Yalpi majlis “O’zbekiston” va “O’zReport” telekanallari, Oliy Majlis Senati rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida jonli efirda uzatildi.
Dastlab senatorlar Toshkent shahar hokimining hududlarni rivojlantirish haqidagi hisobotini eshitdi.
Toshkent shahrini har tomonlama rivojlantirish borasida muayyan ishlar amalga oshirilganligi ta’kidlandi. Joriy yilning to‘qqiz oyi davomida Toshkent shahri bo‘yicha yalpi hududiy mahsulot hajmi 87,8 trillion so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 114,1 foizga o‘sgan. Aholi jon boshiga nisbatan yalpi hududiy mahsulot 31,2 million so‘mdan ortiqni tashkil etgan.
Bektemir, Mirzo Ulug‘bek, Olmazor, Sergeli, Uchtepa, Chilonzor, Yunusobod, Yakkasaroy tumanlaridagi 8 ta kichik sanoat zonasida 1 trillion 237,3 milliard so‘mlik 582 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilib, 239,2 milliard so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarilgan.
Bektemir, Uchtepa, Shayxontohur, Yashnobod, Yangihayot tumanlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan qarorlar doirasida sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalarida umumiy qiymati 6,8 trillion so‘mlik 120 ta investitsiya loyihasi ishga tushirilib, 11 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratilgan.
Jami 911,9 million dollar miqdorida mahsulotlar eksport qilinib, reja 137,2 foizga bajarilgan, eksport geografiyasi 80 ga yaqin mamlakatni qamrab olgan.
Ichki va tashqi bozorlarda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturiga asosan 221 ta loyiha doirasida 2 trillion 946,6 milliard so‘mlik yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilgan va o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 2,5 barobarga oshgan.
Shuningdek, “Raqamli Toshkent” dasturi doirasida geografik axborot-tahlil tizimi – Geoportal joriy qilinib, unga vazirlik va idoralarning 30 dan ortiq axborot tizimlari integratsiya qilingan.
Shahar infratuzilmasi va davlat xizmatlari sifatini ta’minlash bo‘yicha faol jamoatchilik nazoratini olib boruvchi “Xalq nazorati” portali va uning mobil ilovasi ishga tushirilgan. Portal orqali fuqarolardan kelib tushgan 3 mingdan ortiq muammoli masalaning 2 mingdan ziyodi ijobiy hal etilgan.
Toshkent shahrini rivojlantirish bo‘yicha ko‘plab ishlar amalga oshirilishi bilan bir qatorda, ayrim muammolar hamda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar mavjudligi ham qayd etildi. Jumladan:
davlat va jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkalari olib qo‘yilishi munosabati bilan yetkazilgan zararlarni qoplash bo‘yicha 2020 yil va 2021 yilning o‘tgan davri davomida 30 nafar mulkdorga kompensatsiya mablag‘i to‘lab berilmagan;
jamoat transportining o‘zaro bog‘liqligini ta’minlash, ayniqsa, aholi gavjum nuqtalarda yo‘lovchilarning bir transportdan ikkinchi transportga qisqa vaqtda xavfsiz o‘tish imkoniyatini yaratish maqsadida qo‘shimcha ravishda transport-o‘tish bog‘lamalarini tashkil etish zarurati mavjud.
Qayd etilganidek, “Toshshahartransxizmat” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli korxonalar tasarrufidagi avtobuslarning 16,6 foizi (196 tasi) texnik nosozligi bois harakat muntazamligi ta’minlanmayapti, yo‘lovchilarning avtobuslarni kutib turish vaqti ayrim yo‘nalishlarda 25-40 daqiqani tashkil qilmoqda.
Toshkent shahrida oqova suvlarni qabul qilish bo‘yicha mavjud Salar, Bo‘zsuv va Bektemir inshootlarida suv tozalash samaradorligi loyiha bo‘yicha 75 foizni tashkil etadi, biroq bugungi kunda ushbu inshootlar 35,5 – 51,3 foiz quvvat bilan ishlamoqda.
Shaharda qurilish ob’ektlarining keskin ko‘payishi natijasida hosil bo‘layotgan changlarni suv sepib bostirish choralari yetarlicha ko‘rilmayotganligi atmosfera havosiga changlarning me’yordan ortiq chiqarilishiga olib kelmoqda.
Joriy o‘quv yilida Toshkent shahridagi 25 ta umumta’lim maktabi 2,1 koeffitsiyentdan yuqori quvvat bilan faoliyat yuritmoqda, 2026 yilda maktab yoshidagi bolalar soni 496,1 mingga yetishi kutilayotganligi bois yangi maktablar qurishga ehtiyoj ham ortib bormoqda.
