Prezident Shavkat Mirziyoyev 10 avgust kuni Toshkent viloyatida sanoatni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Shu yil 3 avgust kuni bo‘lib o‘tgan birinchi yarim yillikdagi iqtisodiy natijalar tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida Prezidentimiz Toshkent viloyatida sanoat rivoji uchun qulay sharoitlar borligi, bu sohada jiddiy o‘zgarish qilish zarurligini ta’kidlagan edi. Shunga muvofiq, qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqildi.
Joriy yilning birinchi yarmida viloyatda qariyb 7 trillion 700 milliard so‘mlik mahsulotlar tayyorlanib, o‘sish 4,6 foizni tashkil etgan. Lekin bu mamlakatimizdagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan past. Shu bois, yil yakunigacha jami 18 trillion so‘mlik tovarlar ishlab chiqarib, yillik 8,5 foiz o‘sishga erishish mo‘ljallangan.
Buning uchun yangi loyihalarni amalga oshirish, kam quvvatda ishlayotgan yoki to‘xtab qolgan korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, bo‘sh turgan binolardan samarali foydalanish orqali hududiy sanoatni rivojlantirish asosiy maqsad qilib qo‘yilgan. Shuningdek, transport-logistika, xizmatlar, qishloq xo‘jaligi, qurilish sohalari ustuvor yo‘nalish etib belgilangan.
Yig‘ilishda ushbu sohalarda amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar taqdimot qilindi.
Masalan, Zangiota tumanida 1 ming 494 ta sanoat korxonasi bor. Joriy yilning 6 oyida ular tomonidan qariyb 600 milliard so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan. Bu yil 15 ta loyiha amalga oshirilib, yana 51 milliard so‘mlik quvvat tashkil etiladi.
Zangiota sanoat markazi loyihasini alohida aytib o‘tish mumkin. 116 gektar maydonda barpo etiladigan ushbu sanoat hududida 165 ta loyihani joylashtirish mo‘ljallangan. Ularning samarasida 12 mingta ish o‘rni yaratish, 48 million dollarlik eksport qilish va 9 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish hisob-kitob qilingan.
Angren shahrida korxonalar soni nisbatan kam – 577 ta bo‘lsa-da, ularning salohiyati yuqori. Shaharning Toshkent viloyati sanoat hajmidagi ulushi 28 foiz. Joriy yilning 6 oyida u yerda 2 trillion so‘mlikdan ziyod mahsulotlar tayyorlangan. Ikkinchi yarim yillikda yana 15 ta loyiha ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, umumiy qiymati 560 million dollarlik 124 ta loyiha shakllantirilgan. Ularning natijasida 39 mingta ish o‘rni, 3 trillion so‘mlik ishlab chiqarish quvvati tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Toshkent tumanida umumiy qiymati 335 milliard so‘mlik 32 ta, Chirchiq shahrida umumiy qiymati 422 milliard so‘mlik 20 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda viloyatning barcha tuman va shaharlaridagi imkoniyatlar ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyatida imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanilmayotganini qayd etib, sanoat tarmoqlarida yangi loyihalarni ko‘paytirish, qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish muhimligini ta’kidladi. Yil yakuni bilan hududiy sanoat hajmini 40 foizga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Mavjud zavodlar faoliyatini kengaytirish, sanoati rivojlanmagan tumanlarda korxonalar tashkil etish, yo‘l bo‘yi xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 августа провел совещание по вопросам развития промышленности в Ташкентской области.
На состоявшемся 3 августа этого года видеоселекторном совещании, посвященном анализу экономических результатов за первое полугодие, Президент отметил наличие в Ташкентской области благоприятных условий для развития промышленности и указал на необходимость прорывных сдвигов в этом направлении. В соответствии с этим был разработан план дополнительных6 мер.
В первом полугодии в области было произведено продукции на сумму почти 7,7 триллиона сумов, рост составил 4,6 процента. Но это ниже среднего показателя по стране. С учетом этого определена цель произвести до конца года продукцию на 18 триллионов сумов и добиться годового роста на 8,5 процента.
Главным условием достижения этого показателя обозначено развитие промышленности региона за счет реализации новых проектов, поддержки маломощных или простаивающих предприятий, эффективного использования пустующих зданий. Транспорт и логистика, сфера услуг, сельское хозяйство и строительство также являются приоритетными направлениями.
На совещании проведена презентация перспективных проектов в указанных сферах.
Например, в Зангиатинском районе действуют 1 494 промышленных предприятия. За первые шесть месяцев текущего года ими произведена продукция на сумму около 600 миллиардов сумов. В этом году будет реализовано 15 проектов с созданием мощностей производства товаров на 51 миллиард сумов.
Особое внимание уделено проекту создания промышленного центра «Зангиота». В этой индустриальной зоне площадью 116 гектаров планируется разместить 165 проектов. Предусматривается создание 12 тысяч рабочих мест, экспорт продукции на 48 миллионов долларов и замещение импорта на 9 миллионов долларов.
Количество предприятий в городе Ангрене относительно невелико — 577, но у них большой потенциал. Доля города в промышленности Ташкентской области составляет 28 процентов. За первые шесть месяцев текущего года здесь произведено продукции на сумму более 2 триллионов сумов. Во второй половине года будет запущено еще 15 проектов.
Кроме того, сформировано 124 проекта на сумму 560 миллионов долларов. В результате планируется создать 39 тысяч рабочих мест и мощности по производству продукции на 3 триллиона сумов.
Планируется реализовать 32 проекта на 335 миллиардов сумов в Ташкентском районе и 20 проектов на 422 миллиарда сумов в городе Чирчике.
На совещании аналогично рассмотрены возможности во всех районах и городах области.
Президент отметил, что возможности Ташкентской области не используются в полной мере, необходимо реализовать больше новых проектов в отраслях промышленности, важно наладить выпуск продукции с добавленной стоимостью. Поставлена задача увеличить объем промышленного производства в регионе на 40 процентов до конца года.
Даны поручения по расширению деятельности заводов, организации предприятий в районах с низким уровнем индустриализации, развитию придорожного сервиса.