6-iyul kuni Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida sog‘liqni saqlash tizimini yanada takomillashtirish, sohadagi mavjud muammo va kamchiliklarni bartaraf etish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda hukumat a’zolari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, oliy tibbiyot o‘quv yurtlari rektorlari, respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari direktorlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi, viloyatlar, Toshkent shahri, tuman va shaharlar hokimlari, sog‘liqni saqlash muassasalari rahbarlari ishtirok etdi.
Jamiyatning bebaho boyligi bo‘lgan inson salomatligini mustahkamlash, yurtimizda tibbiy xizmat sifatini oshirish bilan bog‘liq masalalar hamisha davlatimiz rahbarining diqqat markazida bo‘lib kelmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev viloyatlarga safarlari paytida ijtimoiy ahamiyatga molik turli obyektlar qatori qishloq vrachlik punktlari, ko‘p tarmoqli klinikalarda bo‘lib, shifokorlar va bemorlar bilan bevosita muloqot qilib kelayotgani bu borada ko‘plab masalalarni joylarda samarali hal etish imkonini bermoqda.
Ma’lumki, shu yil 5-yanvar va 7-fevral kunlari tibbiyot masalalari yuzasidan bo‘lib o‘tgan majlislarda mazkur tizim faoliyatini tubdan takomillashtirish, yurtdoshlarimizda haqli e’tiroz uyg‘otayotgan dolzarb muammolar va kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berilgan, shu borada amalga oshirilayotgan dasturlar ijrosi atroflicha ko‘rib chiqilgan edi. Yarim yil davomida shu mavzuda uchinchi bor majlis o‘tkazilayotgani albatta bejiz emas.
Nega deganda, yig‘ilishda Prezidentimiz o‘rinli ta’kidlaganidek, sog‘liqni saqlash masalasi har bir odamning kundalik hayotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri daxldor bo‘lib, bu boradagi muammolar aholining salomatligiga, oxir-oqibatda jamiyatimizning ijtimoiy kayfiyatiga, xalqning davlatga, hukumatga bo‘lgan ishonchiga, hech shubhasiz, eng kuchli ta’sir ko‘rsatadigan sohadir.
Shuning uchun ham mana shu o‘ta muhim, hal qiluvchi masalani yechmasdan turib, boshqa soha va tarmoqlarda olib borilayotgan islohotlarning muvaffaqiyati haqida gapirish umuman mumkin emas.
Yig‘ilishda tibbiyot sohasidagi kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida keyingi paytda amalga oshirilayotgan ijobiy o‘zgarishlar e’tirof etildi.
Bu haqda so‘z yuritganda, avvalo, birlamchi tibbiy-sanitariya yordamini takomillashtirishga oid qaror ijrosi doirasida 793 qishloq vrachlik punkti negizida qishloq oilaviy poliklinikalari, 441 tez tibbiy yordam shoxobchalari tashkil etilgani, faoliyati tugatilayotgan 658 qishloq vrachlik punkti binolari xizmat uyi sifatida foydalanish uchun shifokorlarga berilganini qayd etish lozim.
Shu bilan birga, shu yilning o‘zida joylarga yetkazib berilishi kerak bo‘lgan 1 ming 200 “tez yordam” mashinasidan 1-iyulgacha jami 646 dona avtotransport, jumladan, Toshkent shahri bo‘yicha 126 dona “Damas” yetkazib berilgani muhim amaliy qadam hisoblanadi.
Ayni paytda sog‘liqni saqlash sohasida bir qator kamchiliklar ham ko‘zga tashlanayotgani majlisda tanqidiy tahlil asosida ko‘rsatib berildi. Xususan, patronaj ishlari talab darajasida emasligiga urg‘u berildi. Shu munosabat bilan Vazirlar Mahkamasiga patronaj xizmatining mazmun-mohiyati va asosiy vazifalari aniq belgilab qo‘yiladigan alohida Nizom tayyorlash vazifasi topshirildi.