Joriy yilning 1 noyabr holatiga ko‘ra jinoyatchilik va huquqbuzarliklar darajasi 2020 yilning mos davriga nisbatan 3 barobarga ortgan.
So‘nggi yillarda axborot texnologiyalarining jadal rivojlanishi bilan birga, firibgarlik jinoyatining yangi turlari ham kelib chiqmoqda. Masalan, joriy yilning o‘tgan davrida Toshkent shahrida axborot texnologiyalari sohasida jami 580 ta jinoyat sodir etilgan bo‘lib, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 13 barobarga oshgan.
Psixotrop hamda kuchli ta’sir etuvchi moddalar, nazorat ostidagi dori-darmonlarning aholi orasida noqonuniy muomalasi keskin avj olib borayotganligi kriminogen vaziyatga jiddiy tahdid solmoqda. Ichki ishlar organlari tomonidan 59 ta dorixonada o‘tkazilgan tadbirlar davomida jami 66 ming donadan ortiq turli xildagi kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalarining noqonuniy sotilishi holatlari aniqlanganligi buning yaqqol tasdig‘idir.
Majlisda senatorlar tomonidan mavjud muammoli masalalarni hal etish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar ko‘rish zarurligi ta’kidlanib, mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlarining axborotlari tinglandi va muhokama etildi.
Muhokama yakunida Toshkent shahrida o‘z yechimini kutib turgan muammoli masalalarni bartaraf etish bo‘yicha Senatning tegishli qarori qabul qilindi.
Shundan so‘ng yalpi majlisda sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining ijro etilishi holati yuzasidan Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosiga yuborilgan parlament so‘rovi natijalari muhokama qilindi.
Ta’kidlanishicha, senatorlar tomonidan sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining ijro etilishi hududlar kesimida o‘rganib chiqilgan.
Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi tomonidan bu borada qator ishlar amalga oshirilgani qayd etildi.
Xususan, joriy yilning o‘tgan davrida jami 18,1 trillion so‘m, shu jumladan, davlat foydasiga 7,5 trillion so‘m amalda undirilib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan umumiy undiruv 2,3 barobarga, davlatga undiruv 2,4 barobarga oshgan.
Joylardagi davlat idoralarining amaliy yordami bilan 16 968 nafar ehtiyojmand qarzdorning 9 751 nafari ish bilan ta’minlanib, 39 nafariga imtiyozli kredit ajratilgan. 366 ta qarzdorlikning to‘lash muddati uzaytirilgan, 6 ta tashkilotga investorlar jalb qilingan.
Shu bilan birga, majburiy ijro sohasida ayrim o‘z yechimini topishi zarur bo‘lgan masalalar ham mavjud ekanligi ta’kidlandi. Jumladan:
sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining ijrosi to‘liq va o‘z vaqtida ta’minlanishi;
jismoniy va yuridik shaxslarga yetkazilgan zararlarni sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlari asosida qoplanishi va ushbu masalani yakuniga yetkazish choralari ko‘rilishi;
aliment qarzdorligi bilan bog‘liq ijro hujjatlarini to‘liq va o‘z vaqtida ijrosi ta’minlab borilishi, shu jumladan, ishsiz aliment to‘lovchilarning bandligini ta’minlash bo‘yicha choralar ko‘rilishi kabi masalalarga e’tibor qaratildi.
O‘z o‘rnida, senatorlar tomonidan ijro tizimiga tegishli idoralar bilan birgalikda axborot texnologiyalarini keng joriy etgan holda ijro tizimida fuqarolarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish choralari ko‘rilishi zarurligi ta’kidlandi.
Mazkur masala yuzasidan Senatning tegishli qarori qabul qilindi hamda ushbu masala parlament nazoratida qoldirildi.
So‘ngra eksport hajmining barqaror o‘sishini ta’minlash va uning nomenklaturasini diversifikatsiyalash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi.
Ochiq va har tomonlama muhokama jarayonida ishbilarmonlik muhitini takomillashtirish, mamlakatimiz korxonalari, kichik va o‘rta biznes sub’ektlarining eksport salohiyatini kengaytirish bo‘yicha qulay shart-sharoitlar yaratish amalga oshirilayotgan iqtisodiy siyosatning eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekani alohida ta’kidlandi.
