Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг таклифига биноан 14-15 сентябрь кунлари Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви ва Оролни қутқариш халқаро жамғармаси саммитида иштирок этиш учун Душанбе шаҳрида бўлади.
Марказий Осиё мамлакатлари етакчиларининг бешинчи учрашуви кун тартибидан минтақада кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш, жумладан, сиёсий мулоқотни ривожлантириш, савдо, инвестициялар, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва экология соҳаларидаги қўшма дастур ва лойиҳаларни илгари суриш, маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш ҳамда хавфсизлик соҳасидаги замонавий таҳдид ва хатарларга қарши чора кўриш масалалари ўрин олган.
Оролни қутқариш халқаро жамғармаси таъсисчи давлатлари раҳбарларининг ушбу бирлашма ташкил этилганининг ўттизинчи йилида ўтказиладиган юбилей йиғилишида сув ресурсларини бошқариш ва улардан оқилона фойдаланиш борасидаги минтақавий шерикликнинг долзарб жиҳатлари ҳамда жамғарма фаолиятини янада такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона 14-15 сентября посетит город Душанбе для участия в Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и саммите Международного фонда спасения Арала.
В повестку дня пятой встречи лидеров стран Центральной Азии включены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества в регионе, в том числе развития политического диалога, продвижения совместных программ и проектов в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, сельского хозяйства и экологии, активизации культурно-гуманитарного обмена, а также реагирования на современные вызовы и угрозы безопасности.
На юбилейном заседании глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала, проводимом в год
30-летия с момента создания объединения, будут рассмотрены актуальные аспекты регионального партнерства в области управления и рационального использования водных ресурсов, а также дальнейшего совершенствования деятельности фонда.