Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Президент Имомали Раҳмоннинг таклифига биноан 9 март куни давлат ташрифи билан Тожикистон Республикасига келди.
Душанбе халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон кутиб олди.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президенти Матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон Президенти шарафига бутун шаҳар бўйлаб давлатимиз байроғи кўтарилган. Кўчаларга чиққан минглаб тожикистонликларнинг юз-кўзидаги хурсандчилик ушбу ташриф улар учун орзиқиб кутилган воқеа эканидан далолат беради.
Дарҳақиқат, ўзаро муносабатлар тарихида бу Ўзбекистон Президентининг Тожикистонга илк давлат ташрифидир. Томонлар ушбу музокараларга мамлакатларимиз ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, уни амалий мазмун билан бойитиш учун имконият сифатида қарамоқда.
Аввал хабар қилинганидек, олий даражадаги музокараларда турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама этилади, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик масалалар кўриб чиқилади.
Турли соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш, икки мамлакат халқига қулайликлар яратишга қаратилган тарихий ҳужжатлар имзоланади.
Ташриф доирасида бизнес-форум ва Ўзбекистон миллий саноат кўргазмаси, икки мамлакат санъат усталари иштирокида концерт ташкил этилади.

Президента Шавката Мирзиёева торжественно встретили в Таджикистане
Президент Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Эмомали Рахмона 9 марта прибыл с государственным визитом в Республику Таджикистан.
В честь Президента Узбекистана по всему городу поднят государственный флаг нашего государства. На улицу вышли тысячи таджикистанцев, радостные лица которых
свидетельствуют о том, что данный визит является для них долгожданным событием.
Действительно, в истории двусторонних отношений это первый государственный визит Президента Узбекистана в Таджикистан. Стороны рассматривают эти переговоры как возможность поднять сотрудничество двух стран на качественно новый уровень, наполнить его конкретным содержанием.
Как сообщалось ранее, в ходе переговоров на высшем уровне будут обсуждены вопросы состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества в различных сферах, рассмотрены региональные и международные проблемы вопросы, представляющие обоюдный интерес.
Планируется принятие исторических документов, нацеленных на развитие сотрудничесства в различных сферах, создание удобств для граждан двух стран.
В рамках визита пройдут бизнес-форум и Национальная промышленная выставка Узбекистана, концерт с участием мастеров искусств двух стран.