“Biz endi tibbiyot muassasasi, jumladan, patronaj xizmatining faoliyatiga soha amaldorlari emas, balki oddiy odamlar, aholining bevosita o‘zi xolis baho beradigan tizim yaratishimiz kerak”, dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda yana bir dolzarb muammo – mintaqa va hududlarda shifokor kadrlar yetishmovchiligi bilan bog‘liq masala ham muhokama qilinib, vaziyatni ijobiy tomonga o‘zgartirish maqsadida tibbiyot xodimlari uchun zarur sharoitlar yaratish, jumladan, ularni imtiyozli ipoteka kreditlari asosida arzon uy-joylar, iste’mol kreditlari bilan ta’minlash bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish haqida ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda yana bir ustuvor yo‘nalish – respublikamizda sog‘liqni saqlash tizimining xususiy sektorini rivojlantirishning mavjud holati atroflicha muhokama qilindi. Bu borada davlatimiz rahbarining joriy yil 1-aprelda qabul qilingan qaroriga binoan xususiy tibbiyot muassasasalari faoliyatiga cheklovlar bekor qilinib, qator imtiyozlar berilgani, ular uchun barcha turdagi yuqori texnologik operatsiyalarni amalga oshirishga ruxsat etilgani ta’kidlandi. Lekin yaratib berilgan katta imkoniyatlarga qaramasdan, bu borada sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani tanqidiy nuqtai nazardan chuqur tahlil qilindi. Bu masalada, ayniqsa, Sirdaryo, Jizzax, Navoiy, Qashqadaryo viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida jiddiy kamchiliklar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi.
Mahalliy hokimliklar xususiy tibbiyot sohasiga sarmoya jalb qilish masalasiga, yangi muassasa tashkil etmoqchi bo‘lgan tadbirkorlarga yetarli darajada e’tibor bermayotgani bilan bog‘liq kamchiliklar tanqid qilinib, sog‘liqni saqlash tizimida xususiy sektorni rivojlantirish yuzasidan tegishli topshiriq va ko‘rsatmalar berildi. Jumladan, shu borada “Asakabank” qoshida Nodavlat tibbiyot muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasini tashkil etish maqsadga muvofiq, deb topildi va davlatimiz rahbarining ko‘rsatmasiga binoan qo‘shimcha moliyaviy manbalar hisobidan ushbu jamg‘armaga 14 million AQSh dollari miqdorida mablag‘ ajratildi.
Yig‘ilishda sog‘liqni saqlash tizimidagi islohotlarni izchil davom ettirish, ayniqsa, xususiy tibbiyot tarmog‘ini kengaytirish bo‘yicha ishlarning ahvoli uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari hamda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari shaxsan mas’ul ekani va har chorakda Prezidentga hisobot berishi alohida ta’kidlandi.
Ayni vaqtda xorijiy mamlakatlardan yuqori malakali shifokor mutaxassislarni yurtimizga taklif etib, ularning bilim va salohiyatidan samarali foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rish zarurligi haqida topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda olib borilayotgan doimiy monitoring ishlari dori-darmon ta’minoti va narxi masalasida ham hanuzgacha jiddiy muammolar borligini ko‘rsatayotgani aniq misollar asosida qayd etildi. Mutasaddi tashkilotlarga narxlari cheklangan dori vositalari ishlab chiqarish, ularning dorixonalarda doimo mavjud bo‘lishi va retsept asosida berilishini ta’minlash kabi tadbirlar mexanizmini ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Yig‘ilishda tegishli vazirlik va idoralar, kompaniyalar va xo‘jalik birlashmalarining rahbarlari, bir qator viloyat va tumanlar hokimlarining axborotlari tinglandi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 6 июля в Ташкенте состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам дальнейшего совершенствования системы здравоохранения, устранения имеющихся в сфере проблем и недостатков.
В совещании приняли участие члены правительства, руководители соответствующих министерств и ведомств, ректоры высших медицинских учебных заведений, директора республиканских специализированных медицинских центров, председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей, города Ташкента, районов и городов, руководители учреждений здравоохранения.
Вопросы укрепления здоровья человека — бесценного богатства общества, повышения качества медицинских услуг постоянно находятся в центре внимания главы нашего государства. Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездок в регионы наряду с различными объектами социальной сферы посещает сельские врачебные пункты, многопрофильные клиники, проводит диалог с врачами и пациентами, что способствует эффективному решению множества вопросов на местах.
