Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning huquq va erkinliklarini ro‘yobga chiqarish, ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, ularni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini yanada takomillashtirish, shuningdek, yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha keng jamoatchilik bilan o‘tkazilgan muhokama natijalari ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. 2021 yil 15 avgustdan boshlab yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlashning quyidagi tartibi o‘rnatilsin:
o‘zlariga biriktirilgan turar joyga ega bo‘lmagan va turar joyga muhtojlar sifatida hisobda turgan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga ular 18 yoshga to‘lgan yilda ko‘p kvartirali uy-joylardan umumiy maydoni 25 kvadrat metrdan kam bo‘lmagan 1 xonali, voyaga yetgan yetim bolalar o‘rtasida nikoh tuzilgan hollarda, 50 kvadrat metrdan kam bo‘lmagan 2 xonali kvartiralar ajratiladi. Bunda, mazkur toifaga kiruvchi nogironligi bo‘lgan bolalarga kvartiralar ko‘p qavatli uylarning uchinchi qavatigacha ajratiladi;
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uchun kvartiralar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan ko‘chmas mulkning birlamchi bozoridagi shahar va tumanlarda qurilgan ko‘p kvartirali uy-joylardan xarid qilinadi;
tegishli tuman (shahar)da ko‘chmas mulk birlamchi bozorida mazkur bandda nazarda tutilgan mezonlarga mos keladigan kvartiralar mavjud bo‘lmaganda, hududiy “Xalqparvar” komissiyalari xulosasiga asosan kvartiralar ko‘chmas mulkning ikkilamchi bozoridan tegishli mezonlarga muvofiq holda xarid qilinadi;
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joylar bilan ta’minlash “onlayn-navbat” tizimi asosida amalga oshiriladi, bunda mazkur navbatga o‘zgartirish kiritilishiga hamda navbatidan oldin keyingi navbatdagi bolalarga uy-joy ajratilishiga yo‘l qo‘yilmaydi;
Xalq ta’limi vazirligi yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning uy-joy bilan ta’minlanishi holati haqidagi har oyda yangilanadigan ma’lumotlarni o‘zining rasmiy veb-saytida joylashtirib boradi.
a) yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga uy-joylar mulkka egalik qilish huquqi asosida, biroq ular 30 yoshga to‘lgunga qadar uy-joyni sotish, hadya qilish yoki garovga qo‘yish yoxud ijaraga berish hamda uy-joyda o‘zi va oila a’zolari (eri yoki xotini, farzandlari)dan tashqari boshqa fuqarolarni doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish huquqisiz ajratiladi.
Bunda, yetim bola yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolaning asoslantirilgan murojaati asosida mahalliy hokimliklar tomonidan uy-joyning umumiy maydonini kengaytirish va mazkur bandda nazarda tutilgan talablarni saqlab qolish sharti bilan sotishga ruxsat beriladi;
b) yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlash jarayonida quyidagilar taqiqlanadi:
bitta ko‘p kvartirali uy-joyning har bir kirish yo‘lagidagi kvartiralarda bir nafardan ortiq yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni joylashtirish;
ikki va undan ortiq yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uchun ko‘p kvartirali uy-joydan bitta kvartira ajratish (ular o‘rtasida nikoh tuzilgan hollar mustasno);
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uchun alohida ko‘p qavatli uy-joylar qurish va bu yerda ularning barchasini joylashtirish;
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uchun yotoqxonalardan uy-joylar ajratish (xarid qilish);
v) yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar kollej, akademik litsey, texnikum va oliy ta’lim muassasalarida o‘qiyotgan davrida mahalliy hokimliklar tomonidan ajratilgan uy-joylarda kommunal xizmatlarning me’yoriy ko‘rsatkichlari bo‘yicha foydalanilgan kommunal xizmatlar uchun to‘lovlarning ellik foizi tegishli tuman va shahar mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha manbalari hisobidan kompensatsiya qilinadi.
