Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноябрь куни Бухоро вилоятида қўшимча имкониятларни юзага чиқариш, инвестиция ва иш ўринларини кўпайтириш чора-тадбирлари бўйича йиғилиш ўтказди.
Авваллари бу ҳудуд иқтисодиёти, асосан, қишлоқ хўжалигига боғланиб қолган эди. Охирги етти йилда вилоятга 4 миллиард доллардан зиёд инвестициялар жалб этилиб, энергетика, электротехника, кимё, фармацевтика, тўқимачилик ва чарм саноати каби кўплаб тармоқлар ривожланди. Жорий йилнинг ўтган даврида Бухорога 1,5 миллион нафар хорижий турист ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбарининг 31 май-1 июнь кунларидаги амалий ташрифи ҳудуд ривожига қўшимча туртки берди. Унда белгиланган вазифалар йил якунигача тўла амалга оширилади.
Энди келаётган 2025 йилда иқтисодий кўрсаткичларни янада ошириб, аҳоли бандлиги ва фаровонлигини таъминлаш зарур. Шу мақсадда ишчи гуруҳ томонидан вилоятдаги қўшимча имкониятлар, тадбиркорлик ривожига халал бераётган омиллар ўрганилган.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда вилоятнинг иқтисодий кўрсаткичлари мавжуд салоҳиятга мос эмаслиги айтилди. Инвестицияларни ўзлаштириш, камбағаллик ва ишсизликни камайтириш борасидаги ишлар қониқарсизлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу боис ҳокимлар, уларнинг ўринбосарлари ва сектор раҳбарлари 6 ой фавқулодда иш тартибига ўтади. Бутун эътибор шу учта йўналишни яхшилашга қаратилади. Хусусан, Сайхунобод, Уйчи, Зарбдор ва Ғиждувон тажрибалари асосида 70 та драйвер лойиҳани амалга ошириб, 150 минг одамни даромадли қилиш, 40 минг кишини камбағалликдан чиқариш лозим.
Қайд этилганидек, вилоятнинг ҳар бир ҳудудини саноатнинг муайян тармоғига, масалан, Пешку ва Шофиркон туманларини қурилиш материаллари ҳамда тўқимачиликка, Когон шаҳри, Олот ва Жондор озиқ-овқат, Ғиждувон ва Ромитанни кимё саноатига ихтисослаштириш керак. Бу тадбиркорларнинг 150 миллион долларлик лойиҳаларига йўл очади. Бунинг самарасида 411 та кичик корхона, 12 мингта иш ўрни пайдо бўлади.
Вобкент, Қоракўл, Жондор ва Олотда 320 миллион долларлик 4 та тўқимачилик корхонаси қуриш лойиҳалари бор. Натижада тайёр трикотаж ва тўқимачилик маҳсулотлари ҳажми 2 баробар ошади, 5 мингта иш ўрни яратилади.
Келгуси йил Бухорода хорижий туристлар сони 2,2 миллионга, туризм экспорти 600 миллион долларга етиши кутилмоқда. 69 та янги меҳмонхона, 2 мингта ҳунармандчилик раста ва дўконлари барпо этилиши бунга катта ҳисса қўшади.
Қўшимча 20 минг гектар ер майдонларини ўзлаштириш мўлжалланган. Бунинг ҳисобига қўшимча 100 минг тонна қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирилади ва 2 минг нафар аҳоли бандлиги таъминланади. Томорқалар, дала чети ва каналлар атрофидаги бўш ерларда ҳам қўшимча дарахт ва озиқ-овқат маҳсулотлари экилади.
Яна бир имконият – яйловлар. Бухоро вилоятида 2 миллион гектардан зиёд шундай ерлар бор. Куни кеча мева-сабзавотчиликни ривожлантириш бўйича ўтказилган йиғилишдан келиб чиқиб, ҳозирда фойдаланилмаётган яйловларда писта етиштириш режалаштирилмоқда.
