Oʻrmon xoʻjaligini rivojlantirish boʻyicha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida oʻrmon xoʻjaligini rivojlantirish boʻyicha islohotlar natijadorligi tahliliga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Iqtisodiyotning resurs bazasini kengaytirish, yangi ish oʻrinlari yaratish, ekologiyani yaxshilashda oʻrmon xoʻjaligi juda muhim oʻrin tutadi.
Shuning uchun ham oxirgi uch yilda bu sohani jadal rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilib, mamlakatimiz oʻrmon fondi yerlari 12 million gektarga yetkazildi.
Jumladan, Orol dengizining 1,2 million gektar qurigan tubida ixota daraxtzorlari barpo etildi. Oborotdan chiqib ketgan 10 ming gektar oʻrmon xoʻjaligi yerlari oʻzlashtirildi, 5 yarim ming gektarda yongʻoq, 4 ming gektarda oziq-ovqat ekinlari va dorivor oʻsimliklar plantatsiyalari tashkil etilib, 3 mingta yangi ish oʻrni yaratildi. Oʻrmon xoʻjaliklarida birinchi marotaba 64 ta biolaboratoriya tashkil etildi.
Yigʻilishda bu borada hali ishga solinmagan imkoniyatlar koʻpligi taʼkidlanib, kelgusidagi ustuvor vazifalar belgilandi. Sohada xususiy sektorni jalb qilgan holda oʻrmon yerlarini oʻzlashtirish, yilqichilik, chorvachilik, urugʻchilik, koʻchatchilik, turizmni keng yoʻlga qoʻyish masalalari muhokama qilindi.
Yana 50 ming gektar oʻrmonzor barpo etib, Jizzax, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo, Qashqadaryo, Namangan hamda Toshkent viloyatlarida yongʻoq, pista va bodom plantatsiyalari tashkil qilish imkoniyati borligi koʻrsatib oʻtildi.
Mebelsozlik korxonalari xomashyoning 90 foizini import qilayotganidan kelib chiqib, ularga klaster usulida pavlovniya va boshqa mebelbop daraxtlar yetishtirish uchun yer ajratish boʻyicha topshiriq berildi.
Oʻrmon fondi yerlarini oʻzlashtirishga ham subsidiya va imtiyozlar joriy etish, xususan, sugʻorish nasoslari xarid qilish, quduqlar qazish ishlarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash muhimligi taʼkidlandi.
Bu yildan boshlab oborotda boʻlmagan oʻrmon fondi yerlarini ijaraga berish tartibi joriy qilindi. Hozirgi kunda 20 ming gektar shunday yer ijaraga berilgan. Bu ishlarni davom ettirib, qoʻshimcha yerlarni oborotga kiritish hamda tadbirkorlarga ijaraga berishni kengaytirish vazifasi qoʻyildi.
Koʻp joylarda, jumladan, Qorakoʻl, Gʻijduvon, Shahrisabz, Kitob, Pop, Chortoq, Nurobod, Qoʻshrabot, Nurota, Baxmal, Forish, Uzun, Boysun, Ohangaron, Bekobod tumanlarida oʻrmon xoʻjaligi rezervlaridan foydalanish boʻyicha ishlar tanqid qilindi, yetarlicha tashkil etilmagani koʻrsatib oʻtildi.
Pillachilikda ozuqa bazasini koʻpaytirish maqsadida fermer xoʻjaliklarida 2 ming gektar, kelgusi yilda 2,5 ming gektarga tut koʻchatlari ekish rejalashtirildi.
Oʻtgan yili dorivor oʻsimliklar plantatsiyasi 2 ming gektarga yetkazilgan edi. Yigʻilishda kelgusi yili bunday maydonlarni 5 ming gektarga yetkazib, hosilni 8 ming tonnagacha oshirish zarurligi aytildi.
Xususiy sektorni jalb qilgan holda oʻrmon fondi yerlarida asalarichilik, chorvachilik va parrandachilik loyihalarini amalga oshirish, bandlikni taʼminlab, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash chora-tadbirlari belgilandi.
Oʻrmonlar sayyohlar uchun ham qiziq. Oʻtgan yili ekoturizm va ov turizmidan jami 1 milliard soʻm tushgan. Lekin bu kam. Boʻstonliq tumanidagi yangi tizim oʻrmon hududlarida turizmni rivojlantirish boʻyicha juda katta zaxiralar mavjudligini koʻrsatdi. Misol uchun, “Burchmulla” oʻrmon xoʻjaligida xususiy sheriklik asosida 300 oʻrinli ekoturizm maskani barpo etilmoqda.
Shunday imkoniyatlarni ishga solib, kelgusi yilda ekologiya va ov turizmidan daromadlarni 10-15 baravarga oshirish mumkinligi taʼkidlandi. Shahrisabz, Kitob, Boysun, Bobotogʻ, Zomin, Baxmal, Ohangaron, Bekobod, Dalvarzin, Pop, Qoʻqon, Qozoqdaryo oʻrmon va ov xoʻjaliklarida turizm maskanlarini tashkil etish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Yigʻilishda oʻrmon xoʻjaligi boʻyicha ilm-fanni rivojlantirish masalalariga eʼtibor qaratildi.
Mahalliy pistaning suvsizlikka chidamli va yuqori hosil beradigan 13 turdagi yangi navini roʻyxatdan oʻtkazib, keyingi yildan togʻli tumanlarda ekish kerakligi qayd etildi.
