Ҳар бир тармоқ ва ҳудудда ижро интизомини мустаҳкамлаш, раҳбарларнинг масъулияти ва фаолият самарадорлигини ошириш – энг муҳим вазифа
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 29 май куни экспорт-импорт, маҳаллий бюджетга қўшимча тушумларни таъминлаш, қишлоқ хўжалигида ғўза парвариши, ғалла ўрими, такрорий экинлар ва сувдан оқилона фойдаланиш каби муҳим тадбирларни самарали ўтказиш билан боғлиқ бугунги кунда ғоят долзарб бўлиб турган масалаларга бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Олий Мажлис палаталари раҳбарлари, Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, тегишли вазирлик ва идоралар мутасаддилари, видеоселектор орқали Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари иштирок этди.
Бугунги кунда иқтисодиётимизни барқарор ривожлантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини оширишда қишлоқ хўжалиги соҳасининг ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бормоқда. Мазкур тармоқда 3,6 миллиондан зиёд киши меҳнат қилмоқда, соҳанинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши изчил ошиб бормоқда.
Шунинг учун ҳам 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш ва жадал ривожлантириш устувор вазифалардан бири сифатида белгиланиб, бу борада аниқ чора-тадбирларни амалга ошириш кўзда тутилган. Ҳеч шубҳасиз, буларнинг барчаси пировардида халқимиз турмуш фаровонлигини юксалтириш, қишлоқ жойларга саноатнинг жадал кириб бориши ва янги иш ўринлари очиш учун аграр сектор имкониятларидан самарали фойдаланиш борасида кенг имконият яратади.
Ўтган бир ярим йил мобайнида экспортни рағбатлантириш ва бунинг учун зарур қулайлик ва имтиёзлар яратиш бўйича қабул қилинган фармон ва қарорлар ижроси доирасида жорий этилаётган янгиликлар, тармоқлар ҳамда ҳудудлардаги мавжуд экспорт салоҳиятини тўлиқ ишга солиш бўйича кўрилаётган амалий чоралар натижасида экспорт ҳажми ошмоқда. Жумладан, жорий йилнинг 25 майига қадар 4 миллиард 576 миллион доллар ҳажмида экспорт амалга оширилган. Шу ойнинг охиригача белгиланган прогноз кўрсаткичлари бажарилади. 2017 йилнинг 5 ойига солиштирганда, экспорт ҳажми қарийб 21 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Шунингдек, биринчи ярим йилликда 5 миллиард 886 миллион долларлик экспорт амалга оширилиб, прогноз кўрсаткичлари 100,9 фоизга бажарилиши ва 2017 йилнинг биринчи ярим йиллигига нисбатан 25 фоиз ўсишга эришиш мўлжалланмоқда.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш иштирокчилари эътиборини ана шундай ижобий натижаларга қаратар экан, айни вақтда улар мавжуд имконият ва салоҳиятга нисбатан анча пастлигини таъкидлади. Айрим тармоқ ва ҳудудлар раҳбарлари бу борада ўз масъулиятини етарли даражада ҳис этмаётгани, бу эса экспорт ҳажмини кўпайтириш бўйича резервлар тўлиқ ишга солинмаслигига сабаб бўлаётгани кўрсатиб ўтилди.
Йиғилиш кун тартибидаги масалалар Вазирлар Маҳкамаси комплекслари бўйича атрофлича танқидий таҳлил қилиниб, бу борада амалга ошириладиган энг муҳим вазифалар белгилаб олинди. Четга маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш бўйича жорий йилнинг ўтган даврида белгиланган режаларни бажармаган республика ташкилот ва корхоналари, ҳудудлар фаолиятини танқидий таҳлил қилиш, қолоқликнинг сабаб ва оқибатларини аниқлаб, уларни тезда бартараф этиш юзасидан мутасадди раҳбарларга тегишли топшириқ ва кўрсатмалар берилди.
Селектор йиғилишида мамлакатимизда импортни оптималлаштириш ишлари мутлақо қониқарсиз аҳволда экани қайд этилди. Жорий йилнинг 4 ойи мобайнида мамлакатимиз бўйича товарлар импорти 4 миллиард 858 миллион долларни ташкил этиб, 2017 йилнинг шу даврига нисбатан 1 миллиард 111 миллион долларга ёки 30 фоизга ошган. Бундай ҳолатга сабаб бўлган омиллар асосан импорт таркибини ўрганиш ва импортни оптималлаштириш бўйича ишлар етарли даражада ташкил этилмагани, январь-апрель ойларида комплекслар таркибига кирадиган корхоналар томонидан юртимизда ишлаб чиқариш ўзлаштирилган товарларни харид қилиш ўрнига, четдан шу турдаги 89 миллион долларлик маҳсулот импорт қилингани билан боғлиқ экани айтиб ўтилди.
