Prezident Shavkat Mirziyoyev Qo‘qon shahar teatrini borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda madaniyat va san’atni yanada rivojlantirish, sohaning moddiy-texnik bazasini zamon talablari asosida mustahkamlash orqali aholi, ayniqsa, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Prezidentimizning joriy yil 31-maydagi “Madaniyat va san’at sohasini yanada rivojlantirish va takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim dasturilamal bo‘layotir.
Yurtimizning barcha hududlarida tarixiy obidalar ta’mirlanmoqda, yangi madaniyat va ma’naviyat maskanlari bunyod etilib, mavjudlari rekonstruksiya qilinmoqda.
Qo‘qon shahar teatri 1987-yilda qurilgan. Teatr binosi, jumladan, 750 tomoshabinga mo‘ljallangan zal zamonaviy ta’mirlangan.
Prezidentimiz ijodkorlar bilan muloqotda teatrning xalq orasidagi obro‘yi va nufuzini yanada oshirish bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Teatrni haqiqiy ma’naviyat o‘chog‘iga aylantirish uchun avvalo yaxshi asarlar kerak, dedi davlatimiz rahbari. Buning uchun bu yerda taniqli san’at namoyondalari, dramaturglar bilan uchrashuvlar tashkil etib,  ijodiy muhit yaratish zarur.
Ijodkorlarni qo‘llab-quvvatlash, teatrning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Ijodiy jamoani grim va postijyor mahsulotlari, liboslar, teatrni sahna dekoratsiyalari va konstruksiyalari, parda va boshqa buyumlar bilan ta’minlash zarurligi ta’kidlandi. Aktyor va rejissyorlarning malakasini oshirish, yosh mutaxassislar tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил Кокандский городской театр.
В нашей стране посредством дальнейшего развития культуры и искусства, укрепления материально-технической базы сферы на основе современных требований повышается духовность населения, особенно, молодежи. Постановление Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему развитию и совершенствованию сферы культуры и искусства» от 31 мая текущего года служит важным руководством к действию в продолжении работы в этом направлении на новом уровне.
Во всех регионах нашей страны реставрируются исторические памятники, возводятся новые и реконструируются действующие учреждения культуры и духовности.
Кокандский городской театр был построен в 1987 году. В современном стиле отремонтировано здание театра, в том числе, зал на 750 зрителей.
Президент нашей страны в ходе беседы с актерами высказал свое мнение о дальнейшем повышении уровня и престижа театра среди народа.
Для превращения театра в настоящий очаг духовности и искусства, прежде всего, необходимы высокохудожественные произведения, сказал глава нашего государства. Для этого необходимо организовывать здесь встречи с известными деятелями искусства, драматургами, создать творческую атмосферу.
Были даны указания по поддержке творческих работников, укреплению материально-технической базы театра. Отмечалась необходимость обеспечения творческого коллектива гримом и постижёрной продукцией, костюмами, а театр — сценическими декорациями, портьерами и другими конструкциями. Уделено особое внимание вопросам повышения квалификации актеров и режиссеров, подготовки молодых специалистов.