Bunda, mahalliy hokimliklar tomonidan ajratilgan uy-joylarda foydalaniladigan kommunal xizmatlarning me’yoriy ko‘rsatkichlari tegishli tuman va shahar hokimliklari tomonidan belgilanadi.
Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joylar bilan ta’minlashni tashkil etish, uy-joylarning adolatli taqsimlanishi va o‘z vaqtida ajratilishini nazorat qilish bo‘yicha Respublika komissiyasining (keyingi o‘rinlarda – Respublika komissiyasi) tarkibi 1-ilovaga muvofiq;
2021 yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uchun uy-joy xarid qilishning maqsadli parametrlari 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Uy-joylarga muhtoj yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga uy-joy xarid qilish va qurish uchun:
2021 yilda talab etiladigan mablag‘larning 50 foizi O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjeti, qolgan qismi Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha manbalari va boshqa mablag‘lar hisobidan ajratiladi;
2022 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida Moliya vazirligi uchun ajratilgan mablag‘lar tarkibida alohida satrda mablag‘lar rejalashtirilib, keyinchalik haqiqiy talabdan kelib chiqqan holda Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlariga qayta taqsimlash orqali yo‘naltiriladi.
Bunda, ta’mirlash va jihozlash bilan bog‘liq xarajatlar tegishli tuman (shahar) mahalliy byudjetining qo‘shimcha manbalari hisobidan qoplanadi.
5. Respublika komissiyasi (A.Aripov) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari 2021 yil 1 dekabrga qadar mazkur qaror doirasida uy-joyga muhtoj 757 nafar yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlash choralarini ko‘rsin.
6. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Xalq ta’limi vazirligi bilan birgalikda:
o‘n kun muddatda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga uy-joylarni xarid qilish bilan bog‘liq xarajatlar uchun mablag‘ ajratish to‘g‘risidagi takliflarning Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga kiritilishini;
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga ajratilgan uy-joylar yashash uchun barcha zarur sharoitlarga ega bo‘lgan (ta’mirlangan va jihozlangan) holda topshirilishini ta’minlasin.
7. Hisob palatasi (B.Turabov) va Bosh prokuratura (N.Yo‘ldoshev) yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlash uchun ajratiladigan mablag‘larning shakllanishi va maqsadli sarflanishi ustidan nazorat o‘rnatsin.
8. Xalq ta’limi vazirligi (Sh.Shermatov) va Milliy gvardiya (R.Djurayev):
bir oy muddatda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlashning “onlayn-navbat” tizimini amaliyotga joriy etsin;
uy-joyga muhtoj yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar ro‘yxatining “onlayn-navbat” tizimiga kiritilishini va doimiy yangilanishini ta’minlasin;
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) bilan birgalikda 2022 yil 1 sentyabrdan boshlab yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning uy-joyga muhtojligini “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali aniqlanishini yo‘lga qo‘ysin.