Ана шундай камчиликларни ўз вақтида бартараф этиш ва олдини олиш юзасидан масъул шахсларга аниқ кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Йиғилишда бу йил мамлакатимизда ёғингарчилик нисбатан кам бўлгани, оқибатда аксарият ҳудудларда сув танқислиги юзага келгани, бундай ҳолат сувдан унумли фойдаланишни тақозо этиши алоҳида таъкидланди.
Шу мақсадда шоли экиладиган майдонларни 162 минг гектардан 94 минг гектарга қисқартириш, сув таъминотида муаммо бўлмаган Сирдарё вилоятидаги 7,5 минг гектар ерни Хоразм вилояти фермерларига, Жиззах вилоятидаги 5,5 минг гектар ерни Қорақалпоғистон фермерларига такрорий экин сифатида шоли экиш учун бериш зарурлиги қайд этилди.
Сув танқислиги кутилаётган Қашқадарё вилоятида такрорий экин майдонлари 30 минг гектарга, Самарқанд вилоятида 42 минг гектарга, Бухоро вилоятида 20 минг гектарга, Навоий вилоятида 14 минг гектарга ва Қорақалпоғистонда 10 минг гектарга камайтирилиши маълум қилинди. Ушбу ҳудудларда сувни кам талаб этадиган мош, ловия ва бошқа озуқабоп экинлар экиш, уларни сув манбаларига яқин ер майдонларига жойлаштириш кераклигига эътибор қаратилди. Ана шу ишларни ўз вақтида, самарали ташкил этиш юзасидан тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига аниқ топшириқлар берилди.
Видеоселектор йиғилишида юртимизда бу йил баҳорнинг салқин ва қуруқ келиши пахта етиштиришда жиддий муаммоларни келтириб чиқараётгани, натижада ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ғўза ривожланиши анча орқада қолаётгани, бу эса унинг парваришига жиддий эътибор қаратишни тақозо этиши ҳақида ҳам атрофлича фикр юритилди. Айниқса, бундай оғир шароитда культиваторлардан юқори даражада самарали фойдаланиш, тупроқни чуқур юмшатиш, майда чопиқ қилиш, қишлоқ хўжалиги зараркунандаларига қарши курашиш ва назорат ишларига ўта масъулият билан ёндашишни талаб этиши қайд этилди.
Шунингдек, бу йил пахта етиштиришни молиялаштириш бўйича мутлақо янги тизим яратиш, агротехник тадбирларни вақтида ва сифатли амалга ошириш учун техник воситалар тайёрлигини ҳамда уларни мунтазам равишда дизель ёқилғиси билан таъминлаш ишларини ташкил этиш юзасидан тегишли вазирлик, идора ва ҳудудлар раҳбарларига топшириқлар берилди.
Йиғилишда мамлакатимизда 1 июндан 1 июлгача “Ғўзада кафолатли ҳосил яратиш зарбдор ойлиги” эълон қилиниши бўйича келишиб олинди. Катта меҳнат ва харажат билан етиштирилган ҳосилни тўла сақлаб қолиш мақсадида фермер хўжаликлари раҳбарлари ва ишчилари қишлоқ хўжалиги ходимлари ва мутасаддиларининг сувчи ва механизаторлар, аграр соҳа олимлари ва агрономлар билан биргаликда барча бўғиндаги депутатларнинг ҳам сафарбарлиги ва масъулиятини оширишга алоҳида аҳамият қаратилди.
Кун тартибидаги яна бир муҳим масала – жорий йилда етиштириладиган ғалла ҳосилини нест-нобуд қилмасдан, қисқа муддатда йиғиштириб олиш борасида амалга оширилиши зарур бўлган ишлар ҳам муҳокама қилинди.
Мамлакатимиз бўйича бу йилги ғалла ўрим-йиғим мавсумида қатнашадиган мавжуд 3 минг 106 та юқори унумли ғалла ўриш комбайнларини сифатли таъмирлаш ва тайёрлаш учун барча шарт-шароитлар яратиб берилди. Бундан ташқари, 400 та янги ғалла ўриш комбайни жойларга етказилмоқда. Улар ўрим-йиғим ишларини ҳар йилгига нисбатан бир ҳафта олдин якунлаш имконини беради. Бунинг учун жойларда ғалла ўрим-йиғими отрядларини тузиб, уларга комбайн, дон ташиш техникаси, кўчма таъмирлаш устахоналари ва ёқилғи қуйиш агрегатларини бириктириб, ўрим-йиғим ишларини график асосида ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Вазирлар Маҳкамасига тез кунларда жорий йилдаги ғалла ўрим-йиғими билан боғлиқ барча ташкилий масалаларни ўз ичига олган қарор лойиҳасини киритиш вазифаси топширилди.
