Mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, aholini ish bilan ta’minlash, respublikaning eksport salohiyatini oshirish va innovatsiyalar joriy qilishda o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan biznes vakillarini rag‘batlantirish, shuningdek, 2021 yil 20 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqoti doirasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. “Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni ta’sis etilsin.
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni bilan mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, ish o‘rinlarini yaratish, innovatsiyalar joriy qilish, soliqlarni o‘z vaqtida to‘lash, mahsulot va xizmatlarni eksport qilish, yetuk mutaxassislar tayyorlash hamda biznesdagi muvaffaqiyatlari va ijtimoiy faolligi bilan barchaga namuna bo‘layotgan tadbirkorlar taqdirlanadi;
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni har yili 20 avgust – Tadbirkorlar kuni arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yoki uning nomidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Raisi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari, O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri, vazirlik, idora va jamoat birlashmalarining respublika organlari rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, shuningdek, bunga vakil qilingan boshqa shaxslar tomonidan tantanali vaziyatda topshiriladi;
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar haqida har yili “Yilning ilg‘or tadbirkorlari” kitobi chop etib boriladi.
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni to‘g‘risidagi nizom 1-ilovaga muvofiq;
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishonining tavsifi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Vazirlar Mahkamasi Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda:
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishonlari va ularning guvohnomalari belgilangan tartibda tayyorlanishini;
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar haqida har yili “Yilning ilg‘or tadbirkorlari” kitobi chop etib borilishini ta’minlasin.
5. Moliya vazirligi har yili “Faol tadbirkor” ko‘krak nishonini berish, uni tayyorlash hamda “Yilning ilg‘or tadbirkorlari” kitobini chop etish bilan bog‘liq sarf-xarajatlar uchun Savdo-sanoat palatasining asoslangan hisob-kitoblariga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjetidan tegishli mablag‘larni ajratish choralarini ko‘rsin.
6. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi bilan birgalikda “Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga bag‘ishlangan tadbirlarni ommaviy axborot vositalari, Internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
7. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari S.U.Umurzakov zimmasiga yuklansin.
2022 yil 19 avgust
2022 yil 19 avgustdagi PQ–356-son qaroriga
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni to‘g‘risida
1. Ushbu Nizom “Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni (keyingi o‘rinlarda – ko‘krak nishoni) bilan taqdirlash tartibini belgilaydi.
2. Ko‘krak nishoni bilan mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, ish o‘rinlarini yaratish, innovatsiyalar joriy qilish, soliqlarni o‘z vaqtida to‘lash, mahsulot va xizmatlarni eksport qilish, yetuk mutaxassislar tayyorlash hamda biznesdagi muvaffaqiyatlari va ijtimoiy faolligi bilan barchaga namuna bo‘layotgan tadbirkorlar taqdirlanadi.
2-bob. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlash uchun hujjatlarni
taqdim etish va ko‘rib chiqish
3. Savdo-sanoat palatasining hududiy boshqarmalari mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari bilan kelishilgan holda, ko‘krak nishoni bilan taqdirlash uchun nomzodlar bo‘yicha takliflarni har yili 10 iyulga qadar Savdo-sanoat palatasiga (keyingi o‘rinlarda – Palata) taqdim etadi.
4. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlash bo‘yicha takliflarga nomzod haqida quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
nomzodning ma’lumotnomasi (ob’ektivka);
nomzodning shaxsini tasdiqlovchi hujjat nusxasi (fuqarolik pasporti yoki ID-karta);
nomzodning so‘nggi uch yil davomida tadbirkorlikni rivojlantirish borasidagi faoliyati aks ettirilgan tavsifnoma.
5. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga oid takliflarni ko‘rib chiqish uchun Palata raisi tomonidan 7 kishidan iborat tarkibda komissiya (keyingi o‘rinlarda – Komissiya) tashkil etiladi.
6. Komissiya tarkibi va Komissiya to‘g‘risidagi nizom Palata raisi tomonidan tasdiqlanadi.
7. Ko‘krak nishoniga nomzodlarni ko‘rib chiqish natijalari har yili 25 iyulga qadar Komissiya bayonnomasi bilan rasmiylashtiriladi.
8. Nomzodlarning ro‘yxati, ular tomonidan amalga oshirilgan ishlarning qisqacha tavsifi Komissiya bayonnomasining tegishli ilovasi bilan tasdiqlanadi va uning asosida taqdimnoma tayyorlanadi.