Как известно, на состоявшихся 5 января и 7 февраля текущего года совещаниях по вопросам здравоохранения были даны конкретные поручения по коренному совершенствованию сферы, устранению проблем и недостатков, вызывающих справедливое недовольство соотечественников, всесторонне рассмотрено исполнение осуществляемых в сфере программ. Проведение совещания на эту тему уже в третий раз за полгода свидетельствует об огромном внимании, уделяемом этим вопросам.
Как отметил Президент нашей страны на совещании, вопросы здравоохранения непосредственно касаются повседневной жизни каждого человека, поэтому возникновение проблем в этой сфере оказывает сильное влияние на здоровье людей, социальное настроение общества, наконец, на доверие населения к государству и правительству.
В связи с этим, не разрешив этот чрезвычайно важный, имеющий решающее значение вопрос, невозможно говорить о высокой результативности реформ, осуществляемых в других сферах и отраслях.
На совещании отмечены происходящие в последнее время положительные преобразования в устранении недостатков в медицинской сфере.
Говоря об этом, прежде всего следует отметить, что в рамках исполнения постановления по совершенствованию первичной медико-санитарной помощи на базе 793 сельских врачебных пунктов организованы сельские семейные поликлиники, организован 441 пункт скорой медицинской помощи, здания 658 упраздняемых сельских врачебных пунктов переданы врачам как служебное жилье.
Из 1 200 машин «скорой помощи», которые намечено доставить на места в течение текущего года, до 1 июля уже доставлены 646, в том числе по городу Ташкенту — 126 машин «Дамас», что также является важным практическим шагом в этом направлении.
Вместе с тем на совещании в духе критического анализа рассмотрены имеющиеся недостатки в сфере здравоохранения. Указано на неудовлетворительный уровень работы патронажной службы. В связи с этим Кабинету Министров поручено подготовить положение, конкретно определяющее суть и основные задачи деятельности патронажной службы.
Мы должны создать такую систему, в которой не чиновники сферы, а сам народ будет объективно оценивать деятельность медицинских учреждений, в том числе патронажной службы, сказал глава нашего государства.
На совещании обсуждена еще одна актуальная проблема — нехватка медицинских кадров в регионах. С целью изменения ситуации в положительную сторону поручено разработать отдельную программу по созданию необходимых условий для медицинских работников, в частности, обеспечению их доступным жильем на основе льготных ипотечных кредитов и выделении им потребительских кредитов.
Всесторонне рассмотрено текущее состояние развития еще одного приоритетного направления — частного сектора в системе здравоохранения нашей страны. Отмечалось, что в соответствии с постановлением главы нашего государства от 1 апреля текущего года отменены ограничения в деятельности частных медицинских учреждений, им предоставлен ряд льгот, разрешено осуществление всех видов высокотехнологичных операций. Но несмотря на созданные широкие возможности, допускается пассивность в развитии сферы. Критически проанализированы причины этой ситуации, указано на наличие серьезных недостатков в этом вопросе, особенно в Сырдарьинской, Джизакской, Навоийской, Кашкадарьинской областях и Республике Каракалпакстан.
Местные хокимияты подвергнуты критике за недостаточное внимание вопросу привлечения инвестиций в частную медицину, поддержке предпринимателей, желающих организовать частное медицинское учреждение, даны соответствующие поручения и указания по развитию частного сектора в системе здравоохранения. В частности, признана целесообразной организация Фонда развития негосударственных медицинских учреждений при “Асакабанк”, по поручению главы нашего государства из дополнительных финансовых источников этому фонду выделено 14 миллионов долларов США.
На совещании особо отмечалось, что председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, руководители министерств и ведомств несут персональную ответственность за последовательное продолжение реформ в системе здравоохранения и расширение сети частных медицинских учреждений, они будут ежеквартально представлять отчет Президенту.
Поручено принять меры по привлечению высококвалифицированных врачей из-за рубежа, эффективному использованию их знаний и потенциала.
На совещании на основе конкретных примеров и данных постоянного мониторинга указано на имеющиеся до сих пор серьезные проблемы в вопросах лекарственного обеспечения и ценообразования. Соответствующим организациям поручено разработать механизмы по производству лекарств с фиксированными ценами, обеспечению постоянного наличия таких лекарств в аптеках и выдачи их по рецепту.
На совещании заслушана информация руководителей соответствующих министерств и ведомств, компаний и хозяйственных управлений, хокимов ряда областей и районов.