O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati xabar qildi.
Muloqot avvalida davlatimiz rahbari Vladimir Putinni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti lavozimiga kirishgani bilan yana bir bor samimiy tabrikladi va faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari jadal rivojlanayotgani va izchil mustahkamlanib borayotgani, shuningdek, o‘zaro manfaatli va ko‘p qirrali hamkorlikda erishilgan yuqori natijalar chuqur mamnuniyat bilan alohida qayd etildi.
Muloqot davomida davlat rahbarlari Rossiya Federatsiyasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifiga tayyorgarlik doirasidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar.
Savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida, jumladan, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya faoliyati doirasida avval erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni amalga oshirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida energetika majmui, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika sanoati va boshqa yuqori texnologik tarmoqlarda istiqbolli loyihalarni tayyorlash masalalariga e’tibor qaratildi.
Hududlar darajasida faol muloqotlarni davom ettirish hamda joriy yil kuzida Toshkent shahrida O‘zbekiston va Rossiyaning birinchi hududlararo forumini o‘tkazish bo‘yicha kelishib olindi.
Turizm va madaniyat sohalaridagi almashinuvlarni yanada kengaytirish, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida o‘zaro manfaatli dasturlarni amalga oshirish zarurligi qayd etildi.
Davlat rahbarlari xalqaro siyosatning dolzarb masalalarini ham muhokama qildilar. Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Muloqot so‘nggida O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Prezidentlari turli formatlarda yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 мая провел телефонный разговор с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщил пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
В начале беседы глава нашего государства еще раз искренне поздравил Владимира Путина со вступлением в должность Президента Российской Федерации и пожелал ему больших успехов.
С глубоким удовлетворением были особо отмечены динамичное развитие и последовательное укрепление узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, а также достигнутый прогресс в расширении взаимовыгодного многопланового сотрудничества.
В ходе телефонного разговора главы двух государств обсудили актуальные вопросы повестки дня в контексте подготовки предстоящего государственного визита Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан.
Подчеркнута важность практической реализации ранее достигнутых договоренностей и подписанных соглашений в торгово-экономической и инвестиционной сферах, в том числе в рамках деятельности совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
В этой связи было уделено внимание вопросам подготовки перспективных проектов с участием ведущих российских компаний и банков в энергетическом комплексе, металлургии, машиностроении, электротехнической промышленности и других высокотехнологичных отраслях.
Достигнута договоренность о продолжении интенсивных контактов на уровне регионов и проведении осенью этого года в Ташкенте первого Межрегионального форума Узбекистана и России.
Отмечена необходимость дальнейшего расширения туристического и культурного обменов, реализации взаимовыгодных программ в сфере образования и здравоохранения.
Главы государств рассмотрели также другие актуальные вопросы международной политики. Состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения региональной безопасности и стабильности.
В завершение телефонного разговора Президенты Республики Узбекистан и Российской Федерации подтвердили готовность продолжить тесное взаимодействие в различных форматах.