Tashqi savdo hajmlarining izchil o‘sishini ta’minlash va eksportni rag‘batlantirishga qaratilgan tarkibiy o‘zgartirishlar tizimli asosda tatbiq etilmoqda. Xususan, valyuta siyosati liberallashtirilib, bir qator ma’muriy va byurokratik to‘siqlar bartaraf etildi. Eksport qilinadigan meva-sabzavot mahsulotlarining narxini belgilash va ularga haq to‘lashning bozor mexanizmi yo‘lga qo‘yildi, eksport qiluvchilar uchun qator soliq imtiyozlari va preferensiyalar joriy etildi.
Senatorlar ta’kidlaganidek, amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida tashqi savdo hajmining barqaror o‘sish dinamikasi kuzatilyapti. Jumladan, 2017 yilda 26,5 milliard dollarni, 2018 yilda 33,4 milliard dollarni, 2019 yilda 41,7 milliard dollarni, 2020 yilda 36,3 milliard dollarni tashkil etgan. 2021 yilning yanvar-oktyabr oylarida bu ko‘rsatkich 32,6 milliard dollarni tashkil qilgan, shu jumladan, eksportga 12,4 milliard dollar, importga esa 20,2 milliard dollar to‘g‘ri kelgan.
Eksport qiluvchi korxonalar soni 5 400 taga yetib, so‘nggi to‘rt yilda
1 891 taga (35 foiz) o‘sdi, bu, o‘z navbatida, 561 million dollarlik qo‘shimcha eksportni ta’minladi.
Mamlakatimiz eksport tarkibida xomashyo ulushi kamaydi. Jumladan, agar 2017 yilda xomashyo tovarlari jami eksport umumiy hajmining 25 foizini tashkil qilgan bo‘lsa, 2020 yilga kelib bu ko‘rsatkich 16 foizga qisqardi.
Eksport qilinadigan tovarlar nomenklaturasi sezilarli darajada diversifikatsiya qilindi, 2021 yilga kelib 2 365 nomga yetdi.
Shu bilan birga, Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlar davomida aniqlangan salbiy omillar Senat a’zolarini jiddiy xavotirga soldi.
Xususan, normativ-huquqiy hujjatlarning tez-tez o‘zgarib turishi va ularning eksport qiluvchi korxonalar tomonidan tartibga solish ta’sirini to‘g‘ri baholanmasdan turib qabul qilinishi ularning faoliyatida qiyinchiliklarga olib kelmoqda.
Eksport qiluvchilar tomonidan sug‘urta xizmatlaridan garov sifatida foydalanganda sug‘urta mukofotini qoplash, shuningdek, savdo uylarini ochish va saqlab turish, ofis, savdo va omborxonalarni ijaraga berish, xorijda reklama kampaniyalarini tashkil etish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash mexanizmlari talab darajasida ishlamayotgani ham senatorlar tomonidan tanqid qilindi.
Muhokama chog‘ida mamlakatda xalqaro akkreditatsiyadan o‘tgan, mahalliy qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini tekshirish va sertifikatlash imkoniyatiga ega bo‘lgan milliy laboratoriyalar mavjud emasligi tanqid qilindi.
Muhokama yakunlari bo‘yicha Senatning Vazirlar Mahkamasiga tegishli parlament so‘rovi yuborish to‘g‘risidagi qarori qabul qilindi.
Yalpi majlisda Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimida yuzaga kelayotgan muammolarning ekologiya hamda aholi salomatligiga ta’siri yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish masalasi ham senatorlar tomonidan ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, so‘nggi yillarda Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimining ekologik va biologik muhitini yaxshilash, undan foydalanish samaradorligini oshirish bilan bog‘liq muayyan ishlar amalga oshirilgan.
Xususan, “Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi direksiyasi” DUK tashkil etilib, ko‘llar tizimining qirg‘oq bo‘yi mintaqalarida baliq yetishtirish parvarishxonalari, inkubatsiya sexlari hamda baliq o‘stirish havzalarini qurish ishlari amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimidan foydalanishda qator muammoli masalalar saqlanib qolayotgani ta’kidlandi.
Xususan, ko‘llar tizimining suv hajmi 1994-2000 yillarda 44,1 milliard m3 bo‘lgan bo‘lsa, “Chordara” suv omboridan 2013-2021 yillarda ko‘llar tizimiga suv tashlanmaganligi bois suv hajmi 34 milliard mgacha pasaygan.
Suv sathining pasayishi va suv tarkibining sho‘rlanishi natijasida ayrim qirg‘oq bo‘ylari 15-50 metrga ortga chekinib, 15-20 sm gacha tuz qatlami hosil bo‘lgan. Bu esa kuchli shamol vaqtida tuzli changlarga sabab bo‘lmoqda, qishloq xo‘jaligi yerlari ekin maydonlari va inson salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Qayd etilganidek, ko‘llar tizimida baliqchilik sohasini rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar yetarli darajada tashkil etilmagan.
