Bola tarbiyalayotgan oilalarni qo‘llab-quvvatlash tizimining samaradorligini oshirish, ijtimoiy himoya va ko‘makka muhtoj oilalar moddiy ta’minotini kuchaytirish, ehtiyojmand oilalarni aniqlashda umume’tirof etilgan xalqaro standartlarni va avtomatlashgan shaffof elektron baholash mexanizmlarini joriy etish orqali nafaqalarni to‘lash tizimini bolalar salohiyatini rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirishga qaratish maqsadida:
1. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab:
a) 14 yoshgacha bolalari bo‘lgan oilalarga nafaqa hamda bola 2 yoshga to‘lguniga qadar uni parvarish qilish nafaqasi o‘rniga kam ta’minlangan oilalarga bolalar nafaqasi (keyingi o‘rinlarda – bolalar nafaqasi) joriy etiladi. Bunda, bolalar nafaqasini tayinlashda:
inobatga olinadigan bolalar yoshi 14 yoshdan 18 yoshgacha oshiriladi;
to‘lov muddati 6 oydan 12 oygacha oshiriladi;
uning miqdorini oiladagi bolalar sonidan kelib chiqib belgilash tartibi qo‘llaniladi;
b) yakka-yolg‘iz bo‘lgan fuqarolarga, farzandi bo‘lmagan yoki barcha farzandlari 18 yoshdan katta bo‘lgan kam ta’minlangan oilalarga moddiy yordam tayinlanadi.
2. 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab bolalar nafaqasi va kam ta’minlangan oilalarga moddiy yordam to‘lovlarining quyidagi miqdorlari belgilansin:
a) bolalar nafaqasining har oylik miqdori:
250 000 so‘m – 3 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bitta farzandi uchun, 325 000 so‘m – yoshi 3 yoshgacha bo‘lgan bitta kichik farzandi uchun;
150 000 so‘m – oilaning ikkinchi farzandi uchun qo‘shimcha;
100 000 so‘mdan – oilaning uchinchi va undan keyingi har bir farzandi uchun;
b) kam ta’minlangan oilalar uchun moddiy yordamning oylik miqdori – 380 000 so‘m.
Bunda, 2021 yil 1 sentyabrga qadar tayinlangan 14 yoshgacha bolalari bo‘lgan oilalarga nafaqa, bola 2 yoshga to‘lguniga qadar uni parvarish qilish nafaqasi hamda kam ta’minlangan oilalarga moddiy yordamni to‘lash muddatlari tugaguniga qadar, mazkur turdagi nafaqalar va moddiy yordamning amaldagi miqdorlari hamda ularni to‘lash muddatlari saqlab qolinadi.
3. Moliya vazirligi 2021 yil yakuniga qadar bolalar nafaqasi va moddiy yordam oluvchi kam ta’minlangan oilalar sonining o‘rtacha 20 foizga oshishini hisobga olgan holda 2021 yilda ushbu chora-tadbirlarni moliyalashtirishga byudjetdan qo‘shimcha mablag‘ ajratsin hamda Davlat byudjetining 2022 yildagi parametrlarini shakllantirishda mazkur Farmonning amalga oshirilishi bilan bog‘liq xarajatlarni nazarda tutsin.
4. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2021 yil 1 октяbрдaн boshlab, “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali kam ta’minlangan deb e’tirof etilgan oilalar va shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar manfaatdor vazirlik va idoralarga “Elektron hukumat” tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali taqdim etiladi.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Sh.Sadikov) bilan birgalikda “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi ma’lumotlar bazasidagi kam ta’minlangan deb e’tirof etilgan oilalar va shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar vazirlik va idoralarga “Elektron hukumat” tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali taqdim etilishi hamda axborot almashinuvining samarali ishlashini ta’minlasin.
5. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (I.Norqulov), Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi (R.Mamatov), Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) bilan birgalikda 2021 yil 20 avgustгa qadar quyidagilarni nazarda tutuvchi Hukumat qarori loyihalarini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin:
kam ta’minlangan bolali oilalarga nafaqani hamda kam ta’minlangan oilalarga moddiy yordamni tayinlash va to‘lash tartibi;
minimal iste’mol xarajatlari qiymatini hisoblash tartibi.
6. Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi ushbu Farmon maqsadi, vazifalari va bundan kutilayotgan natijalarni ommaviy axborot vositalari, Internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlariga 1-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlari 2-ilovaga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
9. Moliya vazirligi bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
10. Mazkur Farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib moliya vaziri T.A.Ishmetov hamda iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari I.I. Norqulov belgilansin.
Farmon ijrosini muhokama qilib borish, mas’ul ijrochi tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga 2021 yil 1 noyabr va 2022 yil 1 aprelga qadar axborot berilsin.

В целях направления системы выплаты пособий на развитие потенциала детей и сокращение бедности путем повышения эффективности системы поддержки семей, воспитывающих детей, усиления материального обеспечения семей, нуждающихся в социальной защите и поддержке, внедрения общепризнанных международных стандартов и автоматизированных прозрачных электронных механизмов оценки при выявлении нуждающихся семей:
1. Ввести порядок, в соответствии с которым начиная с 1 сентября 2021 года:
а) вводится детское пособие малообеспеченным семьям (далее – детское пособие) вместо пособия для семей с детьми до 14 лет и пособия по уходу за ребенком до достижения им двух лет. При этом при назначении детского пособия:
учитываемый возраст детей увеличивается с 14 лет до 18 лет;
срок выплаты увеличивается с 6 месяцев до 12 месяцев;
применяется порядок определения его размера исходя из количества детей в семье;
б) назначается материальная помощь одиноким гражданам, семьям, не имеющим детей, или малообеспеченным семьям, возраст всех детей которых выше 18 лет.
2. Установить с 1 сентября 2021 года следующие размеры детского пособия и выплат материальной помощи малообеспеченным семьям:
а) ежемесячный размер детского пособия:
250 000 сумов – на одного ребенка в возрасте от 3 лет до 18 лет, 325 000 сумов – на одного младшего ребенка в возрасте до 3 лет;
150 000 сумов – дополнительно на второго ребенка семьи;
100 000 сумов – на третьего и каждого следующего ребенка семьи;
б) ежемесячный размер материальной помощи для малообеспеченных семей – 380 000 сумов.
При этом до истечения сроков выплат пособия для семей с детьми до 14 лет, пособия по уходу за ребенком до достижения им двух лет и материальной помощи малообеспеченным семьям, назначенных до 1 сентября 2021 года, сохраняются действующие размеры и сроки выплаты пособий данных видов и материальной помощи.
3. Министерству финансов выделить дополнительные средства из бюджета на финансирование данных мер в 2021 году с учетом увеличения в среднем на 20 процентов количества малообеспеченных семей, получающих детское пособие и материальную помощь до конца 2021 года, а также предусмотреть расходы, связанные с реализацией настоящего Указа, при формировании параметров Государственного бюджета на 2022 год.
4. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 октября 2021 года сведения о семьях и лицах, признанных малообеспеченными посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты», предоставляются заинтересованным министерствам и ведомствам через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство».
Министерству финансов (Ишметов Т.) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Садиков Ш.) обеспечить представление министерствам и ведомствам через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство» сведений о семьях и лицах, признанных малообеспеченными в базе данных информационной системы «Единый реестр социальной защиты», а также эффективное осуществление обмена информацией.
5. Министерству финансов (Ишметов Т.) совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности (Норкулов И.), Министерством по поддержке махалли и семьи (Маматов Р.), Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) в срок до 20 августа 2021 года внести в Кабинет Министров проекты правительственных решений, предусматривающих порядок:
назначения и выплаты пособия малообеспеченным семьям с детьми, а также материальной помощи малообеспеченным семьям;
расчета стоимости минимальных потребительских расходов.
6. Министерству финансов, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Агентству информации и массовых коммуникаций организовать в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях работу по широкому освещению целей, задач настоящего Указа и ожидаемых от этого результатов.
7. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 1.
8. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
9. Министерству финансов в месячный срок внести в Кабинет Министров предложение об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
10. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А. и первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Норкулова И.И. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Обсуждение хода исполнения Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ответственных организаций-исполнителей возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 ноября 2021 года и до 1 апреля 2022 года.