Пойтахтимизда Ўзбекистон ва Корея Республикаси ишбилармон доираларининг бизнес-форуми ва кооперация биржаси бўлиб ўтди. Унда Жанубий Кореянинг йирик компаниялари вакиллари, маҳаллий тадбиркорлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икромов, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Лазиз Қудратов, Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки раиси ўринбосари Улуғбек Маткаримов, Корея Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Квон Ён У, Корея Республикаси Кичик ва ўрта бизнес федерацияси раиси ўринбосари Ли Хонг Ву ва бошқалар Буюк Ипак йўлининг тараққиёт чорраҳасида жойлашган Ўзбекистоннинг иқтисодий салоҳияти юксалиб бораётгани, мамлакатда қулай ишбилармонлик муҳити яратилгани, чет эллик инвесторлар учун қатор имтиёз ва қулай шароитлар мавжудлиги, бу эса ишлаб чиқариш тури ва ҳажми ортишига хизмат қилаётганини таъкидлади.
Бугун мамлакатимизда Жанубий кореялик ишбилармонлар сармояси иштирокида 460 дан зиёд корхона фаолият юритмоқда, 75 компания ўз ваколатхонасини очган.
Ўзаро манфаатли ҳамкорлик нефть-газ, кимё саноати, автомобилсозлик, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, электротехника, логистика, тўқимачилик, ахборот технологиялари, тиббиёт, таълим ва бошқа соҳаларда амалга оширилмоқда. Корея Республикасининг мамлакатимизга йўналтирган тўғридан-тўғри инвестициялари ҳажми 7 миллиард АҚШ долларидан ошди.
Бизнес-форумда Ўзбекистонда яратилган қулай инвестиция муҳити, эркин иқтисодий зоналар фаолияти ҳақида маълумот берилди.
– Биз тўқимачилик соҳасида қўлланиладиган технологиялар, дастгоҳлар учун эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқарамиз, – дейди “Sejong Еngineering” компанияси бош директори Канг Да Сунг (Жанубий Корея). – Тошкентда янги корхона очиш ишларини бошлаб юбордик. Ишлаб чиқаришни йўлга қўйсак, корхонамизда 50-60 иш ўрни яратилади.
Бизнес-форум доирасида бўлиб ўтган кооперация биржасида икки мамлакат ишбилармонлари ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишнинг амалий жиҳатларини келишиб олди.
Тадбир иштирокчилари “Ўзэкспомарказ”да ўтаётган “Made in Uzbekistan” кўргазма-ярмаркасида намойиш этилаётган маҳаллий маҳсулотлар ва хизмат турлари билан танишди.

В Ташкенте состоялись бизнес-форум и кооперационная биржа деловых кругов Узбекистана и Республики Корея. В них приняли участие представители крупных компаний Южной Кореи, отечественные предприниматели.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов, первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Лазиз Кудратов, заместитель председателя Национального банка внешнеэкономической деятельности Улугбек Маткаримов, Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Корея в нашей стране Квон Ён У, заместитель председателя Федерации малого и среднего бизнеса Республики Корея Ли Хонг Ву и другие отметили рост экономического потенциала Узбекистана, расположенного на перекрестке Великого шелкового пути, создание в стране благоприятного делового климата, наличие льгот и преференций для иностранных инвесторов, что служит росту объемов производства и расширению видов продукции.
Сегодня в нашей стране действует более 460 предприятий с участием инвестиций южнокорейских бизнесменов, 75 компаний открыли свои представительства.
Взаимовыгодное сотрудничество осуществляется в области нефти и газа, химической промышленности, автомобилестроении, производстве строительных материалов, электротехники, текстиля, сферах логистики, информационных технологий, медицины, образования и других. Объем направленных в нашу страну прямых инвестиций Республики Корея превышает 7 миллиардов долларов США.
На бизнес-форуме представлена информация о созданном в Узбекистане благоприятном инвестиционном климате, деятельности свободных экономически зон.
– Мы производим запасные части для оборудования, применяемого в текстильной отрасли, – говорит генеральный директор компании “Sejong Еngineering” Канг Да Сунг (Южная Корея). – Приступили к созданию в Ташкенте нового предприятия. С налаживанием на нем производства будет создано 50-60 рабочих мест.
В ходе кооперационной биржи, состоявшейся в рамках бизнес-форума, достигнута договоренность о практических аспектах развития взаимовыгодного сотрудничества между деловыми кругами двух стран.
Участники мероприятия ознакомились с продукцией и видами услуг, представленными предпринимателями нашей страны на проходящей в Узэкспоцентре выставке-ярмарке “Made in Uzbekistan”.