Baliq zaxiralarini saqlab qolish va himoya qilish bo‘yicha nazorat tizimi to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilmaganligi oqibatida noqonuniy baliq ovlash holatlari uchramoqda.
Ko‘llar tizimi hududida belgilangan me’yorlar asosida baliqlantirish, baliq mahsulotlarini qayta ishlash, ekoturizmni rivojlantirish, suvning sho‘rlanish darajasini yumshatish ishlari tizimli tashkil etilmagan.
Baliq ovlash konturlarini ijaraga berish, ijara haqini undirish, baliq zaxiralarini muhofaza etish, ovlash qoidalariga rioya qilishni nazoratga olish, baliq ovlashda foydalanadigan texnikalarni ro‘yxatga olish va ularning nazoratini yuritish ishlari turli davlat organlariga yuklatilgan va ularning faoliyati muvofiqlashtirilmagan.
Ko‘llar tizimidan foydalanish bo‘yicha qabul qilingan hujjatlarda nomuvofiqlik holatlari mavjud. Shuningdek, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat bo‘yicha tuman (shahar) inspeksiyalariga Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimini muhofaza qilish bo‘yicha shtat birliklari ajratilmagan.
Muhokama yakunida ushbu masalalarga oydinlik kiritish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish yuzasidan Oliy Majlis Senatining qarori qabul qilindi.
Shuningdek, yalpi majlisda senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 80-moddasi 3-bandi va “O‘zbekiston  Respublikasi Oliy Majlisining Senati to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy Qonuni 9-moddasi birinchi qismining 3-bandiga muvofiq Shuhrat Muhammadovich Mahmudov, Rustam Rahmonovich Haydarov va Djamol Jahonovich Choriyevni o‘n yillik muddatga O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining sudyasi lavozimiga saylash to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Shundan so‘ng yalpi majlisda Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasining 2020 va 2021 yilning o‘tgan davridagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti eshitildi.
Ta’kidlanganidek, hisobot davrida qo‘mita tomonidan 3 ta qonun dastlabki tarzda ko‘rib chiqilgan. Xususan, qonunlar hududlar manfaatlari nuqtai nazaridan kelib chiqib, tanqidiy tahlil qilingan. Qonunlar xalq deputatlari mahalliy Kengashlarida soha mutaxassislari, tajribali amaliyotchilar va jamoatchilik vakillarini jalb etgan holda muhokama qilinib, Senat yalpi majlisiga kiritilgan.
Shuningdek, qaror qabul qilish va ijro etishning barcha bosqichlarida xotin-qizlar va erkaklar o‘rtasida tenglik tamoyilini tatbiq etishga keng qamrovli yondashuvni nazarda tutuvchi 2030 yilga qadar O‘zbekiston Respublikasida gender tenglikka erishish strategiyasi qizg‘in muhokamalar asosida qabul qilingan.
Nazorat-tahlil faoliyati doirasida 22 ta tadbir o‘tkazilgan. Jumladan, xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlar kafolatlari, xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olish sohasidagi qonunlarning joylardagi ijrosi 4 marotaba, xotin-qizlarning mehnat huquqlarini ta’minlash, har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish kabi sohalarda 7 marotaba o‘rganishlar olib borildi.
O‘tgan davr mobaynida qo‘mita tomonidan 4 316 ta turli tadbirlar o‘tkazilgan.
Qo‘mita o‘z faoliyati davomida O‘zbekiston Respublikasi Gender tenglikni ta’minlash masalalari bo‘yicha komissiyasi, Respublika Xotin-qizlar jamoatchilik kengashi, davlat va jamoat tashkilotlari, shuningdek, keng jamoatchilik bilan o‘zaro hamkorlikda faoliyat olib bormoqda.
Xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining Yoshlar siyosati, xotin-qizlar va gender tenglik masalalari bo‘yicha doimiy komissiya raislari bilan faol hamkorlik hamda o‘zaro muloqot yo‘lga qo‘yilgan.
Xotin-qizlar huquqlari va manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, erishilgan natijalar va o‘z yechimini kutayotgan masalalar atroflicha muhokama qilinib “O‘zbekiston taraqqiyotida parlamentdagi ayollarning roli” mavzusida ayollar forumini o‘tkazish an’anaga aylangan.
Manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda “Yil ayoli”, “Gender tenglik faoli” milliy tanlovlarini o‘tkazish yo‘lga qo‘yilgan.
