Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 ноябрь куни БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ёрдамчиси Мирослав Енча ва Бош котибнинг махсус вакили, Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Наталья Германни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Н.Германни БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари лавозимига тайинлангани билан табриклади ва фаолиятига муваффақият тилади. Ўзбекистоннинг БМТ билан, хусусан, яқингача М.Енча раҳбарлик қилиб келган Минтақавий марказ билан ҳамкорлиги самарали бўлаётганини мамнуният билан қайд этди. Президентимиз 10 ноябрь куни Самарқандда иш бошлайдиган «Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик» мавзуидаги халқаро конференцияни ташкил этишда БМТ муҳим ўрин тутганини таъкидлади.
Ўзбекистон жаҳон ҳамжамиятининг тенг ҳуқуқли аъзоси сифатида халқаро жараёнларда фаол иштирок этаётгани, жумладан, йиғилиб қолган масалаларга амалий ечим топиш, Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, минтақанинг узоқ истиқболга мўлжалланган тараққиёти бўйича аниқ таклифлар илгари сураётгани ва амалга ошираётгани таъкидланди.
Меҳмонлар БМТ ва унинг Бош котиби Антониу Гутерриш номидан минтақада хавфсизлик ва барқарор ривожланишни таъминлаш бўйича ўтказилаётган халқаро форум мақсади ва вазифаларини қўллаб-қувватлашини билдирди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТ Бош Ассамблеяси 72-сессиясида ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро конвенцияни ишлаб чиқиш, «Маърифат ва диний бағрикенглик» резолюциясини қабул қилиш, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг мунтазам маслаҳатлашувларини ўтказиш бўйича илгари сурилган муҳим ташаббуслар мавжуд глобал ва минтақавий муаммоларни ҳал этишга салмоқли ҳисса қўшади.
Учрашувда, шунингдек, Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлашга доир бошқа масалалар муҳокама қилинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 ноября принял помощника Генерального секретаря Организации Объединенных Наций по политическим вопросам Мирослава Енчу и специального представителя Генерального секретаря, главу Регионального центра ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии (РЦПДЦА) Наталью Герман.
Глава нашего государства, поздравив Н.Герман с назначением на должность руководителя РЦПДЦА и пожелав ей успехов, с удовлетворением отметил продуктивный характер сотрудничества Узбекистана с ООН в целом и с Региональным центром в частности, который до недавнего времени возглавлял М.Енча. Президент нашей страны отметил важную роль ООН в организации открывающейся 10 ноября в Самарканде международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».
Подчеркивалось, что Узбекистан в качестве полноправного члена мирового сообщества принимает активное участие в международных процессах, выдвигая и реализуя конкретные предложения, в том числе по конструктивному решению накопившихся вопросов, обеспечению безопасности и стабильности, устойчивого и долгосрочного развития Центральной Азии.
Как отмечалось, выдвинутые Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН ключевые инициативы по разработке международной конвенции о правах молодежи, принятии резолюции «Просвещение и религиозная толерантность», проведении регулярных консультаций глав центральноазиатских государств должны внести весомый вклад в разрешение существующих глобальных и региональных проблем.
На встрече также были обсуждены другие вопросы, касающиеся расширения и укрепления взаимодействия Узбекистана и ООН.