Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилаётган видеоселектор йиғилишида таъкидланганидек, “Тошкент–Самарқанд” ва “Тошкент–Андижон” йўналишларида автомобилда йўловчи ташиш вақти ўртача 1-1,5 соатга кўпайди.
Лекин, темир йўл ва авиақатновлар сони ва сифати талаб даражасида эмаслиги кўрсатиб ўтилди. Шу боис тегишли мутасаддиларга:
– водий вилоятларидан Тошкент, Нукус, Бухоро, Урганч шаҳарларига ҳар куни авиарейсларни йўлга қўйиш;
– вилоят марказларидан Тошкент, Нукус, Бухоро, Қарши, Термиз ва Урганч шаҳарларига авиа ва темир йўл қатновларини 2 баравар кўпайтириш;
–камида 500 та эски типдаги вагонларни келгуси икки йилда реконструкция қилиш бўйича алоҳида дастур қабул қилиш;
– вилоятлар ҳудудидаги конгрес-холл, саройлар, меҳмонхоналар инфратузилмасидан самарали фойдаланишни йўлга қўйиш;
0швейцариялик мутахассислар билан бирга Бухоро, Зомин ва Бўстонлиқ туризм коллежларида меҳмонхона бошқаруви, сервис ва бошқа йўналишларда янги ўқув дастурлари асосида ўқитишни бошлаш;
– “Ипак йўли” туризм университетида меҳмонхона ва сервис соҳасида ўрта бўғин ходимларини тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича чора-тадбирлар режасини тасдиқлаб, йилига камида 1 минг нафар ёшларни ўқитиш топширилди.
«Ўзбекистон темир йўллари» АЖ раиси Ҳ.Ҳосилов 3 ойда ўз тизимида ўзгариш қилмаса, ишдан олиниши ҳақида огоҳлантирилди.

На видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева отмечалось, что в среднем на 1,5 часа увеличилось время перевозки пассажиров на автомобилях по маршрутам “Ташкент-Самарканд” и «Ташкент-Андижан».
Однако было указано, что количество и качество железнодорожных и авиаперевозок не отвечают требованиям. Соответствующим уполномоченным поручено:
— наладить ежедневные авиарейсы из областей Ферганской долины в Ташкент, Нукус, Бухару и Ургенч;
— в два раза увеличить авиа- и железнодорожные маршруты из областных центров в Ташкент, Нукус, Бухару, Карши, Термез и Ургенч;
— принять отдельную программу по реконструкции не менее 500 вагонов старого типа за последующие два года;
– наладить эффективное использование инфраструктуры конгресс-холлов, дворцов, гостиниц на территории областей;
— совместно со швейцарскими специалистами начать обучение на основе новых учебных программ в Бухарском, Зааминском и Бостанлыкском колледжах туризма по направлению управления гостиницей, сервиса и другим;
– утвердить план мероприятий по подготовке и повышению квалификации сотрудников среднего звена гостиницы и сферы сервиса в университете туризма «Ипак йули», поручено обучать в год не менее тысячи человек.
Председателя АО «Узбекистон темир йуллари» Х. Хосилова предупредили, если за три месяца не достигнет изменений в системе, будет уволен.