Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоев 5 октябрь куни давлат ташрифи билан мамлакатимизга келди.
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида Қирғизистон Президенти Алмазбек Атамбоев ва унинг рафиқасини Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан кутиб олди.
Президент Алмазбек Атамбоев Президент Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Мустақиллик майдонига ташриф буюрди.
Олий мартабали меҳмон ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гул қўйди.
Қирғизистон Президенти ушбу муаззам майдон Ўзбекистоннинг тинчликсевар сиёсатини, халқимизнинг бунёдкорлик ва фаровонлик йўлидаги эзгу интилишларини акс эттирувчи ноёб мажмуа эканини алоҳида таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев ва Алмазбек Атамбоев «Ўзэкспомарказ»да ташкил этилган Ўзбекистон ва Қирғизистон саноат маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди.
Кўргазмада мамлакатларимиз сўнгги йилларда иқтисодиёт соҳасида эришган ютуқлар, саноатнинг турли тармоқларида фаолият юритаётган компаниялар маҳсулотлари, илмий-ишлаб чиқариш марказларининг инновацион лойиҳа ва ишланмалари намойиш этилмоқда.
Президентлар экспозиция билан танишар экан, мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришда бундай кўргазмалар муҳим аҳамиятга эга эканини қайд этдилар. Икки мамлакат иқтисодиёт тармоқлари ўртасида ҳамкорликнинг мустаҳкамланиши ишлаб чиқариш жараёни такомиллашиши ва маҳсулотларнинг янада оммавийлашишига хизмат қилишини таъкидладилар.
Давлат ташрифи доирасидаги асосий тадбирлар Кўксарой қароргоҳида бўлди.
Расмий кутиб олиш маросимидан сўнг давлат раҳбарларининг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди.
Шавкат Мирзиёев Алмазбек Атамбоевни мамлакатимизга ташрифи билан қутлаб, бутун Қирғизистон халқига ўзининг чуқур ҳурматини изҳор этди.
Бугунги ташриф жорий йил сентябрда Қирғизистонда бўлиб ўтган тарихий учрашувларнинг мантиқий давомидир. Икки давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси, ҳамфикрлиги туфайли Ўзбекистон билан Қирғизистон муносабатлари мустаҳкамланиб, ўзаро алоқалар фаоллашди. Қисқа вақтда эришилган тарихий келишувларни халқларимиз юксак баҳолади, деди Президентимиз.
Алмазбек Атамбоев Шавкат Мирзиёевга таклиф учун миннатдорлик билдириб, Қирғизистон халқи номидан чуқур ҳурмат ва эҳтиром изҳор этди.
Сиз давлатларимиз ўртасидаги чегарани дўстлик ва ҳамкорлик чегарасига айлантирдингиз. Чегара постларининг очилиши ҳақиқий байрамга айланиб кетди. Бу Шавкат Мирзиёевнинг, аввало, халқни, оддий одамлар ҳаётини ўйлашидан далолат. Ҳудудлараро ҳамкорлик йўлга қўйилгани, транспорт алоқалари тиклангани бизни янада бирлаштирди. Бу ҳар икки томонга манфаат келтиради, деди Қирғизистон Президенти.
Мулоқотда мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон ўз ташқи сиёсатида Марказий Осиёга устувор аҳамият қаратмоқда. Барча қўшни давлатлар билан муносабатларни мустаҳкамламоқда. Жумладан, Қирғизистон Республикаси билан алоқалар ҳам янги мазмун касб этди. Парламентлар, вазирлик ва идоралар, ҳудудлар ўртасидаги ташрифлар кўпайди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Алмазбек Атамбоев мулоқотни икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом эттирдилар.
Унда асосий эътибор Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий ва ҳудудлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш, транспорт-коммуникация, энергетика, саноат, қишлоқ ва сув хўжалиги, маданият ва бошқа соҳалардаги алоқаларни мустаҳкамлаш масалаларига қаратилди.
Савдо-иқтисодий алоқалар ривожида Ўзбекистон Республикаси билан Қирғизистон Республикаси ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия муҳим ўрин тутмоқда. Мазкур комиссиянинг ҳамраислари сифатида икки мамлакат Бош вазирлари белгилангани томонларнинг ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга юксак эътиборидан далолат беради.
Ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар Ўшда бўлиб ўтган халқаро кўргазмада иштирок этди. Қирғизистон иқтисодиёт вазирининг мамлакатимизга ташрифи ҳам самарали бўлди.
Қирғизистон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида ташкил этилган саноат маҳсулотлари кўргазмаси ва бизнес-форумда қарийб 200 миллион долларлик шартномалар имзоланади.
Мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш кўрсаткичи мавжуд иқтисодий имкониятларга мос эмаслиги, яқин йилларда ўзаро савдо ҳажмини 500 миллион долларга етказиш зарурлиги қайд этилди. Саноат кооперациясини йўлга қўйиш ва қўшма корхоналар ташкил этиш вақти келгани таъкидланди.
