Davlatimiz rahbarining Imom Buxoriy yodgorlik majmuasi qoshida islom madaniyati, umumbashariy sivilizatsiya rivojiga benazir hissa qo‘shgan buyuk ajdodlarimizning ko‘p qirrali boy merosini o‘rganishga ixtisoslashgan xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tashkil etish tashabbusi mamlakatimiz jamoatchiligi va xalqaro hamjamiyat tomonidan keng qo‘llab-quvvatlandi.
Tez orada mazkur loyihani amalga oshirish bo‘yicha qurilish ishlari boshlab yuborildi. Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 14-aprel kuni Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida mazkur markaz qurilishi bilan tanishdi.
Prezidentimizning shu yil 21-may kuni Saudiya Arabistoniga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi va Islom taraqqiyot banki o‘rtasida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazini tuzish to‘g‘risida Anglashuv memorandumi imzolandi.
Bugungi kunda ilmiy-tadqiqot markazi qurilishi jadal davom etmoqda. Davlatimiz rahbari mazkur markazni zamonaviy qilib bunyod etish bilan birga uni ma’naviy mazmun bilan yanada boyitish, buyuk ajdodlarimiz merosini targ‘ib etishni ilmiy asosda yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Prezidentimizga Samarqand shahrining Dahbed ko‘chasidan Payariq tumanidagi Imom Buxoriy majmuasiga olib boruvchi Nurafshon ko‘chasini obodonlashtirish, yo‘l bo‘yida zamonaviy turar-joylar, savdo va maishiy xizmat inshootlari barpo etish loyihalari bo‘yicha ma’lumot berildi.

По инициативе главы нашего государства при этом комплексе создается международный научно-исследовательский центр Имама Бухари.
Инициатива главы нашего государства по созданию при мемориальном комплексе Имама Бухари международного научно-исследовательского центра, который будет заниматься исследованием богатого и многогранного наследия наших великих предков, внесших колоссальный вклад в развитие исламской культуры и общечеловеческой цивилизации, была широко поддержана общественностью нашей страны и международным сообществом.
Здесь осуществляется широкомасштабная созидательная работа. Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Самаркандскую область 14 апреля 2017 года ознакомился со строительством этого центра.
В ходе визита главы нашего государства в Саудовскую Аравию 21 мая текущего года был подписан Меморандум о взаимопонимании между Республикой Узбекистан и Исламским банком развития о создании международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари.
В настоящее время строительство центра активно продолжается. Глава нашего государства отметил необходимость построить данный центр в соответствии с современными требованиями, обогатить его деятельность духовным содержанием, наладить научно обоснованную работу по пропаганде богатого наследия наших великих предков.
Президенту нашей страны представлена информация о проектах благоустройства улицы Нурафшон, связывающей улицу Дахбед города Самарканда и комплекс Имама Бухари в Пайарыкском районе, строительству вдоль нее современного жилья, объектов торговли и обслуживания.