O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 mart kuni Rossiya Federatsiyasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Vladimir Tyurdenevni mamlakatimizdagi diplomatik missiyasi yakunlangani munosabati bilan qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Rossiyaning O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonasiga 11 yildan ortiq vaqt mobaynida rahbarlik qilib kelayotgan elchi Vladimir Tyurdenevning ikki tomonlama do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga qo‘shgan shaxsiy hissasini alohida qayd etdi.
Davlatimiz rahbari elchi Vladimir Tyurdenevning O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga qo‘shgan shaxsiy hissasini alohida qayd etdi.
Elchining faol ishtiroki va ko‘magida turli darajalarda tizimli muloqot va samarali aloqalar yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi. Savdo-iqtisodiy sohada sezilarli yutuqlarga erishildi. Xususan, keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi oshdi, yirik investitsiya loyihalari ilgari surildi va amalga oshirilmoqda, O‘zbekiston va Rossiya hududlari va ishbilarmon doiralarining iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlaridagi kooperatsiyasi kuchaydi.
Ta’lim, sog‘liqni saqlash va madaniy-gumanitar almashinuv borasida muhim dasturlar amalga oshirilmoqda. bugungi kunda mamlakatimizda Rossiya yetakchi oliy ta’lim muassasalarining 12 ta filiali faoliyat yuritmoqda.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti Rossiya elchisini davlatlararo munosabatlarni chuqurlashtirish va har tomonlama aloqalarni rivojlantirishga qo‘shgan katta hissasi, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashdagi faol ishtiroki uchun O‘zbekiston Respublikasining Faxriy yorlig‘i bilan taqdirladi.
Vladimir Tyurdenev uning diplomatik faoliyatiga berilgan yuksak baho, shuningdek, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilayotgan alohida e’tibor uchun davlatimiz rahbariga chuqur minnatdorlik bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 марта принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Российской Федерации Владимира Тюрденева в связи с завершением его дипломатической миссии в нашей стране.
Глава нашего государства особо отметил личный вклад посла Владимира Тюрденева, более 11 лет возглавляющего дипломатическое представительство России в Узбекистане, в дело укрепления двусторонних отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества между странами.
Подчеркнуто, что при активном участии и содействии посла налажены системный диалог и плодотворные контакты на разных уровнях. Заметный прогресс достигнут в торгово-экономической сфере. Так, за последние годы выросли объемы взаимной торговли, инициированы и реализуются крупные инвестиционные проекты, усилилась кооперация регионов и деловых кругов Узбекистана и России в приоритетных отраслях экономики.
Осуществляются важные программы в области образования, здравоохранения и культурно-гуманитарного обмена. Сегодня в нашей стране действуют 12 филиалов ведущих вузов России.
В завершение встречи Президент Узбекистана наградил посла России Почетной грамотой Республики Узбекистан за большой вклад в углубление межгосударственных отношений и развитие всесторонних связей, активную роль в укреплении уз дружбы и взаимопонимания между двумя народами.
Владимир Тюрденев выразил глубокую признательность лидеру нашей страны за высокую оценку его дипломатической деятельности, а также уделяемое особое внимание продвижению полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и Россией.