Қирғизистонда қишлоқ хўжалиги техникалари, автомобиллар, автобуслар ва маиший ускуналарни биргаликда йиғиш, қурилиш материаллари, тўқимачилик маҳсулотлари ва бошқа товарлар ишлаб чиқариб, учинчи давлатларга экспорт қилишга келишиб олинди. Ҳудудлар ва тадбиркорлар ўртасидаги тўғридан-тўғри алоқалар янада ривожлантирилади.
Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг транспорт коммуникациялари ўзаро интеграциялашган. Бу барча соҳалардаги алоқалар ривожида, шунингдек, икки мамлакат ҳудудлари орқали жаҳон бозорларига чиқишда муҳим роль ўйнайди. Шу боис мамлакатларимиз транспорт қатнови, эркин транзитни таъминлаш соҳасида ҳамкорликни ривожлантирмоқда.
«Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой» темир йўлининг қурилиши мамлакатларимиз учун улкан иқтисодий имкониятлар очиши таъкидланди. Янги автомобиль йўлаклари, жумладан, «Андижон-Ўш-Иркиштом-Қошғар» қатновини очиш минтақа давлатлари ўртасида ўзаро манфаатли алоқаларни кенгайтириш ва уларнинг иқтисодий тараққиётига қўшимча суръат бағишлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон халқларининг маданияти, қадриятлари муштарак. Президентимиз таъкидлаганидек, бизнинг тилимиз, динимиз, фикримиз бир.
Бу жиҳатлар маданий-гуманитар алоқалар ривожида муҳим омил бўлмоқда. Ўзбекистонда қирғиз тили ва маданияти, Қирғизистонда ўзбек тили ва маданиятини ўрганишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жорий йилда Қирғизистон театр ижодкорлари Фарғона водийсига, ўзбекистонлик санъаткорлар Ўш, Ўзган, Аравон, Новқат, Қорасув, Жалолобод шаҳарларига ижодий сафар қилди. Қирғизистон делегацияси мамлакатимизда бўлиб турган айни кунларда Қирғизистонда Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилмоқда.
Президентимиз ташаббуси билан давлат чегаралари бўйича тарихий келишувларга эришилгани ва қатор чегара постлари очилгани икки қардош халқ ўртасидаги дўстлик алоқалари учун кенг имконият берди.
Олий даражадаги музокаралардан сўнг икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Алмазбек Атамбоев Ўзбекистон Республикаси билан Қирғизистон Республикаси ўртасида стратегик шериклик, дўстлик, аҳил қўшничилик ва ишончни мустаҳкамлаш тўғрисида декларацияни имзоладилар.
Мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг турли соҳаларига доир 10 дан ортиқ ҳужжат имзоланди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Президентлар музокаралар ўзаро англашув, очиқлик ва самимият руҳида ўтгани, томонлар ўртасида ҳал қилинмаган масалалар деярли қолмаганини алоҳида таъкидладилар.
Шавкат Мирзиёев имзоланган ҳужжатлар халқ талаб ва истакларидан келиб чиқиб қабул қилингани, улар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилишини қайд этди.
Алмазбек Атамбоев сўнгги вақтларда эришилган келишувларни халқларимиз узоқ кутгани, тарихда қоладиган шундай ишларга ҳисса қўшганидан бахтиёр эканини таъкидлади.
Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоевнинг мамлакатимизга давлат ташрифи давом этмоқда.

Народы Узбекистана и Кыргызстана приветствуют сегодняшний уровень взаимоотношений
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 5 октября в нашу страну с государственным визитом прибыл Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев.
В международном аэропорту «Ташкент» имени Ислама Каримова Президента Кыргызстана с супругой встретил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев с супругой.
Президент Алмазбек Атамбаев в сопровождении Президента Шавката Мирзиёева посетил площадь Мустакиллик.
Высокий гость возложил цветы к монументу Независимости и гуманизма, являющемуся символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
Президент Кыргызстана особо отметил, что эта величественная площадь является уникальным комплексом, отражающим миролюбивую политику Узбекистана, благородные устремления узбекского народа во имя созидания и процветания.
Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев ознакомились с выставкой промышленной продукции Узбекистана и Кыргызстана в Узэкспоцентре.
Выставка стала демонстрацией достигнутых нашими странами в последние годы успехов в сфере экономики. Здесь представлены продукция компаний, осуществляющих деятельность в различных отраслях промышленности, инновационные проекты и разработки научно-производственных центров.
Президенты, знакомясь с экспозицией, отметили, что подобные выставки имеют важное значение в дальнейшем развитии многопланового сотрудничества между нашими странами, подчеркнули, что укрепление взаимосвязей послужит совершенствованию производственного процесса и дальнейшему продвижению продукции.
Основные мероприятия в рамках государственного визита состоялись в резиденции Куксарой.
После церемонии официальной встречи прошла встреча глав двух государств в узком формате.
Шавкат Мирзиёев поприветствовал Алмазбека Атамбаева и выразил свое глубокое уважение всему народу Кыргызстана.