Мажлисда ҳудудларда бюджетга қўшимча даромадларни жалб қилиш борасида олиб борилаётган ишларнинг ҳолати танқидий таҳлил асосида кўриб чиқилди. Бу борада жорий йилнинг шу даври учун белгиланган режалар айрим ҳудудларда бажарилмасдан қолаётгани танқид қилинди. Натижада шу ҳудудларда солиқ қарздорлиги ошиб бормоқда.
Жойлардаги маҳаллий ҳокимликлар, секторлар раҳбарлари ҳанузгача бюджетга қўшимча даромад манбаларини аниқлаш ва жалб қилишдан кўзланган мақсадни чуқур тушуниб етмаётгани айтиб ўтилди. Бу борада молия ташкилотлари томонидан қўшимча даромад манбаларини аниқлаш бўйича ўрганишлар ўтказилмаётгани, фаолият кўрсатмаётган юридик шахслар фаолиятини қайта тиклаш ўрнига фақатгина уларни текшириб, фаолиятини тугатиш билан чекланаётгани асосий сабаблар сифатида қайд этилди. Ҳар бир тармоқ ва ҳудудда ижро интизомини мустаҳкамлаш, раҳбарларнинг масъулияти ва фаолият самарадорлигини ошириш энг муҳим вазифа бўлиб қолаётгани алоҳида таъкидланди.
Мажлисда сўзга чиққанлар Президентимиз томонидан билдирилган чуқур танқидий фикрлар асосида, соҳадаги мавжуд камчилик ва муаммоларни тезда бартараф этиш, белгиланган топшириқ ва режаларни вақтида ва самарали бажариш бўйича амалий фикр ва таклифлар билдирдилар.

Укрепление исполнительской дисциплины, повышение ответственности и эффективности деятельности руководителей во всех отраслях и регионах – важнейшая задача
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 29 мая этого года состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам экспорта и импорта, обеспечения дополнительных поступлений в местные бюджеты, а также актуальным задачам, связанным с проведением важных мероприятий по уборке зерна, выращиванию повторных культур и рациональному использованию воды.
В совещании приняли участие руководители обеих палат Олий Мажлиса, Премьер-министр и его заместители, руководители соответствующих министерств и ведомств, посредством видеоконференцсвязи – председатель Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента.
Сегодня возрастают роль и значение сельского хозяйства в устойчивом развитии экономики, обеспечении продовольственной безопасности, повышении экспортного потенциала нашей страны. В этой сфере трудятся более 3,6 миллиона человек, последовательно растет ее доля в валовом внутреннем продукте.
В связи с этим в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах вопросы модернизации и ускоренного развития сельского хозяйства определены в числе приоритетных, предусмотрены соответствующие конкретные меры. Все это, безусловно, будет способствовать повышению благосостояния населения, динамичному развитию промышленности на селе и эффективному использованию возможностей аграрного сектора для создания новых рабочих мест.
В результате преобразований, осуществляемых в рамках исполнения принятых за последние полтора года указов и постановлений по стимулированию экспорта, созданию для этого благоприятных условий и льгот, принимаемых практических мер, направленных на полное задействование экспортного потенциала отраслей и регионов, объемы экспорта постоянно растут. Так, до 25 мая текущего года осуществлен экспорт на 4 миллиарда 576 миллионов долларов. До конца месяца все соответствующие прогнозные показатели будут выполнены. Ожидается, что объем экспорта вырастет почти на 21 процент по сравнению с аналогичным периодом 2017 года.
Намечается, что в первом полугодии экспорт составит 5 миллиардов 886 миллионов долларов, прогнозные показатели будут выполнены на 100,9 процента, достигнут 25-процентный рост по сравнению с первым полугодием 2017 года.
Глава государства, обращая внимание участников совещания на эти позитивные результаты, вместе с тем отметил, что они намного ниже имеющихся возможностей и потенциала. Было подчеркнуто, что, к сожалению, руководители некоторых отраслей и регионов не в полной мере ощущают свою ответственность в данном вопросе, в результате резервы по увеличению объемов экспорта задействованы не полностью.
Вопросы повестки дня совещания были подробно и критически рассмотрены в разрезе комплексов Кабинета Министров, определены важнейшие задачи. Ответственным руководителям даны четкие указания и поручения: критически проанализировать деятельность организаций и предприятий, регионов, не выполнивших за прошедший период текущего года установленные планы по экспорту продукции и услуг, выявить и в кратчайшие сроки устранить причины и последствия отставания.