Senatga kelib tushgan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari, joylarda aholi bilan uchrashuvlar va sayyor qabullar hamda ijtimoiy tarmoqlardagi murojaatlarda ko‘tarilgan masalalar yuzasidan qo‘mita tomonidan 2 ta parlament so‘rovi tayyorlangan.
Joriy yilda qo‘mita tomonidan Senatning yalpi majlisi kun tartibiga mahallalardagi holat, ayollarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, aholi bandligini ta’minlash to‘g‘risida masala kiritilgan.
Qonunlar ijrosi holati, huquqni qo‘llash amaliyoti va qonunosti hujjatlar qabul qilinishi jarayonini o‘rganish faoliyati doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti bilan birgalikda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”, “Yod yetishmasligi kasalliklari profilaktikasi to‘g‘risida”, “Aholini sil kasalligidan muhofaza qilish to‘g‘risida”, “Oilaviy tadbirkorlik to‘g‘risida” va “Nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatining kafolatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining qonunlarini amalga oshirishga qaratilgan qonunosti hujjatlarining qabul qilinishi hamda amalda qo‘llanilishi holati monitoring qilindi.
Qo‘mita a’zolari tomonidan fuqarolar murojaatlari bilan ishlar amalga oshirildi. Hisobot davrida jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan 17 mingdan ortiq  yozma murojaat ko‘rib chiqilgan.
Qo‘mita a’zolari tomonidan Senatda va joylarda jami 4 mingdan ortiq fuqarolar qabul qilingan.
Hisobot davrida qo‘mita a’zolari saylovchilarni tashvishga solayotgan muammolarni chuqur o‘rganish va ular yechimi yuzasidan zarur choralar ko‘rish maqsadida o‘z saylovchilari bilan 562 ta uchrashuv o‘tkazgan.
Shuningdek, tegishli hudud va saylovchilar manfaatlariga taalluqli muammolarni hal etish borasida parlament nazoratining senator so‘rovi shaklidan ham samarali foydalanib, murojaat qilgan jismoniy va yuridik shaxslar manfaatlari bilan bog‘liq masalalar yuzasidan 85 ta senator so‘rovi yuborilgan.
Senat tomonidan ma’qullangan qonunlarning mazmun-mohiyatini jamoatchilikka tushuntirish, fuqarolarga davlat dasturlarini ijro etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berish maqsadida televideniye, radio, ijtimoiy tarmoqlar va bosma davriy nashrlarda 12 mingga yaqin material e’lon qilingan.
Muhokama yakuni bo‘yicha Senatning tegishli qarori qabul qilindi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirma ikkinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi.

16 декабря 2021 года в Ташкенте продолжило свою работу двадцать второе пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В заседании, проведенном в форме видеоконференцсвязи, приняли участие члены правительства и руководители ведомств, члены Молодежного парламента при Сенате, а также представители средств массовой информации.
Пленарное заседание транслировалось в прямом эфире на телеканалах “O‘zbekistоn” и  “UzReport”, официальном веб-сайте и страницах Сената Олий Мажлиса в социальных сетях.
Сначала сенаторы заслушали отчет хокима города Ташкента о развитии территорий.
Отмечалось, что проведена определенная работа по всестороннему развитию города Ташкента. За девять месяцев текущего года объем валового регионального продукта по городу Ташкенту составил 87,8 трлн сумов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 114,1 процента. Валовой региональный продукт в расчете на душу населения составил более 31,2 млн сумов.
В 8 малых промышленных зонах Бектемирского, Мирзо-Улугбекского, Алмазарского, Сергелийского, Учтепинского, Чиланзарского, Юнусабадского, Яккасарайского районов реализовано 582 инвестиционных проекта на сумму 1 трлн 237,3 млрд сумов, произведено импортозамещающей продукции на сумму 239,2 млрд сумов.
В рамках принятых решений по социально-экономическому развитию Бектемирского, Учтепинского, Шайхантахурского, Яшнабадского, Янгихаётского районов в сфере промышленности и услуг запущено 120 инвестиционных проектов на общую сумму 6,8 трлн сумов, создано около 11 тысяч новых рабочих мест.
Всего экспортировано продукции на сумму 911,9 млн долларов, план выполнен на 137,2 процента, география экспорта охватывает около 80 стран.
На основе программы локализации производства продукции, пользующейся высоким спросом на внутреннем и внешнем рынках, в рамках 221 проекта произведено новых видов продукции на сумму 2 трлн 946,6 млрд сумов, что в 2,5 раза больше, чем в аналогичный период прошлого года.
В рамках программы «Цифровой Ташкент» также внедрена географическая информационно-аналитическая система – геопортал, в которую интегрированы более 30 информационных систем министерств и ведомств.