Нынешний визит является логическим продолжением состоявшихся в сентябре текущего года исторических встреч в Кыргызстане. Благодаря политической воле, близости и совпадению позиций глав двух государств отношения Узбекистана и Кыргызстана укрепились, активизируются двусторонние связи. Наши народы высоко оценили достигнутые за короткий срок исторические договоренности, отметил Президент нашей страны.
Алмазбек Атамбаев, поблагодарив Шавката Мирзиёева за приглашение, выразил глубокое уважение и признательность от имени народа Кыргызстана.
Вы превратили границу между нашими странами в границу дружбы и сотрудничества. Открытие пограничных постов переросло в настоящий праздник. Это свидетельствует о том, что Шавкат Мирзиёев прежде всего думает о народе, о жизни простых людей. Налаживание межрегионального сотрудничества, восстановление транспортного сообщения еще больше сблизило нас. Это отвечает интересам обеих сторон, сказал Президент Кыргызстана.
В ходе беседы были обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества, состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Узбекистан в своей внешней политике приоритетное значение придает Центральной Азии, укрепляет отношения со всеми соседними государствами. В частности, новое содержание приобрели и отношения с Кыргызской Республикой. Активизировались взаимные визиты представителей парламентов, министерств и ведомств, регионов.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Алмазбек Атамбаев продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Основное внимание было уделено вопросам дальнейшего развития политического, торгово-экономического и межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном, укрепления взаимодействия в сферах транспортно-коммуникационной, энергетики, промышленности, сельского и водного хозяйства, культуры и других.
Важную роль в развитии торгово-экономических отношений играет Межправительственная комиссия по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой. Сопредседателями этой комиссии являются Премьер-министры двух стран, что свидетельствует об уделяемом сторонами высоком внимании к развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Производители Узбекистана приняли участие в международной выставке в Оше. Плодотворно прошел визит министра экономики Кыргызстана в нашу страну.
В ходе выставки промышленной продукции и бизнес-форума, организованных в рамках визита Президента Кыргызстана в Узбекистан, ожидается подписание договоров почти на 200 миллионов долларов.
Отмечалось, что показатель товарооборота между нашими странами не соответствует экономическим возможностям, было указано на необходимость довести в ближайшие годы объемы взаимной торговли до 500 миллионов долларов. Подчеркивалось, что настало время наладить промышленную кооперацию и создавать совместные предприятия.
Достигнуты договоренности по организации сборочного производства в Кыргызстане современной сельскохозяйственной техники, автомобилей, автобусов и бытовой аппаратуры, выпуска строительных материалов, текстильной продукции с налаживанием экспорта на рынки третьих стран. Будут активизированы прямые контакты между регионами и предпринимателями.
Интегрированы транспортные коммуникации Узбекистана и Кыргызстана, что играет важную роль в развитии всех направлений сотрудничества, выхода на мировые рынки через территории двух государств. Поэтому наши страны развивают партнерство в сфере транспортного сообщения, обеспечения свободного транзита.
Отмечалось, что скорейшее строительство железной дороги Узбекистан-Кыргызстан-Китай создаст огромные экономические возможности для наших стран. Открытие нового транспортного коридора, в том числе движения автотранспорта по маршруту Андижан-Ош-Иркештам-Кашгар послужит расширению взаимовыгодных связей между государствами региона и придаст дополнительный импульс развитию их экономики.
Народы Узбекистана и Кыргызстана связывают общность культуры и ценностей. Как отметил Президент нашей страны, у нас едины язык, религия, менталитет.
Эти особенности служат важным фактором развития культурно-гуманитарных связей. В Узбекистане особое внимание уделяется изучению кыргызского языка и культуры, в Кыргызстане — изучению узбекского языка и культуры.
В текущем году театральные деятели Кыргызстана побывали с творческими гастролями в Ферганской долине, а артисты Узбекистана выступили в Оше, Узгене, Араване, Навкате, Карасу, Джалалабаде. В эти дни в Кыргызстане проходят Дни узбекской культуры.
По инициативе Президента нашей страны достигнуты исторические соглашения по государственным границам двух государств, открыты пограничные посты, что укрепило дружеские связи наших братских народов.
По итогам узбекско-кыргызских переговоров на высшем уровне состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Алмазбек Атамбаев подписали Декларацию о стратегическом партнерстве, укреплении дружбы, добрососедства и доверия между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
Подписано также более 10 документов по различным направлениям сотрудничества между нашими странами.
На встрече с представителями средств массовой информации Президенты особо отметили, что переговоры прошли в духе взаимопонимания и искренности, между двумя странами почти не осталось нерешенных вопросов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что подписанные документы приняты исходя из запросов и пожеланий народа, они будут способствовать дальнейшему развитию дружбы и сотрудничества между нашими странами.
Алмазбек Атамбаев подчеркнул, что наши народы долго ждали договоренностей, которые были достигнуты в последнее время, и выразил удовлетворение, что внес вклад в эти исторические достижения.
Государственный визит Президента Республики Кыргызстан Алмазбека Атамбаева в нашу страну продолжается.