9. Vazirlar Mahkamasi ikki hafta muddatda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlasin.
10. Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning ta’lim olishini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar davlat tasarrufidagi maktabgacha ta’lim tashkilotlari va maktablarga navbatga qo‘yilmagan holda joylashtiriladi;
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga ular texnikum, kollej, akademik litsey yoki oliy ta’lim muassasasida o‘qiyotgan davrida har o‘quv yilida bir marotaba o‘quv, ilmiy va badiiy adabiyotlar (kitoblar) xarid qilish xarajatlari uchun Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari miqdorida subsidiyalar ajratiladi;
vazirlik va idoralar Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan grafikka asosan bir yilda kamida bir marotaba barcha “Mehribonlik” uylari, Bolalar shaharchalari va oilaviy bolalar uylari, shuningdek “SOS – O‘zbekiston bolalar mahallalari” uyushmasining bolalar mahallalarida (keyingi o‘rinlarda – o‘quv-tarbiya muassasalari) taqdimotlar o‘tkazadi. Bunda, mazkur taqdimotlar o‘tkazish metodikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadi;
o‘quv-tarbiya muassasalari tarbiyalanuvchilarining nodavlat ta’lim tashkilotlarining xorijiy tillar, oliy ta’lim muassasasiga o‘qishga kirish uchun imtihon topshiriladigan 2 ta fan, oshpazlik, qandolatchilik, sartaroshlik, kompyuter savodxonligi va o‘zlarining qiziqishlaridan kelib chiqqan holda boshqa mos yo‘nalishlar bo‘yicha kurslarida o‘qish xarajatlari Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan bir yilda bazaviy hisoblash miqdorining yigirma baravarigacha miqdorda kompensatsiya qilinadi;
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar o‘qishni davlat oliy ta’lim muassasalarida davom ettirganda ularga Talabalarni rag‘batlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan stipendiya to‘lovlari 50 foizga oshirilgan holda to‘lanadi.
11. Belgilansinki, oliy ta’lim muassasalariga abituriyentlarni qabul qilishning umumiy sonidan “Mehribonlik” uyi va Bolalar shaharchasining bitiruvchilari bo‘lgan chin yetimlar uchun qo‘shimcha ravishda bir foizgacha davlat granti asosidagi qabul kvotalari 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab SOS – bolalar mahallalari va oilaviy bolalar uylari bitiruvchilari, shuningdek, vasiylikka, homiylikka yoki oilaga tarbiyaga olingan (patronat) yetim bolalar (yigirma besh yoshga to‘lmagan) uchun ham tatbiq qilinadi, bunda ushbu qo‘shimcha kvotalarning oliy ta’lim muassasalari bo‘yicha taqsimoti Xalq ta’limi vazirligi va Milliy gvardiya tomonidan belgilanadi.
O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi (A.Aripov) 2021/2022 o‘quv yilida SOS – bolalar mahallalari va oilaviy bolalar uylari bitiruvchilariga, shuningdek, yigirma besh yoshgacha bo‘lgan vasiylikka, homiylikka yoki oilaga tarbiyaga olingan (patronat) yetim bolalarga ushbu bandda nazarda tutilgan qo‘shimcha kvotalardan foydalanish imkoniyatini ta’minlasin.
12. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi (A.Toshkulov) Moliya vazirligi (T.Ishmetov) bilan birgalikda bir oy muddatda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning o‘quv, ilmiy va badiiy adabiyotlar (kitoblar)ni xarid qilish xarajatlarini qoplab berish tartibini tasdiqlasin.
13. Xalq ta’limi vazirligi (Sh.Shermatov) va Moliya vazirligi (T.Ishmetov) bir oy muddatda o‘quv-tarbiya muassasalari tarbiyalanuvchilarining nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida o‘qish xarajatlarini kompensatsiya qilish tartibini tasdiqlasin.
14. 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab o‘quv-tarbiya muassasalarini tamomlagan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni ishga joylashtirish va ularning bandligini ta’minlashning quyidagi tartibi joriy etilsin:
a) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan:
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi shakllantirgan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar ro‘yxati asosida ularning yirik ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish korxonalarida har yili amaliyot o‘tashi tashkil etiladi;
texnikum, kollej yoki oliy ta’lim muassasasiga o‘qishga kirmagan hamda kasb egallash istagidagi yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning o‘z tizimidagi “Ishga marhamat” monomarkazlari, kasb-hunarga o‘qitish markazlari va maskanlarida kasb-hunarga o‘qitilishi yo‘lga qo‘yiladi;
Yoshlar ishlari agentligi bilan birgalikda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning bandligi bo‘yicha doimiy monitoring amalga oshiriladi;
b) “Har bir oila – tadbirkor” dasturida belgilangan mablag‘lar va tartiblar doirasida yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga ularning biznes loyihalarida ko‘zda tutilgan maqsadlarga kreditlar navbatga qo‘yilmagan holda ajratiladi;
v) o‘quv-tarbiya muassasalari Yoshlar ishlari agentligi tomonidan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning turmushini yaxshilash, kasb-hunar va biznes bilan shug‘ullanish orqali daromad topish hamda ularga bunday faoliyatni yo‘lga qo‘yishning amaliy jihatlarini o‘rgatishga qaratilgan “kouching” video materiallar, motivatsion roliklar va darsliklar to‘plamlari bilan o‘quv-tarbiya muassasalari Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan ta’minlanadi.
