O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 mart kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbatda ko‘p qirrali O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlarini yanada kengaytirish, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Pandemiyaning salbiy oqibatlarini tez fursatda kengib o‘tish maqsadida iqtisodiy sohadagi hamkorlikni jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Buning uchun o‘zaro savdo hajmini oshirish, qabul qilingan “yo‘l xaritasi” doirasida sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ilgari surish hamda chegaraoldi tumanlarda samarali transport kommunikatsiyalari va logistika infratuzilmasini rivojlantirish muhim ekani ta’kidlandi.
Bundan tashqari, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika va ta’lim sohalarida hukumatlar, manfaatdor idora va tashkilotlar darajasida faol almashinuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi. Bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.
Suhbat yakunida davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan bahoriy ayyom – Navro‘z munosabati bilan bir-birini samimiy tabriklab, birodar xalqlarimizga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlarining telefon orqali muloqot har doimgidek ishchan va do‘stona ruhda o‘tdi.

15 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества, укрепления отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя странами.
Особое внимание уделено наращиванию взаимодействия в экономической сфере в целях скорейшего преодоления негативных последствий пандемии.
Речь идет прежде всего об увеличении объемов взаимной торговли, продвижении совместных проектов промышленной кооперации в рамках принятой «дорожной карты», а также развитии эффективных транспортных коммуникаций и логистической инфраструктуры в приграничных районах.
Кроме того, отмечена важность продолжения активных обменов на уровне правительств, заинтересованных ведомств и организаций в области здравоохранения, фармацевтики и образования.
Состоялся также обмен мнениями по международной и региональной повестке. Был рассмотрен график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.
В завершение беседы главы государств тепло обменялись поздравлениями в связи с наступающим весенним праздником Навруз, искренне пожелав братским народам мира, благополучия и процветания.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Казахстана прошел в традиционно деловой и дружественной атмосфере.