоставление гражданам в понятной и доступной форме информации о приоритетах бюджетной политики, параметрах бюджетной системы Республики Узбекистан и результатах использования бюджетных средств.
Следует отметить, бюджет для граждан – это упрощенная версия бюджетного документа, которая использует неформальный язык и доступные форматы, чтобы облегчить для них понимание бюджета. Такая упрощенная версия содержит информационно-аналитический материал, доступный для широкого круга неподготовленных пользователей: основы бюджета и бюджетного процесса, исполнение бюджета, проект бюджета, государственные программы, публичные слушания и другая информация для граждан.
Участникам мероприятия представлены основные положения Концепции подготовки и публикации бюджета для граждан. Подробно рассказано, в частности, об основных целевых группах «гражданского бюджета», о его содержании и структуре, формах, способах и средствах его представления, а также о сроках публикации и каналах распространения.
В ходе оживленной дискуссии участники «круглого стола» имели возможность задать интересовавшие их вопросы, а также поделиться своими замечаниями и предложениями по представленному документу. По итогам обсуждения они будут приняты во внимание при разработке самого бюджета для граждан, который планируется подготовить в 2018 году.