15. Belgilansinki, yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni, ularni farzandlikka, vasiylikka (homiylikka, patronatga) olayotgan va tarbiya qilayotgan oilalarni moddiy, huquqiy va psixologik-pedagogik qo‘llab-quvvatlash maqsadida:
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar ota-onalarining yaqin qarindoshlariga ushbu bolalarni navbatsiz farzandlikka yoki oilaga tarbiyaga (patronatga) olish huquqi beriladi;
2021 yil 1 sentyabrdan keyin Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, xalq deputatlari tuman va shahar Kengashlarining tashabbusi bilan, yetim bolalar va ota-onasi qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni vasiylikka va homiylikka olgan “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida ro‘yxatga olingan oilalarga ushbu bolalar 18 yoshga to‘lguniga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha manbalari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining besh baravari miqdorida moddiy yordam puli to‘lash amaliyoti joriy etiladi;
2021 yil 1 sentyabrdan keyin nogironligi bo‘lgan bolalarni vasiylikka (homiylikka, patronatga) olgan oilalarga Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan to‘lanadigan to‘lovlar bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravari miqdorigacha yetkaziladi;
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan ro‘yxat asosida og‘ir kasallikka chalingan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning respublikada yo‘lga qo‘yilmagan jarrohlik amaliyotlari bo‘yicha xorijiy davlatlardagi jarrohlik operatsiyalari bilan bog‘liq xarajatlar Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasi hisobidan to‘liq miqdorda kompensatsiya qilinadi;
“Mehribonlik” uylari va Bolalar shaharchalariga 2 ta psixolog shtat birligi ajratiladi;
yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar hamda ularni farzandlikka yoki vasiylikka (homiylikka, patronatga) olgan fuqarolarga Qoraqalpog‘iston Respublikasi Adliya vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar adliya boshqarmalari huzuridagi Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari tomonidan bepul yuridik xizmat ko‘rsatiladi.
16. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) ikki oy muddatda:
a) yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar tomonidan to‘lanadigan davlat bojlari va mahalliy yig‘imlarga kamaytiruvchi koeffitsiyentlarni belgilash yuzasidan takliflarni;
b) quyidagilarni nazarda tutuvchi qonun loyihalarini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin:
boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini oluvchi bolalar akademik litsey va oliy ta’lim muassasalariga kirganda, ularning mazkur pensiyani olish huquqini akademik litsey va oliy ta’lim muassasalarida o‘qishning butun davri davomida, biroq 23 yoshga to‘lgunga qadar saqlab qolish;
o‘quv-tarbiya muassasalariga yoki yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga moddiy yordam berish uchun tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan xayriya yordami tarzida yo‘naltiriladigan mablag‘lar summasiga foyda solig‘ini hisoblashda chegiriladigan xarajatlar sifatida qaralishini belgilashni;
mazkur qarordan kelib chiqib, “2021 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi qonunga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishni.
17. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga mazkur qarorning mazmun-mohiyatini keng yoritish tavsiya etilsin.
18. Xalq ta’limi vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
19. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Milliy gvardiya qo‘mondoni R.M.Djurayev, xalq ta’limi vaziri Sh.H.Shermatov hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari B.A.Musayev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining o‘rinbosari D.M.Kenjayev zimmasiga yuklansin.

