O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 oktyabr kuni Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Pokiston Hukumati rahbari mamlakatimiz yetakchisini saylov kampaniyasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani va Prezident saylovida ishonchli g‘alabaga erishilgani bilan samimiy qutlab, do‘st O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri ikki tomonlama hamkorlikda barqaror rivojlanish tendensiyasi kuzatilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Joriy yil iyul oyida o‘tgan Toshkent sammiti davomidagi samarali uchrashuvlar ko‘p qirrali O‘zbekiston-Pokiston munosabatlarini aniq mazmun bilan boyitib, strategik sheriklik darajasiga ko‘tarishga xizmat qildi.
O‘zaro savdo ko‘rsatkichlari ortayotgani, ikki mamlakat yetakchi kompaniyalarining sanoat kooperatsiyasi ko‘lami kengayib borayotgani alohida ta’kidlandi. Investitsiya, bank-moliya, transport-kommunikatsiya, gumanitar va boshqa sohalarda yangi loyiha va dasturlar ishlab chiqilmoqda.
Afg‘onistonda vujudga kelayotgan vaziyat yuzasidan ham fikr almashildi. Ushbu mamlakatda tinchlik o‘rnatilishiga va ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotga erishishga ko‘maklashish maqsadida xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirish muhim ekani qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 октября провел телефонный разговор с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом.
В начале беседы глава Правительства Пакистана тепло поздравил лидера нашего государства с успешным завершением избирательной кампании и уверенной победой на прошедших президентских выборах, искренне пожелал мира, благополучия и процветания дружественному народу Узбекистана.
Президент Узбекистана и Премьер-министр Пакистана с глубоким удовлетворением отметили устойчивую тенденцию поступательного развития двустороннего сотрудничества.
Плодотворные встречи в ходе Ташкентского саммита в июле этого года позволили вывести узбекско-пакистанские многоплановые отношения на уровень стратегического партнерства, наполнив их конкретным содержанием.
Особо отмечен заметный рост показателей взаимной торговли и масштабов промышленной кооперации ведущих компаний двух стран. Прорабатываются новые проекты и программы сотрудничества в инвестиционной, банковско-финансовой, транспортно-коммуникационной, гуманитарной и других сферах.
Состоялся также обмен мнениями по складывающейся ситуации в Афганистане. Подчеркнута важность консолидации международных усилий в целях содействия установлению мира и социально-экономическому развитию в этой стране.