Шавкат Мирзиёев ва Имомали Раҳмон икки томонлама муносабатларнинг энг муҳим масалаларини муҳокама қилди
Душанбе, 9 март. ЎзА махсус мухбири Абу Бакир Ўрозов хабар қилади.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентларининг яккама-якка учрашувидан сўнг расмий делегациялар иштирокида кенгайтирилган таркибдаги музокара бўлиб ўтди. Унда ҳамкорликнинг муҳим масалалари кўриб чиқилди.
Музокарада узоқ муддатли алоқаларнинг ҳуқуқий асосларини янада ривожлантириш ва ҳамкорликнинг барча йўналишларидаги мавжуд юксак салоҳиятни имкон қадар тўла рўёбга чиқариш масалалари муҳокама қилинди.
Бугун савдо иқтисодий ҳамкорлик изчил ва жадал суръатларда ривожланиб бормоқда. 2017 йилда ўзаро савдо айланмаси 20 фоиз ўсиб, 240 миллион АҚШ долларини ташкил қилди.
Бугунги кунда мамлакатимизда тожикистонлик ишбилармонлар иштирокида 25 та корхона фаолият кўрсатмоқда. Ишбилармон доиралар ўртасида тўғридан-тўғри мулоқот ўрнатиш мақсадида Душанбе ва Тошкентда қўшма бизнес-форумлар ўтказиш яхши анъанага айланди. Икки мамлакат савдо-саноат палаталари ўртасида “Тожикистон – Ўзбекистон” ишбилармонлар кенгаши тузилди.
Томонлар енгил саноат, озиқ-овқат, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги, мева-сабзавотни қайта ишлаш, транзит учун қулай шароит яратиш, минтақалар ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш каби соҳаларда атрофлича фикр алмашди.
Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасида маҳсулот айирбошлаш ҳажми имкониятларга мос эмаслиги эътироф этилиб, икки томонлама товар айланмаси ҳажмини 500 миллион долларга етказиш учун улкан салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Музокарада қўшма корхоналар ва савдо уйлари ташкил этиш, ташқи савдо инфратузилмалари ва экспорт-импорт операцияларини қўллаб-қувватлаш, икки томонлама бизнес-форум ва саноат маҳсулотлари кўргазмаларини ташкил қилишни давом эттириш зарурлиги қайд этилди. Душанбе шаҳрида ташкил қилинган «Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган» кўргазмаси ва Ўзбекистон-Тожикистон бизнес-форумига юқори баҳо берилди.
Олий даражадаги учрашувда таъкидланганидек, икки давлатнинг умумий транспорт-коммуникациявий имконияти ва транзит салоҳиятидан имкон қадар тўла фойдаланишга алоҳида аҳамият берилмоқда. Бу борада ҳамкорликни кенгайтириш, илгари амал қилган автомобиль, темир йўл, ҳаво қатнови йўналишларини тиклаш ва янгиларини яратиш масалалари долзарб аҳамият касб этмоқда.
Музокарада тегишли вазирлик ва идораларга икки томонлама келишувлардан самарали фойдаланиш ва ҳамкорликни кенгайтириш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш, ишбилармонларнинг бевосита алоқаларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш каби вазифалар топширилди.
Минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, халқаро муаммоларни ҳал этиш, терроризм ва экстремизм ҳамда бошқа турдаги уюшган трансмиллий жиноятчиликка қарши кураш соҳаларида давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашдан Ўзбекистон ҳам, Тожикистон ҳам манфаатдор экани таъкидланди.
Очиқ мулоқот, ўзаро англашув руҳида ўтган музокарада минтақа давлатлари манфаатларини ҳисобга олган ҳолда сув-энергетика ресурсларидан оқилона ва адолатли фойдаланиш, бу борадаги муаммоларни ҳал этишда умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартларга риоя қилиш лозимлиги таъкидланди.

Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон обсудили важнейшие вопросы двусторонних отношений
После встречи Президентов Узбекистана и Таджикистана тет-а-тет состоялись переговоры в расширенном составе с участием официальных делегаций.
На них обсуждены вопросы дальнейшего развития правовых основ долгосрочного взаимодействия и максимального задействования имеющегося огромного потенциала по всем направлениям сотрудничества.
Сегодня торгово-экономическое взаимодействие развивается динамичными темпами. В 2017 году торговый оборот вырос на 20 процентов и составил 240 миллионов долларов США.
Сегодня в нашей стране действуют 23 предприятия, созданных с участием таджикского капитала. Для обеспечения прямых контактов между деловыми кругами двух стран в Душанбе и Ташкенте традиционно проводятся бизнес-форумы. Торгово-промышленными палатами двух стран создан Узбекско-таджикский деловой совет.
Стороны подробно обменялись мнениями по расширению сотрудничества в легкой промышленности, производстве продуктов питания, строительных материалов, переработке плодоовощной продукции и других сферах, созданию благоприятных условий для транзита, расширению межрегионального сотрудничества.
Отмечалось, что объем товарооборота между Узбекистаном и Таджикистаном не соответствует имеющимся возможностям, указано на наличие огромного потенциала для доведения его до 500 миллионов долларов.
В ходе переговоров отмечалась необходимость создания совместных предприятий и торговых домов, поддержки внешнеторговых инфраструктур и экспортно-импортных операций, продолжения организации двусторонних бизнес-форумов и выставок промышленной продукции. Дана высокая оценка организованным в Душанбе выставке «Произведено в Узбекистане» и узбекско-таджикскому бизнес-форуму.
Как отмечалось, особого внимания требует полное задействование общих транспортно-коммуникационных возможностей и транзитного потенциала двух стран. В этом контексте актуальное значение приобретают вопросы расширения сотрудничества в этом направлении, восстановления действовавших прежде и создания новых путей автомобильного, железнодорожного и воздушного сообщения.
Соответствующим министерствам и ведомствам даны поручения по эффективной реализации достигнутых договоренностей, разработке мер расширения сотрудничества, поддержке и стимулированию прямых контактов деловых людей.
Отмечалось, что стороны одинаково заинтересованы в укреплении межгосударственного взаимодействия в сфере обеспечения безопасности и стабильности, решения международных проблем, противодействия терроризму, экстремизму и другим видам транснациональной преступности.
На переговорах, прошедших в духе открытости и взаимопонимания, отмечалась необходимость рационального и справедливого использования водно-энергетических ресурсов с учетом интересов стран региона, соблюдения при этом общепризнанных международных норм и стандартов.