О мерах по внедрению новой системы государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
В целях реализации прав и свобод, усиления социальной защиты и дальнейшего совершенствования механизмов государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также обеспечения исполнения результатов обсуждений, проведенных с широкой общественностью по вопросам государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей:
1. Установить начиная с 15 августа 2021 года следующий порядок обеспечения жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей:
детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, не имеющим закрепленного жилья, состоящим на учете в качестве нуждающихся в жилье, в год достижения ими возраста 18 лет выделяются 1-комнатные квартиры в многоквартирных жилых домах общей площадью не менее 25 квадратных метров, в случае заключения брака между совершеннолетними детьми-сиротами – 2-комнатные квартиры, площадью не менее 50 квадратных метров. При этом детям с инвалидностью, отнесенным к данной категории, квартиры выделяются до третьего этажа многоэтажных жилых домов;
квартиры для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, приобретаются Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента на первичном рынке недвижимости в многоквартирных жилых домах, построенных в городах и районах;
в случае отсутствия на первичном рынке недвижимости в соответствующих районах (городах) квартир, соответствующих критериям, предусмотренным настоящим пунктом, квартиры приобретаются на вторичном рынке недвижимости по соответствующим критериям на основании заключения территориальных комиссий «Халкпарвар»;
обеспечение жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, осуществляется на основе системы «онлайн-очередь»,
при этом не допускается внесение изменений в данную очередь и внеочередное выделение жилья детям в обход действующей очереди;
Министерство народного образования ежемесячно размещает на своем официальном веб-сайте обновленную информацию о ходе обеспечения жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
а) жилье выделяется детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, на основе права собственности, но без права продажи, дарения, залога, передачи в аренду или регистрации по месту постоянного проживания в данном жилье других граждан, за исключением себя самого и членов своей семьи (супруга или супруги, детей), до достижения ими возраста 30 лет.
При этом на основе обоснованного обращения детей-сирот или детей, оставшихся без попечения родителей, местные хокимияты предоставляют разрешение на продажу с условием расширения общей площади жилья и сохранения требований, предусмотренных настоящим пунктом;
б) в процессе обеспечения жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, запрещается:
размещение в одном подъезде многоквартирного жилого дома квартир более одного ребенка из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
выделение двум и более детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, одной квартиры в многоквартирном жилом доме (за исключением случаев заключения между ними брака);
строительство для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, отдельных многоэтажных жилых домов и размещение их всех в этом доме;
выделение (приобретение) жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в общежитиях;
в) в период обучения детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в колледжах, академических лицеях, техникумах
и высших образовательных учреждениях, пятьдесят процентов платежей за коммунальные услуги, оказанные по жилым помещениям, выделенным им местными хокимиятами, компенсируются за счет дополнительных источников местных бюджетов соответствующих районов и городов в соответствии с нормативными показателями оказания коммунальных услуг.
При этом нормативные показатели коммунальных услуг, оказываемых по жилым помещениям, выделенным местными хокимиятами, определяются хокимиятами соответствующих районов и городов.
Состав Республиканской комиссии по организации обеспечения жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, контролю за справедливым распределением и своевременным выделением жилья (далее – Республиканская комиссия) согласно приложению № 1;
Целевые параметры приобретения жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте в 2021 году согласно приложению № 2.
4. Для приобретения и строительства жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилье:
а) 50 процентов средств, необходимых в 2021 году, выделяются за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, оставшаяся часть – дополнительных и иных источников бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента;
б) начиная с 2022 года в структуре средств, отведенных Министерству финансов в параметрах государственного бюджета, отдельной строкой указываются запланированные средства, в последующем – направляются путем перераспределения в бюджет Республики Каракалпакстан, местные бюджеты областей и города Ташкента исходя из фактической потребности.
При этом расходы, связанные с ремонтом и оснащением, возмещаются за счет дополнительных источников местных бюджетов соответствующих районов (городов).
