O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-iyul kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari suhbat avvalida Qozog‘iston Prezidentini tug‘ilgan kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
O‘zbekistonda Prezident Nursulton Nazarboyevni jahon miqyosidagi buyuk davlat arbobi va ulkan siyosatchi, mamlakatimizning yaqin do‘sti va ishonchli hamkori sifatida yaxshi bilishi ta’kidlandi.
Bugun davlat va jamiyat qurilishining barcha sohalarida amalga oshirilgan va amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli dastur va loyihalar, raqobatbardosh iqtisodiyot, sanoat va qishloq xo‘jaligi tarmoqlarining diversifikatsiya va modernizatsiya qilish asosida barqaror rivojlanayotgani, infratuzilmaning takomillashtirilayotgani Qozog‘iston rahbariyati tomonidan uzoqni ko‘zlab yuritilayotgan siyosatning samaradorligidan dalolat beradi.
Qozog‘istonning xalqaro nufuzi muttasil ortib bormoqda. Iyun oyida ushbu mamlakatda natijalariga ko‘ra tarixiy ahamiyatga ega Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti bo‘lib o‘tdi. 6-iyul sanasi Poytaxt kuni sifatida nishonlanadigan, rivojlanib borayotgan zamonaviy Ostonada “EKSPO – 2017” xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmasi yuksak darajada o‘tmoqda.
Suhbat chog‘ida davlat rahbarlari joriy yilda oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning muhim jihatlarini muhokama etdilar.
Barcha sohalarda o‘zaro hamkorlik faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ko‘paydi, Toshkent, Ostona va Olmaota shaharlari o‘rtasida poyezd qatnovi yo‘lga qo‘yildi, poytaxtlarimiz o‘rtasida aviaqatnov ko‘paydi, avtobus qatnovini qayta tiklash masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Mamlakatlarimiz hududlari o‘rtasida o‘zaro sheriklik munosabatlari yo‘lga qo‘yilib, izchil rivojlanmoqda.
Tomonlar o‘zlarini qiziqtirgan dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Muloqot so‘ngida O‘zbekiston Prezidenti Qozog‘iston rahbarini yana bir bor samimiy tabriklab, mustahkam salomatlik, baxt-saodat va yangi muvaffaqiyatlar, qardosh Qozog‘iston xalqiga tinchlik va farovonlik tiladi.

6 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
Глава нашего государства в начале беседы тепло поздравил лидера Казахстана с днем рождения.
Было подчеркнуто, что в Узбекистане Президента Нурсултана Назарбаева знают как выдающегося государственного деятеля и авторитетного политика мирового масштаба, близкого друга и надежного партнера нашей страны.
Свидетельством дальновидности и эффективности политики, проводимой руководством Казахстана, являются реализованные и осуществляемые в настоящее время масштабные программы и проекты во всех сферах государственного и общественного строительства, конкурентоспособная экономика, устойчиво развивающаяся на основе диверсификации и модернизации отраслей промышленности и сельского хозяйства, а также совершенствования инфраструктуры.
Неуклонно растет международный авторитет Казахстана. В июне в стране был проведен исторический по своим результатам саммит Шанхайской организации сотрудничества. В современной и динамичной Астане, которая 6 июля отмечает День столицы, на высоком уровне проходит Международная специализированная выставка «ЭКСПО — 2017».
Руководители двух государств обсудили практические аспекты реализации договоренностей, достигнутых в ходе проведенных в этом году встреч на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечена активизация взаимодействия по всей повестке двусторонних отношений. Растут объемы товарооборота, начали курсировать поезда между городом Ташкент и городами Астана и Алматы, увеличилось количество авиарейсов между столицами, прорабатывается вопрос возобновления автобусного сообщения. Налажено и интенсивно развивается партнерство на уровне регионов наших стран.
Стороны также обменялись мнениями по ключевым региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
В заключение Президент Узбекистана, еще раз искренне поздравив главу Казахстана, пожелал ему крепкого здоровья, благополучия и новых успехов, а братскому народу Казахстана – мира и процветания.