Йиғилишда Бухоро вилояти ҳокими шу каби имкониятларни ишга солиш бўйича режаларини тақдимот қилди. Умуман, келгуси йилда 2 миллиард долларлик хорижий инвестиция ҳисобига 106 та лойиҳани амалга ошириш мўлжаллангани айтилди. Уларда 105 мингта доимий иш ўрни яратилади, 350 миллион доллар экспорт бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу режалар вилоят учун етарли эмаслигини таъкидлаб, саъй-ҳаракат ва натижаларни ошириш бўйича кўрсатмалар берди. Таклифларни яна бир бор кўриб чиқиб, қарор лойиҳасини киритиш топширилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноября провел совещание, посвященное выявлению дополнительных возможностей, увеличению притока инвестиций и созданию рабочих мест в Бухарской области.
Прежде экономика этого региона в основном была связана с сельским хозяйством. Однако за последние семь лет в область привлечено свыше 4 миллиардов долларов инвестиций, что позволило развивать такие отрасли, как энергетика, электротехника, химическая промышленность, фармацевтика, текстильное и кожевенное производство. За минувший период текущего года Бухару посетили 1,5 миллиона иностранных туристов.
Поездка главы государства в область 31 мая – 1 июня придала новый импульс ее развитию. Все намеченные в ходе нее задачи будут полностью выполнены к концу года.
Вместе с тем важно обеспечить дальнейший рост экономических показателей в 2025 году, повысить занятость и благосостояние населения. С этой целью рабочая группа изучила дополнительные возможности региона и факторы, препятствующие развитию предпринимательства.
На совещании, прошедшем в критическом ключе, было отмечено, что экономические показатели области не соответствуют ее потенциалу. Работа по освоению инвестиций, сокращению бедности и безработицы признана неудовлетворительной.
В связи с этим хокимы, их заместители и руководители секторов перейдут на чрезвычайный режим работы сроком на шесть месяцев. Весь фокус внимания будет направлен на улучшение этих трех направлений. Особое внимание будет уделено реализации 70 драйверных проектов, основанных на опыте Сайхунобада, Уйчи, Зарбдара и Гиждувана. Они позволят обеспечить доход 150 тысячам человек и вывести из бедности 40 тысяч человек.
Как было отмечено, каждый район области может быть специализирован на определенную отрасль промышленности. Например, Пешку и Шафиркан – на производство строительных материалов и текстиля, город Каган, Алатский и Джондорский районы – на пищевую промышленность, а Гиждуван и Ромитан – на химическую. Это позволит реализовать проекты предпринимателей на сумму 150 миллионов долларов, создать 411 малых предприятий и обеспечить 12 тысяч рабочих мест.
В Вабкенте, Каракуле, Джондоре и Алате планируется строительство четырех текстильных фабрик общей стоимостью 320 миллионов долларов. Это удвоит объем готовой трикотажной и текстильной продукции и создаст 5 тысяч рабочих мест.
В следующем году ожидается достижение числа иностранных туристов 2,2 миллиона, а объема экспорта туристических услуг — 600 миллионов долларов. Этому будет способствовать открытие 69 новых гостиниц и 2 тысяч ремесленных лавок и магазинов.
Планируется освоить дополнительные 20 тысяч гектаров земель, что позволит вырастить дополнительно 100 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции и обеспечить занятость 2 тысяч человек. На свободных землях приусадебных участков, вдоль каналов и краев полей будут посажены деревья и продовольственные культуры.
Еще одна возможность – пастбища. В Бухарской области их площадь превышает 2 миллиона гектаров. В рамках решений, принятых на недавнем совещании по развитию плодоовощеводства, планируется выращивать фисташки на неиспользуемых пастбищах.
Хоким Бухарской области представил планы по использованию этих возможностей. В целом, в следующем году за счет иностранных инвестиций на сумму 2 миллиарда долларов предусматривается реализовать 106 проектов, создать 105 тысяч постоянных рабочих мест, увеличить экспорт на 350 миллионов долларов.
Глава государства указал на недостаточность этих планов, дал указания активизировать усилия и улучшить результаты. Поручено вновь пересмотреть предложения и внести проект соответствующего постановления.