5. Республиканской комиссии (Арипов А.), Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента до 1 декабря 2021 года в рамках настоящего постановления принять конкретные меры по обеспечению жильем 757 детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилье.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством народного образования обеспечить:
внесение в десятидневный срок предложений о выделении средств на расходы, связанные с приобретением жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, Кенгаши народных депутатов областей и города Ташкента;
передачу жилья, выделенного детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, с созданием в нем всех условий (ремонтом и оснащением), необходимых для проживания.
7. Счетной палате (Турабов Б.) и Генеральной прокуратуре (Йулдошев Н.) установить контроль за формированием и целевым использованием средств, выделяемых на обеспечение жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
8. Министерству народного образования (Шерматов Ш.) и Национальной гвардии (Джураев Р.):
в месячный срок внедрить в практику систему обеспечения жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, – «онлайн-очередь»;
обеспечить внесение списков нуждающихся в жилье детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в систему «онлайн-очередь», а также постоянное обновление данной системы;
совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) начиная с 1 сентября 2022 года наладить определение потребности в жилье детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты».
9. Кабинету Министров в двухнедельный срок утвердить Положение о порядке обеспечения жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
10. В целях поддержки получения образования детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 сентября 2021 года:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, устраиваются в государственные дошкольные образовательные организации и школы без постановки в очередь;
детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, в период их обучения в техникуме, колледже, академическом лицее или высшем образовательном учреждении выделяются субсидии на расходы по приобретению учебной, научной и художественной литературы (книг) один раз в каждом учебном году в пятикратном размере базовой расчетной величины за счет средств государственного бюджета;
министерства и ведомства на основе графика, утвержденного Кабинетом Министров, проводят презентации во всех домах «Мехрибонлик», детских городках, семейных детских домах и детских деревнях Ассоциации «SOS – Детские деревни Узбекистана» (далее –учебно-воспитательные учреждения) не реже одного раза в год. При этом методика проведения данных презентаций определяется Министерством народного образования;
расходы воспитанников учебно-воспитательных учреждений на изучение иностранных языков в негосударственных образовательных организациях, подготовку по двум предметам, по которым сдаются экзамены для поступления в высшие образовательные учреждения, обучение на курсах по освоению кулинарного, кондитерского искусства, парикмахерского дела, компьютерной грамотности, иным направлениям, соответствующим их интересам, компенсируются в двадцатикратном размере базовой расчетной величины в год за счет средств государственного бюджета;
в случае продолжения обучения в государственных высших образовательных учреждениях детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, выплачивается стипендия в размере, повышенном на 50 процентов, за счет средств Фонда поощрения студентов.
11. Определить, что с 2021/2022 учебного года на выпускников «SOS – детские деревни», семейных детских домов, детей-сирот (не достигших двадцати пяти лет), взятых в опеку, на попечительство либо принятых на воспитание в семью (патронат), также распространяется дополнительная квота приема на основе государственного гранта до одного процента общего количества абитуриентов высших образовательных учреждений, установленная для выпускников домов «Мехрибонлик» и детских городков из числа круглых сирот, при этом распределение указанной дополнительной квоты в разрезе высших образовательных учреждений осуществляется Министерством народного образования и Национальной гвардией.
Государственной комиссии по приему на учебу в образовательные учреждения Республики Узбекистан (Арипов А.) обеспечить в 2021/2022 учебном году доступ к дополнительной квоте, предусмотренной настоящим пунктом, выпускников «SOS – детские деревни» и семейных детских домов, а также детей-сирот в возрасте
до двадцати пяти лет, взятых в опеку, на попечительство либо принятых на воспитание в семью (патронат).
12. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) и Министерству финансов (Ишметов Т.) в месячный срок утвердить Порядок возмещения расходов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на приобретение учебной, научной и художественной литературы (книг).
