Kasallikka qarshi kurashish va yordamga muhtojlarga koʻmaklashish boʻyicha koʻrsatmalar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida oʻquv yiliga tayyorgarlik masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazilmoqda.
Davlatimiz rahbari kun tartibidagi asosiy masalaga oʻtishdan oldin koronavirus bilan bogʻliq vaziyatga toʻxtaldi. Joriy haftada kuniga oʻrtacha 370 ta yangi bemor aniqlangani, karantin talablari yumshatilgan hozirgi sharoitda ushbu raqam nazorat koʻrsatkichi boʻlishi qayd etildi.
Prezident haqiqiy holat boʻyicha raqamlarni yashirishga mutlaqo yoʻl qoʻymaslik toʻgʻrisida barcha rahbarlarni ogohlantirdi. Bunga urinish jinoiy javobgarlikkacha boʻlgan qatʼiy choralarga olib kelishi mumkinligi taʼkidlandi.
Hokimlar, sektor rahbarlari hamda mutasaddi idoralar xodimlari har bir mahallada, jamoat joylari, transport va korxonalarda sanitariya talablari bajarilishi boʻyicha temir intizomni taʼminlashi zarurligi aytib oʻtildi. Ayniqsa, toʻy-marosimlarni bir necha kun davomida yoki bir kunda 3-4-marta oʻtkazish holatlariga chek qoʻyish kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
Koronavirusga chalingan bemorlarni dunyodagi eng ilgʻor va ishonchli usullar bilan davolash uchun barcha choralar koʻrilayotgani, jumladan, hozirgi paytda Rossiya, Germaniya, Turkiya, Xitoydan 75 nafar yuqori malakali shifokor yurtimizda ish olib borayotgani taʼkidlandi.
– Infeksiyani yuqtirmaslik, avvalo, oʻzimizga, oʻz sogʻligʻimizga boʻlgan eʼtiborimizga, oilamizdagi muhitga bogʻliq. Agar hamma, butun jamiyatimiz tozalik, tibbiy himoya va ijtimoiy masofa qoidalariga amal qilsa, kasallik koʻpaymaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yigʻilishda koʻmakka muhtoj oilalarga moddiy yordam berish masalasi ham koʻrib chiqildi.
Shu maqsadda 26-avgust kuni davlatimiz rahbarining “Aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi yana bir qarori qabul qilingan edi.
Qarorga koʻra, koʻmakka muhtoj oilalarning bolalarini qishki kiyim-bosh, maktab formasi va oʻquv qurollari bilan taʼminlash maqsadida “temir daftar”ga kiritilgan, boquvchisini yoʻqotgan va nogironligi boʻlgan 16 yoshga toʻlmagan bolalarga 500 ming soʻmdan yordam puli beriladi. Ushbu moddiy yordam bilan jami 810 mingdan ziyod bolalar qamrab olinadi. Buning uchun 400 milliard soʻmdan ortiq byudjet mablagʻlari ajratildi.
Boquvchisini yoʻqotgan oilalardagi va nogironligi boʻlgan 16 yoshga toʻlmagan bolalar boʻyicha aniq hisob-kitoblar mavjud boʻlib, toʻlovlar Pensiya jamgʻarmasi tomonidan pensiya va nafaqaga qoʻshib beriladi. Bu juda qulay, chunki tizim bor.
Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi, hokimlar hamda sektor rahbarlariga yordam pullarini muhtoj oilalarga adolatli, ochiq va toʻgʻri yetkazib berish, hech kimni eʼtiborsiz qoldirmaslik yuzasidan topshiriqlar berildi. Aholi bilan uchrashib, ushbu mablagʻlar haqiqatda yordamga muhtoj bolalarning barkamol rivojlanishi va sogʻligʻi uchun sarflanishi zarurligini tushuntirish vazifasi qoʻyildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещание по вопросам подготовки к учебному году в школах.
Прежде чем перейти к основному вопросу повестки дня, глава государства затронул ситуацию с коронавирусом. Отмечено, что на текущей неделе выявлялось в среднем 370 новых случаев заражения в день, и в нынешних условиях смягчения требований карантина эта цифра будет считаться контрольным показателем.
Президент предупредил всех руководителей о недопустимости сокрытия реальных цифр. Такие попытки повлекут за собой суровые меры ответственности, вплоть до уголовной.
Хокимам, руководителям секторов и ответственным ведомствам указано на необходимость обеспечения строгой дисциплины по соблюдению санитарных требований в каждой махалле, общественных местах, на транспорте и предприятиях. Необходимо пресечь случаи, когда одну и ту же свадьбу или другую церемонию проводят в течение нескольких дней или 3-4 раза в день.
Отмечалось, что предпринимаются все усилия для лечения пациентов с коронавирусом самыми передовыми и проверенными методами, в настоящее время у нас в стране осуществляют деятельность 75 высококвалифицированных врачей из России, Германии, Турции и Китая.
— Предотвращение заражения зависит, прежде всего, от нашего внимания к себе, своему здоровью, атмосфере в нашей семье. Если все мы, все общество, будем соблюдать правила гигиены, медицинской защиты и социальной дистанции, болезнь не будет распространяться, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании рассмотрен также вопрос материальной поддержки социально уязвимых семей.
С этой целью 26 августа глава государства подписал постановление «О дополнительных мерах по социальной поддержке населения».
Согласно документу, в целях обеспечения комплектами зимней одежды, школьной формой и учебными принадлежностями детям, не достигшим 16 лет, из семей, включенных в «железную тетрадь», получающих пособие по случаю потери кормильца, а также детям с инвалидностью, будет оказана материальная помощь в размере 500 тысяч сумов. Всего данной помощью будет охвачено более 810 тысяч детей. На эти цели выделено более 400 миллиардов сумов.
Имеются точные подсчеты по числу детей из социально уязвимых семей, не достигших 16 лет, выплаты будут осуществлены через Пенсионный фонд.
Министерству по поддержке махалли и семьи, хокимам и руководителям секторов даны поручения по справедливому, открытому и правильному доведению материальной помощи нуждающимся семьям, чтобы никто не остался без внимания. Поставлена задача провести встречи с населением и разъяснить важность расходования выделяемых средств исключительно на гармоничное развитие и укрепление здоровья детей.