Davlat oʻrmon xoʻjaligi qoʻmitasiga dorivor oʻsimliklarni mahalliylashtirish uchun tajriba plantatsiyalari va ilmiy markaz, shuningdek, oʻrmon tuproqshunosligi, “in vitro” va urugʻchilik laboratoriyalarini tashkil etish vazifasi yuklatildi.
Sohada kadrlar salohiyatini oshirish, oʻrta boʻgʻin mutaxassislarini tayyorlash boʻyicha ham koʻrsatmalar berildi.
Qishloq xoʻjaligining boshqa tarmoqlarida boʻlgani kabi oʻrmon xoʻjaligini rivojlantirish uchun ham xalqaro tashkilotlar mablagʻlarini jalb qilib, yirik investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Videoselektor yigʻilishida muhokama qilingan masalalarni inobatga olib, oʻrmon xoʻjaligini rivojlantirish boʻyicha 10 yillik dastur loyihasini takomillashtirish vazifasi belgilandi.

Определены задачи по развитию лесного хозяйства
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению результативности реформ в лесном хозяйстве.
Данная отрасль играет важную роль в расширении ресурсной базы экономики, создании новых рабочих мест и улучшении экологической обстановки.
По этой причине за последние три года особое внимание уделено ускоренному развитию этой сферы, общая площадь земель лесного фонда страны доведено до 12 миллионов гектаров.
В частности, на высохшем дне Аральского моря созданы защитные лесонасаждения площадью 1,2 миллиона гектаров. Освоено 10 тысяч гектаров выбывших из оборота лесных угодий, разбиты ореховые плантации на 5,5 тысячи гектаров, продовольственных культур и лекарственных растений на 4 тысячах гектаров, создано 3 тысячи новых рабочих мест. Впервые в лесном хозяйстве создано 64 биолаборатории.
На совещании отмечалось, что в данной сфере имеются незадействованные возможности, определены приоритеты на будущее. Обсуждены вопросы освоения лесных земель с привлечением частного сектора, расширения коневодства, животноводства, семеноводства, питомничества и туризма.
Указано на возможности создания еще 50 тысяч гектаров лесных насаждений и организации плантаций грецкого ореха, фисташки и миндаля в Джизакской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Наманганской и Ташкентской областях.
В связи с тем, что мебельные предприятия завозят 90 процентов сырья из-за рубежа, поручено выделить им земли под выращивание павловнии и других пригодных для изготовления мебели деревьев кластерным методом.
Подчеркнута важность введения субсидий и льгот на освоение земель лесного фонда, а также финансовой поддержки приобретения оросительных насосов и бурения скважин.
С нынешнего года внедрен порядок сдачи в аренду земель лесного фонда, не находящихся в обороте. На сегодняшний день сдано 20 тысяч гектаров таких земель. В продолжение этих усилий поставлена задача ввести в оборот дополнительные земли и расширить предоставление в аренду предпринимателям.
Подвергнута критике работа по использованию возможностей лесного хозяйства в Каракульском, Гиждуванском, Шахрисабзском, Папском, Чартакском, Нурабадском, Кушрабатском, Нуратинском, Бахмальском, Фаришском, Узунском, Байсунском, Ахангаранском, Бекабадском и других районах.
В целях увеличения кормовой базы шелководства в текущем году планируется высадить саженцы шелковицы на 2 тысячах гектарах в фермерских хозяйствах, в следующем году – на 2,5 тысячи гектарах.
В прошлом году площадь плантаций лекарственных растений выросла до 2 тысяч гектаров. На совещании отмечено, что необходимо довести эту цифру до 5 тысяч гектаров в этом году, а урожай – до 8 тысяч тонн.
Определены меры по реализации проектов пчеловодства, животноводства и птицеводства на землях лесного фонда с привлечением частного сектора, обеспечению занятости и укреплению продовольственной безопасности.
Леса также привлекают путешественников. В прошлом году от экологического и охотничьего туризма поступил 1 миллиард сумов, что, безусловно, не впечатляет. Новая система в Бостанлыкском районе показала наличие огромного резерва для развития туризма в лесных районах. Так, например, на базе Бурчмуллинского лесного хозяйства на основе государственно-частного партнерства строится центр экотуризма на 300 мест.
Отмечалось, что, используя такие возможности, в следующем году можно увеличить доходы от экологического и охотничьего туризма в 10-15 раз. Даны указания по организации туристических объектов в лесах и охотничьих хозяйствах Шахрисабза, Китаба, Байсуна, Боботага, Заамина, Бахмала, Ахангарана, Бекабада, Далварзина, Папа, Коканда, Казакдарьи.
На совещании рассмотрены вопросы развития лесохозяйственной науки.
Указано на необходимость ускорения регистрации 13 новых сортов местной фисташки, устойчивой к засухе и имеющей высокую урожайность, а также начать ее выращивание в горных районах со следующего года.
Перед Государственным комитетом по лесному хозяйству поставлена задача создания экспериментальных плантаций и научного центра по районированию лекарственных растений, а также лабораторий по лесному почвоведению, исследованиям «in vitro» и семеноводству.
Также даны поручения по повышению кадрового потенциала сферы, подготовке специалистов среднего звена.
Отмечено, что для развития лесного хозяйства наравне с другими отраслями сельского хозяйства важна реализация крупных инвестиционных проектов с привлечением средств международных организаций.
С учетом вопросов, обсужденных на видеоселекторном совещании, поставлена задача доработать проект десятилетней программы развития лесного хозяйства.