9. Taqdimnoma Palata raisi imzosi bilan har yili 1 avgustga qadar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat mukofotlari va geraldika bo‘yicha komissiyaga kiritiladi.
3-bob. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlash tartibi
10. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlash O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori bilan amalga oshiriladi.
11. Ko‘krak nishoni har yili 20 avgust – Tadbirkorlar kuni arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yoki uning nomidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Raisi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari, O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri, vazirlik, idora va jamoat birlashmalarining respublika organlari rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, shuningdek, bunga vakil qilingan boshqa shaxslar tomonidan tantanali vaziyatda topshiriladi.
12. Bir shaxs ko‘krak nishoni bilan bir marta mukofotlanadi.
13. Ko‘krak nishoni davlat mukofotlaridan keyin ko‘krakning chap tomoniga taqiladi.
14. Palata ushbu Nizomga muvofiq ko‘krak nishoniga tavsiya etilgan nomzodlar hujjatlarining xolis ko‘rib chiqilishi uchun bevosita mas’uldir.
15. Ushbu Nizom talablari buzilishida aybdor shaxslar qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda javobgar bo‘ladi.
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishonining
“Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni diametri 34 millimetrli doira shaklida bo‘lib, 0,25 mikron qalinlikdagi oltin bilan qoplangan mis qotishmasidan tayyorlanadi.
Ko‘krak nishonining o‘rta qismi diametri 25 millimetr bo‘lgan doira shaklidagi bo‘rtma gardish bilan o‘ralgan. Doiraning markazida belgi-tamg‘alar tasvirlangan bo‘lib, bunday tamg‘alar qadimgi usta-hunarmand tadbirkorlar tomonidan yasalgan va sotuvga chiqarilgan hamda O‘zbekiston hududida topilgan mahsulotlar namunalarida aks etgan. Ular azaldan yurtimiz hududida yashab kelgan tadbirkorlarning ramzlari bo‘lib kelgan.
Markazdagi belgi-tamg‘alar atrofida ularni ushlab turgan tadbirkor qo‘llarini ifodalovchi tasvirlar tilla rangda aks ettirilgan.
Ko‘krak nishonining ustki qismida aylana bo‘ylab “FAOL TADBIRKOR” yozuvi bitilgan. Harflarning balandligi – 2,2 millimetr.
Ko‘krak nishonining pastki qismida aylana bo‘ylab 5 qirrali 14 yulduz aks ettirilgan.
Ko‘krak nishonining orqa tomonida O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbi tasvirlangan.
Tasvirlar va yozuvlar bo‘rtmadir.
Ko‘krak nishoni ilmoq va halqa yordamida to‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi qadag‘ichga ulangan. Qadag‘ich bo‘yi – 19 millimetr, eni – 25 millimetr.
Qadag‘ich teng o‘lchamli ko‘k va och ko‘k rangdagi shoyi lenta bilan qoplangan bo‘lib, uning eni 21 millimetrni tashkil etadi.

В целях стимулирования представителей бизнеса, вносящих достойный вклад в развитие предпринимательства в стране, обеспечение занятости населения, повышение экспортного потенциала республики и внедрение инноваций, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года:
1. Учредить нагрудный знак «Фаол тадбиркор».
нагрудным знаком «Фаол тадбиркор» награждаются предприниматели, являющиеся для всех образцом в развитии предпринимательства в стране, создании рабочих мест, внедрении инноваций, своевременной оплате налогов, экспорте продукции и услуг, подготовке передовых специалистов, а также успеха в бизнесе и социальной активности;
нагрудный знак «Фаол тадбиркор» вручается ежегодно накануне 20 августа – Дня предпринимателей Президентом Республики Узбекистан или от его имени председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями министерств, ведомств и республиканских органов общественных объединений, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, а также иными уполномоченными на то лицами в торжественной обстановке;
ежегодно издается книга «Передовые предприниматели года», посвященная лицам, награжденным нагрудным знаком «Фаол тадбиркор».
Положение о нагрудном знаке «Фаол тадбиркор» согласно приложению № 1;
Описание нагрудного знака «Фаол тадбиркор» согласно приложению № 2.
4. Кабинету Министров совместно с Торгово-промышленной палатой обеспечить:
изготовление нагрудных знаков «Фаол тадбиркор» и удостоверений к ним в установленном порядке;
ежегодное издание книги «Передовые предприниматели года», посвященной лицам, награжденным нагрудным знаком «Фаол тадбиркор».