13. Министерству народного образования (Шерматов Ш.) и Министерству финансов (Ишметов Т.) в месячный срок утвердить Порядок компенсации расходов воспитанников учебно-воспитательных учреждений на обучение на учебных курсах негосударственных образовательных организаций.
14. Внедрить начиная с 1 сентября 2021 года следующий порядок трудоустройства и обеспечения занятости детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, окончивших учебно-воспитательные учреждения:
а) Министерством занятости и трудовых отношений:
организовывается ежегодное прохождение практики детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на крупных производственных предприятиях и предприятиях сферы услуг на основе списка, составленного Министерством высшего и среднего специального образования;
налаживается обучение профессиям детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не поступивших на учебу в техникумы, колледжи или высшие образовательные учреждения, изъявивших желание освоить профессию, в моноцентрах «Ишга мархамат», центрах и пунктах профессионального обучения своей системы;
совместно с Агентством по делам молодежи осуществляется непрерывный мониторинг занятости детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
б) детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, выделяются кредиты на цели, предусмотренные в их бизнес-проектах, в рамках средств и процедур, определенных в программе «Каждая семья – предприниматель», без постановки в очередь;
в) учебно-воспитательные учреждения обеспечиваются Агентством по делам молодежи «коучинг» видеоматериалами, мотивационными роликами и комплектами учебников, направленными на обучение детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, путем улучшения своей жизни и получения дохода посредством овладения профессией и занятия бизнесом, а также практическим аспектам налаживания данной деятельности за счет средств Фонда по поддержке государственной молодежной политики.
15. Установить, что в целях материальной, правовой и психолого-педагогической поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также семей, изъявивших желание усыновить (удочерить), принять на воспитание, взять в опеку (попечительство, патронат) и воспитывающих данных детей:
близким родственникам родителей детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, предоставляется право на усыновление (удочерение) или принятие на воспитание в семью (патронат) вне очереди;
после 1 сентября 2021 года по инициативе Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, Кенгашей народных депутатов районов и городов внедряется практика выплаты семьям, зарегистрированным в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», взявшим в опеку и на попечительство детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, материальной помощи в пятикратном размере базовой расчетной величины до достижения данным ребенком возраста 18 лет за счет дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента;
после 1 сентября 2021 года выплаты за счет средств государственного бюджета семьям, взявшим в опеку (попечительство, патронат) детей с инвалидностью, доводятся до десятикратного размера базовой расчетной величины;
расходы детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, страдающих тяжелыми заболеваниями, связанными с хирургическими операциями в зарубежных государствах, компенсируются в полном объеме за счет средств Фонда по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями при Министерстве здравоохранения, на основе списка по не налаженной в республике хирургической практике, утвержденного Министерством здравоохранения;
домам «Мехрибонлик» и детским городкам выделяются по 2 штатные единицы психолога;
Центрами по оказанию юридических услуг при Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, управлениях юстиции областей и города Ташкента оказываются бесплатные юридические услуги детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, а также гражданам, усыновившим (удочерившим) или взявшим в опеку (попечительство, патронат).
16. Министерству финансов (Ишметов Т.) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
а) предложения по установлению понижающих коэффициентов на государственные пошлины и местные сборы, взимаемые с детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
б) проекты законов, предусматривающие:
сохранение за детьми права на получение пенсии по случаю потери кормильца при поступлении ими в академические лицеи и высшие образовательные учреждения на весь период их обучения в академических лицеях и высших образовательных учреждениях, но до достижения ими 23 лет;
определение в качестве вычитаемых расходов суммы средств, направляемой субъектами предпринимательства на оказание материальной помощи учебно-воспитательным учреждениям или детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, в форме благотворительной помощи, при исчислении налога на прибыль;
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год» исходя из настоящего постановления.
17. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать суть и значение настоящего постановления.
18. Министерству народного образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
19. Возложить на командующего Национальной гвардией Джураева Р.М., министра народного образования Шерматова Ш.Х., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.