На совещании отмечалось, что в неудовлетворительном состоянии находится работа по оптимизации импорта в стране. За прошедшие 4 месяца текущего года объем импорта товаров в целом составил 4 миллиарда 858 миллионов долларов, то есть вырос на 1 миллиард 111 миллионов долларов, или на 30 процентов, по сравнению с аналогичным периодом 2017 года. Причинами возникновения этой ситуации названы отсутствие организованной работы по изучению структуры импорта и его оптимизации, осуществление в январе-апреле предприятиями, входящими в комплексы, импорта продукции тех видов, производство которых уже освоено в нашей стране, на 89 миллионов долларов.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по своевременному устранению подобных недостатков и недопущению их впредь.
На совещании было подчеркнуто, что в этом году осадков в стране выпало относительно немного, вследствие чего в большинстве регионов возникла нехватка воды, что требует ее более рационального использования.
В связи с этим обращено внимание на необходимость сокращения рисовых полей с 162 тысяч до 94 тысяч гектаров, предоставления 7,5 тысячи гектаров площадей в Сырдарьинской области, не испытывающей проблем в водоснабжении, фермерам Хорезмской области, 5,5 тысячи гектаров площадей в Джизакской области – фермерам Каракалпакстана для выращивания риса в качестве повторной культуры.
Было сообщено, что в Кашкадарьинской, Самаркандской, Бухарской, Навоийской областях и Каракалпакстане, где ожидается нехватка воды, площади под повторные культуры будут сокращены соответственно на 30, 42, 20, 14 и 10 тысяч гектаров. Указано на то, что нужно обратить внимание на выращивание в этих регионах маша, фасоли и других нетребовательных к воде культур, в том числе кормовых, с размещением их вблизи источников воды. Руководителям соответствующих министерств и ведомств даны конкретные поручения по своевременной и эффективной организации этих работ.
На видеоселекторном совещании также говорилось о том, что прохладная и сухая погода, установившаяся в весенние месяцы в этом году, приводит к серьезным проблемам в выращивании хлопчатника, в результате его развитие намного отстает от прошлогодних показателей, что требует особого внимания к уходу за ним. Отмечалось, что в такой сложной ситуации необходимо с еще большей эффективностью использовать культиваторы, очень ответственно подойти к работам по глубокому разрыхлению почвы, мелкому окучиванию, борьбе с сельхозвредителями и контролю за этими мероприятиями.
Также руководителям соответствующих министерств, ведомств и регионов даны поручения по созданию принципиально новой системы финансирования заготовки хлопка, организации готовности техники и регулярному обеспечению ее дизельным топливом для своевременного и качественного выполнения агротехнических мероприятий.
Участники совещания приняли решение об объявлении в стране с 1 июня по 1 июля «Ударного месячника по формированию гарантированного урожая хлопчатника». Подчеркивалось, что для сохранения урожая, выращенного с немалым трудом и затратами, наряду с руководителями и работниками фермерских хозяйств, специалистами сельского хозяйства, ирригаторами и механизаторами, учеными аграрной сферы и агрономами необходимо также обеспечить повышение ответственности депутатов всех уровней.
На совещании обсужден еще один важный вопрос – обеспечение проведения предстоящей в этом году зерноуборочной кампании в сжатые сроки и без потерь.
Созданы все условия для качественного ремонта и подготовки к сезону 3 106 высокопроизводительных зерноуборочных комбайнов. Кроме того, в настоящее время на места доставляется около 400 новых комбайнов, что позволит завершить уборочные работы на неделю раньше, чем в прошлые годы. Отмечалось, что для этого на местах необходимо создать отряды по уборке зерна, закрепить за ними комбайны, грузовую технику, передвижные ремонтные мастерские и заправочные агрегаты, организовать уборочные работы на основе графика.
Кабинету Министров поручено внести в ближайшие дни проект постановления, где будут предусмотрены все организационные вопросы, связанные с уборкой урожая зерна этого года.
На совещании было также критически проанализировано состояние работы по привлечению дополнительных доходов в бюджеты регионов. Подвергнуты критике случаи невыполнения в некоторых регионах планов, установленных на этот период текущего года. В результате в этих регионах растет задолженность по налогам.
Отмечено, что руководители хокимиятов, секторов на местах, к сожалению, все еще до конца не понимают цель определения и привлечения дополнительных источников дохода в бюджет. Основными причинами такого положения дел является то, что финансовые организации не проводят изыскания по выявлению дополнительных источников дохода, ограничиваются лишь проверкой и ликвидацией бездействующих юридических лиц вместо оказания им помощи в восстановлении их деятельности. Особо подчеркивалось, что во всех отраслях и регионах укрепление исполнительской дисциплины, повышение ответственности и эффективности деятельности руководителей остаются важнейшей задачей.
Выступившие на совещании высказали практические предложения по скорейшему устранению имеющихся в сфере проблем и недостатков, своевременной и эффективной реализации поставленных задач на основе сделанных Президентом критических замечаний.