5. Министерству финансов принять меры по ежегодному выделению соответствующих средств из республиканского бюджета Республики Узбекистан на расходы, связанные с вручением и изготовлением нагрудного знака «Фаол тадбиркор», а также изданием книги «Передовые предприниматели года», по обоснованным расчетам Торгово-промышленной палаты.
6. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана организовать работу по широкому освещению мероприятий, посвященных награждению нагрудным знаком «Фаол тадбиркор», в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Умурзакова С.У.
19 августа 2022 года.
от 19 августа 2022 года № ПП–356
о нагрудном знаке «Фаол тадбиркор»
1. Настоящее Положение определяет порядок награждения нагрудным знаком «Фаол тадбиркор» (далее – нагрудный знак).
2. Нагрудным знаком награждаются предприниматели, являющиеся для всех образцом в развитии предпринимательства в стране, создании рабочих мест, внедрении инноваций, своевременной оплате налогов, экспорте продукции и услуг, подготовке передовых специалистов, а также успеха в бизнесе и социальной активности.
Нагрудным знаком также могут награждаться лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
Глава 2. Представление и рассмотрение документов
для награждения нагрудным знаком
3. Территориальные управления Торгово-промышленной палаты по согласованию с органами исполнительной власти на местах ежегодно до 10 июля представляют в Торгово-промышленную палату (далее – Палата) предложения по кандидатам для награждения нагрудным знаком.
4. К предложениям по награждению нагрудным знаком прилагаются следующие документы о кандидате:
объективка кандидата;
копия документа, удостоверяющего личность кандидата (паспорт гражданина или ID-карта);
характеристика, отражающая деятельность кандидата за последние три года в сфере развития предпринимательства.
5. Для рассмотрения предложений о награждении нагрудным знаком председателем Палаты создается комиссия в составе 7 человек (далее – Комиссия).
6. Состав Комиссии и Положение о Комиссии утверждаются председателем Палаты.
7. Результаты рассмотрения кандидатов на награждение нагрудным знаком оформляются протоколом Комиссии до 25 июля ежегодно.
8. Список кандидатов и краткая характеристика проведенных ими работ утверждаются соответствующим приложением к протоколу Комиссии, на основании которого подготавливается представление.
9. Представление за подписью председателя Палаты ежегодно до 1 августа вносится в Комиссию по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан.
Глава 3. Порядок награждения нагрудным знаком
10. Награждение нагрудным знаком осуществляется решением Президента Республики Узбекистан.
11. Нагрудный знак вручается ежегодно накануне 20 августа – Дня предпринимателей Президентом Республики Узбекистан или от его имени председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями министерств, ведомств и республиканских органов общественных объединений, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, а также иными уполномоченными на то лицами в торжественной обстановке.
12. Одно лицо награждается нагрудным знаком один раз.
13. Нагрудный знак носится на левой стороне груди после государственных наград.
Глава 4. Заключительные положения
14. Палата несет непосредственную ответственность за объективное рассмотрение документов кандидатов, рекомендованных на нагрудный знак, в соответствии с настоящим Положением.
15. Лица, виновные в нарушении требований настоящего Положения, несут ответственность в порядке, установленном актами законодательства.
нагрудного знака «Фаол тадбиркор»
Нагрудный знак «Фаол тадбиркор» изготавливается из сплава меди, покрытого золотом толщиной 0,25 микрона, и имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
Середина нагрудного знака представляет собой круг диаметром 25 миллиметров, окаймленный выпуклым ободком. В центре круга представлены знаки-печати, которые отображены в образцах продукции, изготовленных и выставленных на продажу древними мастерами-ремесленниками и обнаруженных на территории Узбекистана. Такие знаки-печати издревле являлись символами предпринимателей, живших на территории нашей страны.
В центре нагрудного знака вокруг знаков-печатей золотистым цветом изображены руки предпринимателя, поддерживающие эти печати.
В верхней части нагрудного знака по окружности выполнена надпись «FAOL TADBIRKOR». Высота букв – 2,2 миллиметра.
В нижней части нагрудного знака по окружности изображены 14 пятиконечных звезд.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с колодкой в форме прямоугольника. Высота колодки – 19 миллиметров, ширина – 25 миллиметров.
Колодка обтянута шелковой лентой синего и голубого цвета равного размера, ширина которой составляет 21 миллиметр.