Запущен портал «Народный контроль» и его мобильное приложение, осуществляющее активный общественный контроль за обеспечением качества городской инфраструктуры и государственных услуг. Решено положительно более 2 тысяч из свыше 3 тысяч проблемных вопросов, поступивших от граждан через портал.
Наряду с осуществляемой большой работой по развитию города Ташкента были отмечены некоторые проблемы и допущенные недостатки. Так:
за 2020 год и истекший период 2021 года 30 собственникам не выплачены компенсационные выплаты по возмещению ущерба, причиненного в связи с изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд;
есть необходимость создания дополнительных транспортно-пересадочных узлов в целях обеспечения взаимосвязанности общественного транспорта, особенно в оживленных местах, и обеспечения возможности безопасного кратковременного перехода пассажиров с одного транспорта на другой.
Отмечалось, что из-за технической неисправности 16,6 процента (196) автобусов, принадлежащих акционерному обществу «Тошшахартрансхизмат», не обеспечивается периодичность движения, время ожидания пассажиров на некоторых направлениях составляет 25-40 минут.
Эффективность очистки воды на существующих сооружениях по приему сточных вод Салар, Бузсув и Бектемир в городе Ташкенте по проекту составляет 75 процентов, однако на сегодняшний день эти сооружения работают на 35,5-51,3 процента мощности.
Недостаточно проводятся мероприятия по очистке путем разбрызгивания воды пыли, образующейся из-за резкого увеличения строительных объектов в городе, что приводит к сверхнормативному выбросу пыли в атмосферу.
В текущем учебном году 25 общеобразовательных школ города Ташкента работают с коэффициентом мощности свыше 2,1. Увеличивается потребность в строительстве новых школ, так как ожидается к 2026 году рост количества детей школьного возраста до 496,1 тысячи.
По состоянию на 1 ноября текущего года уровень преступности и правонарушений увеличился в 3 раза по сравнению с аналогичным периодом 2020 года.
В последние годы активно развиваются информационные технологии. Вместе с тем появляются новые виды  мошенничества. Так, за истекший период текущего года в городе Ташкенте совершено 580 преступлений в сфере информационных технологий, что в 13 раз больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Серьезный вызов криминогенной ситуации представляет резкий рост незаконного оборота среди населения психотропных и сильнодействующих веществ, контролируемых лекарственных средств. Об этом явно свидетельствует тот факт, что в ходе мероприятий, проведенных в 59 аптеках органами внутренних дел, выявлены случаи незаконной продажи в общей сложности свыше 66 тысяч различных сильнодействующих лекарственных средств.
На заседании сенаторами подчеркнута необходимость принятия соответствующих мер по решению существующих проблемных вопросов, заслушана и обсуждена информация руководителей ответственных министерств и ведомств.
По итогам обсуждения принято соответствующее постановление Сената по устранению проблемных вопросов, ждущих своего решения в городе Ташкенте.
После этого на заседании обсуждены результаты парламентского запроса, направленного в Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре о состоянии исполнения судебных актов и актов иных органов.
Отмечалось, что сенаторами исполнение судебных актов и актов иных органов изучалось в разрезе регионов.
Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре проделало в этом плане определенную работу.
В частности, в первом полугодии текущего года взыскано 18,1 трлн сумов, в том числе 7,5 трлн сумов в пользу государства, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года общее взыскание увеличилось в 2,3 раза, а в пользу государства – в 2,4 раза.
Благодаря практической помощи секторов из 16 968 нуждающихся в помощи должников был обеспечен работой 9751 должник, 39 – выделены льготные кредиты, 366 – продлены сроки выплаты кредитов, в 6 организаций привлечены инвесторы.
Вместе с тем подчеркивалось, что в сфере принудительного исполнения имеются некоторые вопросы, требующие решения. В частности, акцент сделан на вопросах:
обеспечения полного и своевременного исполнения судебных актов и актов иных органов;
принятия на основе судебных актов и актов иных органов мер по возмещению ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам, и доведению решения таких вопросов до конца;
обеспечения полного и своевременного исполнения исполнительных документов, связанных с задолженностью по алиментам, в том числе принятия мер по обеспечению занятости безработных плательщиков алиментов.
В свою очередь, сенаторами отмечалась необходимость принятия совместно с соответствующими ведомствами мер по созданию дополнительных удобств для граждан, повсеместно внедряя информационные технологии в исполнительную систему.
По данному вопросу принято соответствующее постановление Сената, и этот вопрос оставлен на парламентском контроле.
