Prezident Shavkat Mirziyoyev geologiya sohasini modernizatsiya qilish, investitsiyalar jalb etish hamda geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Oxirgi uch yilda ushbu sohaga katta mablag‘ ajratilib, texnologiyalarni yangilash, ilm-fanni tiklash va kadrlar tayyorlash bo‘yicha keng qamrovli ishlar olib borilmoqda. Zamonaviy texnikalar qo‘llanayotgani natijasida burg‘ilash aniqligi va unumdorligi oshdi. Yerosti boyliklarning zaxirasi ham, prognoz resurslari ham ko‘paydi.
Yig‘ilishda bu boradagi ishlarni izchil davom ettirib, sohaning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, davlat korxonalarini isloh qilish bo‘yicha keyingi davrdagi asosiy vazifalar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari geologiya-qidiruv ishlarini oshirish hisobiga 2021-2022 yillarda mineral xomashyo bazasini keskin kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Sohaga xorijiy investorlarni jalb qilish uchun geologiya-qidiruv ishlarini tashkil etishga bo‘lgan yondashuvni ham o‘zgartirish kerak. Shu maqsadda istiqbolli maydonlarni shakllantirish, ularni xorijiy investorlarga berish, geologik qidiruv o‘tkazish va soliqqa tortish tizimlarini xalqaro tajriba asosida takomillashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
31 ta strategik foydali qazilma maydon va konlar joylashtirilgan onlayn auksionga chet ellik sarmoyadorlarni keng jalb etish muhimligi aytib o‘tildi.
– Geologiya sohasida 50 foiz vaqt investitsiya bilan shug‘ullanishga sarflanishi kerak. Investitsiya kelmasa, geologiyada vaziyat o‘zgarmaydi. Uzoq yillik mavhum rejalar emas, qisqa muddatli, aniq va natijador rejalar kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yetakchi auditorlik va konsalting kompaniyalari bilan hamkorlikda sohadagi davlat korxonalarini transformatsiya qilish bo‘yicha “yo‘l xaritalari” ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Soha uchun malakali kadrlar tayyorlash, ilm-fanni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. “O‘zgeorangmetLITI” institutiga ilg‘or tajribaga ega xorijiy kompaniya jalb qilinishi belgilandi.
Yig‘ilishda mutasaddilar 2021-2022 yillarda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar yuzasidan axborot berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам модернизации сферы геологии, привлечения инвестиций и расширения геологоразведочных работ.
За последние три года на сферу выделены немалые средства, ведется масштабная работа по обновлению технологий, восстановлению науки и подготовке кадров. В результате применения современной техники возросли точность и производительность буровых работ. Увеличились как подтвержденные, так и прогнозируемые запасы полезных ископаемых.
На встрече обсуждены основные задачи на ближайший период по последовательному продолжению работы в этом направлении, повышению инвестиционной привлекательности сферы и реформированию государственных предприятий.
Глава государства подчеркнул необходимость значительного расширения минерально-сырьевой базы в 2021-2022 годах за счет увеличения объема геологоразведочных работ.
Наряду с этим, необходимо изменить подход к организации геологоразведочных работ с целью привлечения иностранных инвесторов. В этой связи поручено сформировать и передать зарубежным инвесторам перспективные участки, усовершенствовать систему геологической разведки и налогообложения с учетом международного опыта.
Отмечена важность широкого привлечения иностранных инвесторов к онлайн-аукциону по 31 участку и месторождению стратегических полезных ископаемых.
— Половина работы в геологической сфере должна быть направлена на занятие инвестициями. Без привлечения инвестиций ситуацию в геологии не изменить. Вместо беспредметных планов, обещающих результат в отдаленном будущем, необходимы краткосрочные, конкретные и результативные планы, — подчеркнул Президент.
Поставлена задача разработать совместно с ведущими аудиторскими и консалтинговыми компаниями «дорожные карты» трансформации действующих в сфере государственных предприятий.
Особое внимание уделено подготовке квалифицированных кадров для сферы, развитию геологической науки. Поставлена задача привлечь к деятельности института «УзгеорангметЛИТИ» зарубежную компанию с передовым опытом.