Ўзбекистон Президенти "Женерал Электрик" компанияси вице-президентини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2018 йил 15 февраль куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган АҚШнинг «Женерал электрик» компанияси вице-президенти Рональд Жеймс Поллеттни қабул қилди.
«Женерал электрик» компанияси жаҳоннинг кўп тармоқли етакчи корпорацияларидан биридир. Бугунги кунда энергетика, машинасозлик, аниқ ускунасозлик, электр техникаси, автоматлаштирилган бошқарув тизимлари, замонавий тиббиёт технологиялари, молия ва бошқа кўплаб соҳаларда фаолият юритади.
Компания дунёнинг 180 дан ортиқ мамлакатида фаолият юритмоқда, унинг корхоналарида 300 мингдан зиёд киши меҳнат қилади. Ўтган йил якунларига кўра, компания 120 миллиард доллардан зиёд даромад олган.
Учрашувда «Женерал электрик» компаниясининг мамлакатимиздаги фаолияти кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда энергетика инфратузилмаси объектларини модернизация қилиш, жумладан, Тахиатош иссиқлик электр станциясида замонавий буғ-газ қурилмаларини қуриш, Тошкент иссиқлик электр станцияси қувватларини кенгайтиришнинг иккинчи босқичини амалга ошириш, Пском гидроэлектр станциясини барпо этиш, газ етказиш тизимини ривожлантириш борасида қатор устувор лойиҳалар, шунингдек, фуқаро авиацияси ва соғлиқни сақлаш соҳаларида қўшма дастурлар ишлаб чиқилмоқда ва амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари энергетика тармоғидаги ўзаро манфаатли технологик шериклик ҳамда ишлаб чиқариш кооперацияси соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
efb61d29-5b1d-b98d-bd9f-6f35d5a28fe4.jpg
Мамлакатимизда, жумладан, хорижнинг етакчи мутахассислари ва экспертларини жалб қилган ҳолда, юқори малакали кадрлар тайёрлаш соҳасидаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Рональд Жеймс Поллетт Президентимиз Шавкат Мирзиёевга самимий қабул ҳамда юқори технологияли тармоқларда икки томонлама ҳамкорликка доир лойиҳа ва дастурларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлагани учун чуқур миннатдорлик билдирди.
«Женерал электрик» компанияси мамлакатимиз корхона ва ташкилотлари билан узоқ муддатли ва кенг кўламли ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял вице-президента компании «Дженерал Электрик»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 февраля принял вице-президента американской компании «Дженерал Электрик» Рональда Джеймса Поллетта, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
«Дженерал Электрик» является одной из ведущих глобальных многопрофильных корпораций. Ее деятельность сегодня охватывает такие направления, как энергетика, машиностроение, точное приборостроение, электротехника, системы автоматизированного управления, современные медицинские технологии, финансовый сектор и многие другие сферы.
Компания действует в более чем 180 странах мира, на ее предприятиях работает свыше 300 тысяч человек. По итогам прошлого года доходы этой американской компании превысили 120 миллиардов долларов.
В ходе встречи была с удовлетворением отмечена активизация деятельности «Дженерал Электрик»в нашей стране.
В настоящее время в Узбекистане прорабатывается и реализуется целый ряд приоритетных проектов по модернизации объектов энергетической инфраструктуры, включая строительство современных парогазовых установок на Тахиаташской ТЭС, вторую фазу расширения мощностей Ташкентской ТЭС, возведение Пскемской ГЭС, развитие газотранспортной системы, а также осуществляются совместные программы в сфере гражданской авиации и здравоохранения.
Глава нашего государства особо подчеркнул важность дальнейшего наращивания взаимовыгодного технологического партнерства в энергетическом секторе, а также расширения сотрудничества в сфере производственной кооперации.
efb61d29-5b1d-b98d-bd9f-6f35d5a28fe4.jpg
Особое внимание было уделено вопросам взаимодействия в сфере подготовки высококвалифицированных национальных кадров, в том числе с привлечением ведущих зарубежных специалистов и экспертов.
Рональд Джеймс Поллетт выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и оказываемую всемерную поддержку проектов и программ двустороннего сотрудничества в высокотехнологичных отраслях.
Он подтвердил готовность компании «Дженерал Электрик» к развитию долгосрочного и полномасштабного сотрудничества с предприятиями и организациями нашей страны.