Далее рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров о принимаемых мерах по обеспечению устойчивого роста объемов экспорта и диверсификации его номенклатуры.
В ходе открытого и всестороннего обсуждения подчеркивалось, что совершенствование делового климата и создание благоприятных условий для расширения экспортного потенциала отечественных предприятий, субъектов малого и среднего бизнеса является одним из важнейших приоритетов реализуемой экономической политики.
На системной основе осуществляются структурные преобразования, направленные на обеспечение поступательного роста объемов внешней торговли и стимулирования экспорта. В частности, проведена либерализация валютной политики. Устранен целый ряд административных и бюрократических барьеров, установлен рыночный механизм ценообразования и оплаты за экспортируемую плодоовощную продукцию, введен ряд налоговых льгот и преференций для экспортеров.
Сенаторы отметили, что в результате проведенных реформ отмечается устойчивая динамика роста объемов внешней торговли, который составил в 2017 году – 26,5 млрд долларов, в 2018 году – 33,4 млрд долларов, в 2019 году – 41,7 млрд долларов, в 2020 году – 36,3 млрд долларов. За январь-октябрь 2021 года данный показатель составил 32,6 млрд долларов, из которых на экспорт приходится 12,4 млрд долларов, а на импорт – 20,2 млрд долларов.
Количество предприятий-экспортеров достигло 5 400, увеличившись за последние четыре года на 1 891 (35 процентов), что в свою очередь обеспечило дополнительный экспорт в размере 561 млн долларов.
Снизилась доля сырья в структуре отечественного экспорта. Так, если в 2017 году сырьевые товары составляли 25 процентов от общего объема экспорта, то к 2020 году данный показатель уменьшился до 16 процентов.
Существенно диверсифицировалась номенклатура экспортируемых товаров, которая к 2021 году достигла 2 365 наименований.
Вместе с тем серьезную озабоченность членов Сената вызвали негативные факторы, выявленные в ходе изучения, проведенного Комитетом по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма.
В частности, отмечалось, что частое изменение нормативно-правовых актов и их принятие без должной оценки регуляторного воздействия на предприятия-экспортеры приводит к определенным трудностям в их деятельности.
Нарекания сенаторов также вызвала работа механизмов компенсации за возмещение страховой премии при использовании экспортерами в качестве залога страховых услуг, а также компенсаций расходов, связанных с открытием и содержанием торговых домов, арендой офисных, торговых и складских помещений и организацией рекламных кампаний за рубежом.
В рамках обсуждения критически отмечено отсутствие в стране национальных лабораторий, имеющих международную аккредитацию, способных осуществлять проверку и сертификацию отечественной сельскохозяйственной и пищевой продукции.
По итогам обсуждения принято постановление Сената о направлении в Кабинет Министров соответствующего парламентского запроса.
На пленарном заседании сенаторами также рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров о влиянии на экологию и здоровье населения проблем, возникающих в системе озер Айдар-Арнасай.
Отмечалось, что в последние годы проведена определенная работа по улучшению экологической и биологической среды системы озер Айдар-Арнасай, повышению эффективности ее использования.
В частности, создано ГУП «Дирекция системы озер Айдар-Арнасай», в прибрежных районах системы озер ведется строительство рыбоводных хозяйств, инкубационных цехов и рыбоводческих бассейнов.
Вместе с тем отмечалось, что сохраняется ряд проблемных вопросов в использовании системы озер Айдар-Арнасай.
В частности, если в 1994-2000 годах объем воды в системе озер составлял 44,1 млрд м3, то в 2013-2021 годах из-за отсутствия сброса воды из Шардаринского водохранилища в систему озер объем воды снизился до 34 млрд м3.
В результате снижения уровня воды и засоления ее состава  некоторые прибрежные участки отступили на 15-50 метров, образовался слой соли до 15-20 см. Это приводит к тому, что во время сильных ветров поднимается солевая пыль, что негативно влияет на посевные площади сельскохозяйственных земель и здоровье человека.
Отмечалось, что недостаточно организована работа по развитию рыбной отрасли в системе озер.
Из-за неправильной организации системы контроля за сохранностью и охраной рыбных запасов участились случаи незаконного лова рыбы.
На территории системы озер не организованы систематическое зарыбление на основе установленных норм, переработка рыбной продукции, развитие экотуризма, смягчение уровня засоленности воды.
Работа по сдаче в аренду рыболовных контуров, взиманию арендной платы, охране рыбных запасов, осуществлению контроля за соблюдением правил рыболовства, регистрации и осуществлению контроля за техникой, используемой при ловле рыбы, возложена на различные государственные органы, деятельность которых не координируется.
Имеются факты несоответствия в документах, принятых по использованию системы озер. Районным (городским) инспекциям по надзору в сфере экологии и охраны окружающей среды также не выделены штатные единицы по охране системы озер Айдар-Арнасай.
По итогам обсуждения принято постановление Сената Олий Мажлиса о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров Республики Узбекистан в целях внесения ясности в эти вопросы.
В ходе пленарного заседания сенаторы рассмотрели также вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан.
В соответствии с пунктом 3 статьи 80 Конституции Республики Узбекистан и пунктом 3 части первой статьи 9 Конституционного Закона Республики Узбекистан «О Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан» принято постановление об избрании Шухрата Мухаммадовича Махмудова, Рустама Рахмоновича Хайдарова и Джамола Жахоновича Чориева на должность судьи Верховного суда Республики Узбекистан на десятилетний срок.
Затем на пленарном заседании заслушан отчет Комитета верхней палаты парламента по вопросам женщин и гендерного равенства о деятельности за 2020 год и прошедший период 2021 года.
Отмечалось, что в отчетном периоде комитетом предварительно рассмотрено 3 закона. Законы критически проанализированы с точки зрения интересов регионов. Законы обсуждались в местных Кенгашах народных депутатов с привлечением специалистов сферы, опытных практиков, представителей общественности и внесены на пленарное заседание Сената.
Кроме того, на основе активного обсуждения принята Стратегия достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года, предусматривающая комплексный подход к внедрению принципа равенства между женщинами и мужчинами на всех этапах принятия и исполнения решений.
В рамках контрольно-аналитической деятельности проведено 22 мероприятия. В частности, 4 раза изучено исполнение на местах законов в области обеспечения гарантий равных прав и возможностей для женщин и мужчин, предупреждения притеснения и насилия в отношении женщин, 7 раз – в сфере обеспечения трудовых прав женщин, всесторонней поддержки, развития женского предпринимательства.
За прошедший период комитетом проведено 4 316 различных мероприятий.
В ходе своей деятельности комитет взаимодействует с Комиссией по вопросам обеспечения гендерного равенства Республики Узбекистан, Республиканским общественным женским советом, государственными и общественными организациями, а также с широкой общественностью.
Налажено активное сотрудничество и взаимодействие с председателями постоянных комиссий местных Кенгашей народных депутатов по вопросам молодежной политики, женщин и гендерного равенства.
Подробно обсуждались проводимые широкомасштабные реформы в сфере защиты прав и интересов женщин, достигнутые результаты и вопросы, ждущие своего решения. Стало традицией проведение  женского форума на тему «Роль женщин парламента в развитии Узбекистана».
Совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами налажено проведение национальных конкурсов «Женщина года», «Активист гендерного равенства».
Комитетом подготовлены 2 парламентских запроса по вопросам, поднятым в поступивших в Сенат от физических и юридических лиц обращениях, на встречах и выездных приемах с населением на местах, а также в обращениях в социальных сетях.
В этом году комитетом в повестку дня пленарного заседания Сената включен вопрос о состоянии махаллей, защите прав и интересов женщин, поддержке предпринимательства, обеспечении занятости населения.
В рамках деятельности по изучению состояния исполнения законов, правоприменительной практики и процесса принятия подзаконных актов совместно с Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан проведен мониторинг состояния принятия и практического применения подзаконных актов, направленных на реализацию законов Республики Узбекистан «О защите женщин от притеснения и насилия», «О профилактике йододефицитных заболеваний», «О защите населения от туберкулеза», «О семейном предпринимательстве» и «О гарантиях деятельности негосударственных некоммерческих организаций».
За отчетный период членами комитета проводилась работа с обращениями граждан, рассмотрено более 17 тысяч письменных обращений от физических и юридических лиц.
Всего членами комитета принято более 4 тысяч граждан в Сенате и на местах.
За отчетный период члены комитета провели 562 встречи со своими избирателями с целью глубокого изучения волнующих их проблем и принятия необходимых мер по их решению.
Эффективно использовалась и форма парламентского контроля – сенаторский запрос для решения вопросов, затрагивающих интересы соответствующих территорий и избирателей. Направлено 85 сенаторских запросов по вопросам, связанным с интересами обратившихся физических и юридических лиц.
В целях разъяснения общественности сути и содержания утвержденных Сенатом законов, информирования граждан о проводимой работе по исполнению государственных программ по телевидению, радио, в социальных сетях и печати опубликовано около 12 тысяч материалов.
По итогам обсуждения принято соответствующее постановление Сената.
На этом двадцать второе пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.